Love never dies

27. března 2011 v 17:21 | BJ

Jak jsem slíbila, je tu první článek - a to o muzikálu Love never dies.
Tenhle úžasný muzikál uvedlo loni Adelphi Theatre v Londýně. Hudba pochází z pera Andrewa Lloyda Webbera, který je autorem i původního muzikálu The Phantom of the Opera, textů se ujal Glenn Slater.
V roli Erika vystupuje Ramin Karimloo, jako Christine Celia Graham.
(celý výpis obsazení a spoustu dalšího včetně fotek najdete na www.loveneverdies.com )
Hned v úvodu bych ráda řekla, že se muzikál (ať už The Phantom of the Opera nebo Love never dies) nesmí porovnávat s Fantómem Opery - románem (Gaston Leroux, 1911), to by byla holá sebevražda! Už v prvním z muzikálů je původní román vyrvaný z kořenů a překroucený do prapodivných úhlů - knížka a muzikály se prostě a jednoduše musí brát jako dva samostatné celky, jinak by vám z toho muzikály vyšly jako absolutní slátaniny....

Pokud jde ale o hudbu, je tenhle muzikál jednoduše úchvatný. Některé melodie, které se ve Fantomovi Opery jen mihly, jsou rozvedeny, jiné znovupoužity, což není proto, že by pánům tvůrcům docházely nápady, právě naopak. Opakující se melodie fungují jako dokonalé propojení mezi jednotlivými muzikály, připomínají, co spojuje dění prvního a druhého, který se odehrává o desel let později, ale i to, co je od té doby pro Christine, Erika i Raoula nenávratně pryč. Samozřejmě není celý muzikál založený na melodiích z Fantoma Opery, je v něm spousta nových melodií, které člověka dokážou chytit za srdce a vehnat do očí slzy ve chvílích, kdy to tak tvůrci zamýšleli.
Tomu, kdo se chce dozvědět alespoň zhruba něco o ději Love Never Dies, můžu doporučit knížku Fantom Manhattanu od Fredericka Forsytha, který tenhle svůj román napsal po rozhovoru s A. Lloydem Webberem. Nemůžu zaručit, že se vám bude tenhle román líbít (já osobně pěnila už při předmluvě a měla jsem sto chutí knížkou hodit přes pokoj a nechat ji ležet, kde je), ale pro pochopení základní dějové linie Love never dies bude stačit, i když se od muzikálu v některých bodech liší. Děj se (v muzikálu) posunul o deset let od dramatické scény v podzemí pařížské Opery. Erik se mezitím dostal do USA, konkrétně na Coney Island, Chritine si vzala Raoula (ze kterého se časem stal hazardní hráč topící se v dluzích a opilec) a stala se nejslavnější světovou sopranistkou všech dob. Spolu s Raoulem a Gustavem, svým desetiletým synkem, připlouvá do USA, aby tu vystoupila na jednom jediném vystoupení, kterého se celé Spojené státy nemůžou dočkat. V USA se Christine potkává s Meg, která vystupuje jako kabaretní zpěvačka, její matkou (Mademe Giry), ale i se samotným Erikem. Meg a Madame Giry nejsou z Christinina příjezdu dvakrát nadšené. Meg nechce být Christine zastíněna jak v očích publika, tak i v Erikových, Madame Giry si zase dělá zálusk na Erikův majetek, proto se cítí Christine a jejím synkem ohrožena. Vychází najevo, že Christine Erika milovala a že Gustave není Raoulův syn, ale Erikův. Když se Raoul a Erik setkají, uzavírají sázku: Pokud Christine odmítne vystoupit, nechá Erik Roula s Christine odjet, zaplatí jejich dluhy a víckrát se s nimi nebude pokoušet spojit. Jestli ale Christine na vystoupení zazpívá, odjede Raoul sám zpátky do Evropy a Christine s Gustavem zůstanou s Erikem. Po těžkém rozhodování se Christine postaví na jeviště - a ZAZPÍVÁ! Zazpívá píseň Love never dies, která je nejen krásná (hudba i text), ale zároveň je to i ústřední písnička muzikálu. Po vystoupení ale se zděšením zjišťuje, že Gustave zmizel. Spolu s Erikem ho hledají, nejprve z únosu obviňují Roula, poté i Madame Giry. Nakonec zjistí, že Gustava unesla Meg, která se zhroutila potom, co zjistila, že Erik stále miluje Christine a jí samotné nevěnuje jediný pohled. V závěrečné scéně Meg líčí, co všechno pro Erika dělala (dokonce se obětovala a pro jeho úspěch střídala postele vlivných mužů Coney Islandu) a po neuvážené větě "We can't all by like Christine", kterou vyřkne Erik ve snaze přemluvit ji, aby odložila zbraň, Meg vystřelí a zasáhne Christine. Ta konečně sdělí synkovi, kdo je jeho pravý otec a s posledními větami "Remember, love never dies. Kiss me one last time..." na rtech umírá.
'Til I hear you sing - jedna z mých oblíbených :) Je to jedna ze dvou písniče (spolu s Love never dies), která se zatím dočkala "civilního" klipu. Bez masky možná "Erik" ztratil na svém osobitém kouzle, ale písnička je stejně krásná - a ten hlas! Tahle písnička se mi líbí i proto, že člověk nemusí vůbec znát text a zapůsobí na něj (jasně, to každá písnička - muzikálová zvlášť - ale tahle opravdu extrémně), navíc je plná ... no, tak nějak všeho :) Na jednu stranu je o bolestné odevzdanosti osudu, která jakoukoliv naději vylučuje, na druhou stranu mám ale pocit, že možná právě naděje je to, co z ní zní nejvíc. Asi je to tím, že když Erik řekne, že "jeho duše nemůže být úplná, dokud Christine neuslyší zpívat", je jasné, že ji prostě zpívat uslyší děj se co děj :D
Pro srovnání ;)


Devil take the hindmost - Quartet
Úžasně dramatická!

Průřez muzikálem + rozhovory

Beneath a moonless sky - krásný duet Chritine a Erika
Tuhle písničku miluju hlavně pro její náplň. Erik s Christine v ní zjišťují, že k přetržení jejich příběhu před deseti lety vlastně došlo neskutečně nešťastným nedorozuměním. Noc předtím, než si měla Christine brát Raoula, přišla za Erikem, se kterým strávila chvíle, na které ani jeden z nich nemůže zapomenout, a jejichž hmatatelným připomenutím je jejich synek Gustave. K ránu se ale Erik zděsil nad tím, co se stalo, a v domění, že tak Christine usnadní její budoucí život, se vytratil a nechal ji samotnou. Jeho bolestná oběť ale nikomu nic nepřinesla, nic než další bolest, a působí jako o to zbytečnější osudová chyba teď, kdy už nemůžou čas vrátit zpět a tohle nešťastné rozhodnutí změnit.

Tak doufám, že si Lovennever dies zamilujete stejně jako já :)
Pro nadšence je muzikál (v mp3kách) ke stažení na http://www.uloz.to/6551095/allwebber-love-never-dies-2cd10-plan9-alexdang-zip

Remember, love never dies!
Vaše
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Klára Klára | E-mail | Web | 20. srpna 2011 v 20:24 | Reagovat

Ahoj :) Před pár měsíci jsi mi okomentovala článek o Fantomovi opery a přidala odkaz na svůj blog. Je skvělý :) Teprve dneska jsem se dostala k tomu, co to Love never dies vlastně je a byla jsem nadšená,že můj oblíbený příběh má pokračování, ale podle toho,jak píšeš o čem to je, se mi samotný příběh zdá dost přehnaný :/ I když hudba je nepochybně skvělá ;-) No nic, jenom jsem chtěla někomu, koho zajímá Fantom napsat :) Jo a btw.: četla jsi knížku Fantom opery? Co na ni říkáš? :)

2 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 21. srpna 2011 v 21:51 | Reagovat

Ahoj Klári :)
Mockrát děkuju za komentář, jsem moc ráda, když vidím dalšího fanntomáckého nadšence :D
Příběh Love Never Dies je, jak říkáš, přehnaný, dokonce mi přijde, že je od původního příběhu na míle vzdálený, ale ta hudba! Prostě nádhera! :)
Knížku Fantóm Opery od Gastona Lerouxe jsem četla, na tomhle blogu dokonce můžeš najít článek o ní. Ještě před knihou jsem viděla filmovou verzi Lloyd Webberova muzikálu, proto jsem se divila, jak moc je příběh (i postava fantoma) jiný než v knížce, která mě opravdu oslovila. Knižní Erik je úchvatná postava, opravdový fantóm, ne jen jakýsi fešák s pár šrámy na jedné tváři... Jaký je tvůj názor na tuhle knížku?
Ještě jednou díky za komentář, hned se - a ráda - podívám na tvůj blog ;)

3 Klára Klára | E-mail | 22. srpna 2011 v 17:29 | Reagovat

Taky jsem jako první viděla muzikál a potom, co mě uchvátil, jsem přečetla knížku. Na to, že není moc dlouhá jsem ji četla docela dlouho, ale stálo to za to. Taky jsem nemohla uvěřit, jak filmaři příběh překroutili (Madame Giry jako baletka a ne jako uvaděčka :-/), ale myslím, že oba příběhy jsou super- musím si tu knížku zase někdy přečíst, už si na ni moc nevzpomínám :-/
Až to znova přečtu, tak napíšu i názor na Erika- teď si nemůžu vybavit ani slovo o něm :D

4 Šárka Šárka | 23. října 2011 v 19:06 | Reagovat

Myslím že první filmově spracovaný díl byl krásný a skončil vícemíně dobře.Druhý díl naplnuje to že vše skončilo velmi špatně.Byla bych radši kdyby to bylo s štastným koncem.Druhý díl by ani nemusel být.

5 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 24. října 2011 v 22:25 | Reagovat

Ahoj Šárko, dík za návštěvu :)
No, já si naopak myslím, že právě Love Never Dies je takový pokus dát fantomovi alespoň částečně dobrý konec, protože "první díl" pro něj nekončí dvakrát šťastně (končí odchodem Christine, po kterém v původním románu Erik zemřel žalem). V LND sice umírá Christine, umírá ale až potom, co vypluje napovrch, že Erika vážně milovala - a že mají synka. Ano, příběh je dost pokroucený, ale tentokrát se fantom vážně dobere alespoň nějakého šťastného konce - má syna, který s ním chce zůstat a mít ho rád :) (A mimo to - ta hudba! :) Nebýt jí, asi bych LND tak nehájila, ale...)

6 Mistr Mistr | E-mail | Web | 22. listopadu 2011 v 12:01 | Reagovat

Super blog ;-)

7 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 22. listopadu 2011 v 12:45 | Reagovat

Díky, Mistře :) (kdes nechal Markétku? :D)

8 Ellanor Ellanor | Web | 14. prosince 2011 v 14:19 | Reagovat

Ahoj, diky za clanek, jsem rada, ze si prectu uceleny nazor i v cestine :)..

Na Tvuj blog jsem se dostala pres googlovani "pandzabske smycky", kupodivu o te vim od malicka, kdy me tatka daval rady jak chodit v lese po tme.. Zatimco Phantoma Opery jsem videla teprve pred par dny. Vyslo totiz na dvd specialni predstaveni k 25letum uvedeni muzikalu, hrali to ted v rijnu v Royal Albert Hall.. Uplne me to dostalo, doporucuji shlednou, ta vyprava, ty vykony.. excelentni, dovedene k dokonalosti :)).. vcetne pridavku :))
http://www.imdb.com/title/tt2077886/

9 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 14. prosince 2011 v 16:19 | Reagovat

[8]: Ahoj :) Díky za návštěvu a za komentář! :)
Já jsem to vzala přesně opačně - nejdřív Fantom, potom smyčka, ale zdá se, že ani jeden postup není špatný :D
Já po tomhle DVDčku toužím snad delší dobu než existuje, bohužel ale rodiče nesdílí moje nadšení pro FO a sama si ho koupit je pro mě skoro nemožné :-/
Upřímně věřím, že bylo představení opravdu skvělé, zaprvé jsem něco málo viděla na youtube, zadruhé si myslím, že s takovým obsazením to snad ani jinak nešlo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama