Das Gespenst im Opernhaus (1916) - film, který zmizel po fantomovsku

22. srpna 2011 v 21:41 | BJ |  Jak se tak dívám (filmový deník)
Filmovou verzi slavného muzikálu hudebního kouzelníka dneška Andrewa Lloyda Webbera The Phantom of the Opera z roku 2004 známe asi všichni. Ti zapálenější fantom-fandové z nás mají dokonce potuchy i o dalších fimech inspirovaných knihou Gastona Lerouxe, kterých je nepřeberné množství. Který film ale byl tím prvním, který přinesl příběh šíleného génia a geniálního šílence Erika na stříbrné plátno? "Němý film The Phantom of the Opera z roku 1925 s Lonem Chaneym v hlavní roli!" prohlásila bych sama ještě včera sebevědomě. Dnes ale vím, že bych se mýlila. Prvním filmem podle Lerouxovy knihy byl němý film Das Phantom der Oper, známý také jako Das Gespenst im Opernhaus (Duch/Strašidlo v Opeře), který byl natočen už roku 1916!


Je mým chvályhodným zvykem ke každému svému článku o filmech či muzikálech přikládat i video, v tomhle případě to ale není možné. Proč? Protože tenhle film, který by jistě velmi zajímal mě i všechny ostatní, kteří si oblíbili postavu Erika, tajemného génia žijícího pod nádhernou budovou Garnierovy opery v Paříži, jednoduše není. Mluví se o něm jako o ztraceném filmu, jelikož a protože tenhle snímek prostě není, ztratil se, zmizel po fantomovsku, snad proto, aby svým zmizením ještě podtrhl tajuplnost samotného fantoma a jeho příběhu.
A co vlastně o ztraceném snímku Das Phantom der Oper víme?
  • Režisérem byl Ernst Matray, který se narodil 27. května 1891 v Budapešti a zemřel 12. listopadu 1978 v Los Angels. Proslavil se nejen jako režisér, ale i jako tanečník, choreograf a herec. Všechny tyto profese zužitkoval v mnoha filmech, režíroval např. kromě Fantoma Opery i filmy Ramana nebo Hudba, hudba a jen hudba.
  • Scénáristkou se stala Greta Schröder, narozená 7. září 1891 v Düsseldorfu jako Margarete Schröder, zemřela 13. dubna 1976 ve Vídni, německá divadelní a filmová herečka. Jejím prvním filmem byl snímek Die Insel der Seligen (Ostrov požehnaných) z r. 1913, její největší rolí byla role ve filmu Nosferatu - Eine Symphonie des Grauens (1922) německého režiséra Friedricha Wilhelma Murnaua.
  • V hlavních rolích zazářili Nils Olaf Chrisander jako Erik a Aud Egede Nissen v roli Christine Daaé. Nils byl herec původem švédský, působil v německé kinematografii zpočátku jako herec, od roku 1918 i jako režisér. Herečka Aud pocházela z Norska, z Bergenu, kde se 30. května 1893 narodila. Tato dcera norského politika si zahrála v mnoha filmech, mimo jiné i ve snímku Fantom z roku 1922 (nemá nic společného s FO) režiséra Friedricha Wilhelma Murnaua.
  • Film měl prý 76 minut, že byl němý a černobílý, myslím, netřeba dodávat.

V duchu hodnocení filmů a vytváření pomyslných stupňů, na které bychom mohli filmy inspirované knihou Gastona Lerouxe Fantóm Opery zařadit, bych ráda "ohvězdičkovala" i tenhle film, i když nemám a nebudem mít možnost se na něj podívat.
Ale z toho důvodu, že jde o vůbec první film o příběhu "našeho" fantoma, myslím, že si Das Phantom der Oper zaslouží všech deset hvězdiček :)

********** 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 fantalight fantalight | 23. srpna 2011 v 22:03 | Reagovat

Tos mi udělala svalně že jo???? :-(  :-(  :-(  :-(

2 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 24. srpna 2011 v 11:54 | Reagovat

Co? Že jsem napsala článek o tomhle filmu? Ne, to není myšleno nijak proti tvému blogu :)
Díky tvé soutěži jsem na tenhle film narazila a tak mě to chytilo, že jsem začala zjišťovat, procházela jsem různé německé weby a tohle z toho vylezlo. Naopak jsem si myslela, že tohle bude nedostačující, že až dáš na tvůj blog článek o tomhle filmu (jestli to plánuješ), poprosím tě o možnost dát sem odkaz na tvůj blog, protože to, co jsem zjistila já, není moc...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama