Pokoření další dimenze

9. června 2011 v 18:55 | BJ |  Já a zase já
Rozkvět civilizace ve starověku, tajemné kouzlo gotiky, snad i budoucnost - zastávek, které bych při své cestě časem udělala, je nekonečné množství. Historie mě vždy fascinovala, její zbytky kolem nás - majestátní chrámy, tajuplné hrady a pohádkové zámky - ve mně neustále probouzejí úvahy nad tím, jak asi žili lidé, kteří se procházeli tam, kde dnes já, jen o pár set let dřív, jací byli, v čem se lišili od nás, bytostí dneška, jak si představovali dobu, ve které dnes žijeme. Nepochybuju o tom, že jednou přijde člověk, který se postaví před svět a prohlásí: "Osudová chvíle pro lidstvo nastala - můžeme cestovat časem!" Bohužel ale nevěřím tomu, že se toho dožiju. Ale co já vím, všechno je možné! Každopádně si myslím, že v případě, že lidstvo opravdu jednou porazí další dimenzi, kterou je čas, a naučí se ji ovládat, bude možnost cestovat časem jen pro vybrané. Konec konců, co by to bylo za pořádek, kdyby si do starověkého Egypta jezdili japonští turisté fotit sfingy! Bylo by navíc obzvlátšť těžké udržet vynález na uzdě a nezměnit, třeba i nevědomky, tok dějin.


Kdyby ale ta zlomová chvíle opravdu nastala a já měla možnost vydat se proti proudu času, chtěla bych se nejdřív zastavit v mé milované Kutné Hoře - jen o pár set let dřív. Ráda bych sledovala davy důstojných měšťanů, proudící do nedávno dostavěného chrámu Nanebevzetí panny Marie v Sedlci, obdivovala mistry kameníky pracující na stavbě chrámu svaté Barbory, se zatajeným dechem naslouchala rytmickému ťukání kladívek, vycházejícímu z temných kutnohorských dolů. Jak musela být Kutná Hora nádherná v době, kdy všechen život do ní i z ní proudil dnes už neexistujícími branami, když její půvabnou tvář nehyzdily šeredné paneláky a supermarkety! Jistě, jako člověk navyklý pohodlí jednadvacátého století bych nejspíš nebyla schopná žít v době rozkvětu Kutné Hory, ráda bych ale tu dávno časem zavátou dobu alespoň navštívila.
Kromě skutečných historických postav, které můžeme i dnes obdivovat, bych ráda potklala své oblíbené knižní hrdiny, jejichž příběhy znám často tak dobře, že mám pocit, že jsou to mí dobří přátelé. Nesmírně ráda bych se vrátila do jejich časů a hledala je, nebo část jich samých ukrytou v místech, kde se jejich příběhy odehrávaly a na stránkách nesmrtelných románů dodnes odehrávají. Jistě, nejspíš teď vrtíte hlavami a rádi byste mi připomněli, že mám při svém cestování k dispozici "jen" stroj času, žádný vyvolávač snů a představ, ale o některých hrdinech jsem nikdy nepochybovala, že opravdu žili a jestli ne, muselo jistě existovat něco, co v myslích spisovatelů vyvolalo jejich obraz, cosi z nich tu bylo a možná - když se budu opravdu pečlivě dívat - to uvidím i já. Až se přesunu do doby Athose, fantoma Erika, Doriana Graye, Quasimoda nebo Werthera a Lotty, jistě někde zahlédnu do zdi vyrytá jejich jména, uslyším špitnutí mně známých hlasů, ucítím atmosféru jejich příběhů. Aź se tak stane, vystoupím ze stínu a do povětří těch dávných dob vykřičím, že jejich příběh není zapomenutý, že ve svých trápeních nejsou sami. A oni možná nepředstoupí přede mě, aby mi potřásli pravicí, ale jistě tam budou a budou vědět, že jsem to já, ta, kterou tolikrát potkávali v jejích snech, jejich dávná přítelkyně, a my všichni, já i oni, budeme moci dál žít ve svých dobách s vědomím, že na světě byla, je nebo bude naše opravdová spřízněná duše.
Nakonec své cesty bych snad nakoukla i za oponu budoucnosti - ne snad proto, abych zjistila, co mě čeká, to ne. Spíš bych navštívila dobu, do které už nenahlédnu, podívala se, jak se bude osud lidstva vyvíjet dál a možná bych se pak vrátila do své doby zcela spokojená se svým stoletím. A když bych pak po ukončení své cesty dopadla sladce unavená na postel, zavřela bych oči a znovu se vracela na místa, která jsem navštívila. Pak bych usnula a už ve snu snu přemýšlela, jaký další stroj by mohl ukojovat mou zvědavost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 aka-idiot aka-idiot | Web | 10. června 2011 v 21:02 | Reagovat

Kujinkám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama