West Side Story - Romeo, Julie a jejich "americký sen"

20. listopadu 2011 v 22:13 | BJ |  Muzikály (ON a nejen on)
Přátelé i nepřátelé, fantomáci i bezvěrci!
Víkend pomalu umírá, aby udělal místo novému týdnu, a já jsem se rozhodla s ním rozloučit (a poděkovat za trochu toho volna) článkem o dalším z muzikálů, které se dají bez přehánění označit slovem legendární. Tím muzikálem, který si vysložil své místo v mé rubrice Muzikály (ON a nejen on) není žádný menší než West Side Story hudebního skladatele Leonarda Bernsteina.
Tenhle muzikál jsem doteď nepěkně ignorovala, což ode mě bylo vážně hloupé. Honila jsem se za všemožnými (často nemožnými) filmy o fantomu Opery, plýtvala slovy na slabé Tři mušketýry, jednoduše jsem plnými hrstmi vyhazovala drahocenné minuty a hodiny, které jsem mohla krásně věnovat třeba WSS, dokud mi moje vlastní maminka - zarytý odpůrce muzikálů - neoznámila, že jestli jsem neviděla West Side Story, mám obrovskou díru ve vzdělání. Tohle zjištění mne donutilo zpytovat svědomí a rychle se shánět po téhle legendě. Zpočátku jsem se bála, že absence titulků (jelikož jsem tele a stáhla si WSS jen tak bez ničeho) mi znemožní porozumět ději, ale jak nedávno řekl jeden můj kamarád: "Na hudbě je krásné, že jí rozumí všichni." To bezpochyby platí i pro tanec, který je šperkem zdobícím WSS, takže jsem dokonale rozumněla i já, nulový angličtinář, dokonce si troufám tvrdit, že titulky u muzikálu člověka jen rozptylují a odvádí jeho pozornost od hudby.


Jak jsem už psala, muzikál West Side Story pochází z pera Leonarda Bernsteina. Neošklíbejte se, fantomáci, když tenhle pán psal svá dodnes známá díla, byl Fantom A. Lloyda Webbera ještě na houbách! Navíc nám náš hudebkář loni důvěrně sdělil, že pan Bernstein je autorem i jednoho muzikálu, který nesl název "The Phantom of the Opera" - není vám to povědomé? Každopádně za panem hudebkářem dojdu a optám se ho na to, vševědoucí internet totiž o tomhle muzikálu absolutně nic neví. Když člověk zadá název muzikálu - a můžete třeba bambilionkrát přidat Bernsteinovo jméno -, vyskočí na vás vždycky blbeček Butler, který mě už tímhle vážně štve :D (uraženým butlerákům se omlouvám, až budete jako já hledat informace pro seminárku, pochopíte, o čem mluvím).
Ale dost už o FO, zpátku k WSS! Premiéra tohohle muzikálu se udála 26. září 1957 ve Winter Garden Theatre na Broadwayi, nicméně většina z vás ho bude znát coby film, který pochází z roku 1961, který se také dostal do spárů mně (tudíž je tenhle článek hlavně o filmové verzi).
Děj se odehrává v New Yorku, kde proti sobě stojí a o vládu nad Západní čtvrtí usilují dvě party - Jets (Tryskáči) a Sharks (Žraloci), přistěhovalci z Portorika. Mezi gangy dochází neustále k různým potyčkám, proto se Jets rozhodnou vyzvat Sharks na souboj, který by měl jednou provždy určit, kdo bude pánem. Na tenhle souboj chtějí Sharks vyzvat na tancovačce, která se má brzy konat, hlava Jets Riff přemluví i svého kamaráda Tonyho, aby přišel a Jets podpořil. Tony opravdu přijde, zajímá ho ale něco úplně jiného než nějaký souboj - setkává se totiž s Mariou, sestrou vůdce Sharks Bernarda. Oba se do sebe na první pohled zamilují, vpadne do toho ale Mariin bratr a pošle Mariu domů. Tony na ni nemůže - a nechce - přestat myslet, dojde k jejímu domu, kde se znovu setkávají a vyznávají si lásku, dohodnou se, že se znovu uvidí po zavíračce v salonu, kde Maria pracuje jako švadlena. Mezitím je dohodnuto místo a čas souboje mezi gangy. Když se pak Maria s Tonym setkají, prosí ho Maria, aby boj zarazil, což jí on slíbí. Vydává se na místo konání bitky, snaží se od sebe odtrhnout Bernarda a Diesela, kteří byli vybráni jako zástupci svých gangů na pěstní souboj. Ve snaze bránit Tonyho uhodí Riff Bernarda, oba pak vytasí nože a Bernardo Riffa smrtelně zraní. Smrtí nejlepšího přítele šokovaný a zlomený Tony v afektu vyrazí s nožem proti Bernardovi a zabije ho. Když se o potyčce dozví Maria, vyděšeně se ptá China, jestli je Tony v pořádku. Šokovaný zjištěním, že se ta, kterou si měl brát, zajímá o jednoho z "těch druhých" vpálí Chino Marie do očí, že ten, kdo jí tak leží na srdci, je vrahem jejího bratra. Maria téhle hrozné zprávě nejdřív nechce uvěřit. Když do jejího pokoje vleze oknem Tony, nazývá ho vrahem, pak se mu zhroutí do náručí. Dovídá se, jak se celá věc seběhla, nakonec se dvojice domluví, že spolu utečou. Když za Mariou přijde komisař, posílá Maria Anitu (svou kamarádku a Bernardovu přítelkyni) pryč se vzkazem pro Tonyho. Když ale Anitu uvidí Jets, napadnou ji, ona jim potom celá rudá vzteky a ponížením vmete do obličeje, že Maria s Tonym nikam nepůjde. Když se pak k nešťastnému Tonymu donese, že se o jeho vztahu s Mariou dověděl Chino a Mariu zabil, vyběhne ven, křičí do nočního ticha Chinovo jméno a vyzývá ho, aby zabil i jeho. K jeho údivu ale místo China spatří svou milovanou Mariu a celý šťatný se k ní rozběhne. Než ji ale stihne sevřít v náručí, zavrtá se mu do zad kulka z Chinovy zbraně a Marie nezbývá než sledovat, jak jí její láska umírá v náručí. Až tohle úmrtí a pohled na zničenou Mariu, která se zbraní v ruce vyčte všem, že Riffa, Bernarda i Tonyho zabili hlavně svou nenávistí, přiměje gangy ke smíru.

Jak jsem už řekla, je muzikál protkaný skvělými tanečními čísly, které často zcela přirozeně nahrazují i tak obyčejné pohyby, jako je chůze. Kdo neviděl West Side Story, neuvěří, jak úchvatně a dynamicky může vypadat parta kluků, co nedělá nic jiného, než že prostě jde. Skvělé - a často notorický známé - jsou i písničky, ze kterých uvedu aspoň dvě.

První z nich je Tonyho Maria, krásná, nádherná. Není Tony prostě kouzelný? :) Jo, tenkrát ještě si ještě kluci mohli říkat muži...

A hádejte, kdo vám tu ještě zazpívá tuhle písničku? Kdo mě zná, hádá správně - neopakovatelný, charismatický, jednoduše phantastický Ramin Karimloo! :) (Všimněte si u obou mladých mužů - představiteli Tonyho bylo tenkrát 23, Raminovi je 33 - legračního způsobu, jakým vyslovují "Maria", zní to jako "mavíja", u Ramina je to o něco málo výraznější. Angličan nebo Američan by se nad tím nepozastavil, já jsem ale Češka a tak mi to přijde nesmírně legrační :D)

Další je snad každému známá "America", plná elánu a života :)

tohle video pochází přímo z rodište WSS - z Broadwaye

A hvězdné obsazení filmu?
Jako Maria zářila Natalie Wood, zpěv ale patřil zpěvačce Marni Nixon.

Tonyho, který mě tak okouzlil, hrál Richard Beymer (fešák, co? Dneska je mu přes sedmdesát :D)

Riffa, vůdce Jets, ztvárnil Russ Tamblyn.

George Chakiris si střihnul Bernarda, vůdce Sharks.

A jako jeho přítelkyni Anitu můžete vidět Ritu Moreno.


Takže kdo jste ještě s West Side Story neměli tu čest, doporučuji vám si ho pustit a doplnit si muzikálové vzdělání :)

Vaše


*Malý dodatek: tak už jsem zjistila, jak to bylo s Bernsteinovým Fatomem. Slavný skladatel opravdu PLÁNOVAL vytvořit muzikál inspirovaný Lerouxem, nakonec k tomu ale nedočlo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lotte Lotte | Web | 21. listopadu 2011 v 14:58 | Reagovat

O tom muzikálu už jsem taky často slyšela, ale nikdy jsem ani neznala jeho děj, takže tenhle článek se mi velmi hodí. Jediné co jsem z toho muzikálu znala byla právě ta Maria, protože ji nazpíval i Ramin. :D
Strašně jsi mě pobavila s tím Gerrym. :D :D

2 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 21. listopadu 2011 v 18:34 | Reagovat

Tak mě napadá k tomu Raminovi - nevíš, kde by se daly sehant muzikály Aida a Miss Saigon? Na Miss Saigon jsem kdysi byla v GoJa Music Hall, o Aidě jsem donedávně slyšela jen jako o opeře, ale právě díky R jsem objevila i muzikál a zkoušela hledat nějaký záznam, ale bezvýsledně...

3 Lotte Lotte | Web | 21. listopadu 2011 v 21:46 | Reagovat

Ne, tak to netuším. Kromě pár fleků co se dají nazvat s přimhouřenýma očima videi jsem z toho nic neviděla...

4 Vendy Vendy | Web | 27. listopadu 2011 v 0:55 | Reagovat

West Side Story je nádherný film. Tedy, nádherný muzikál. Dnes možná trochu naivní bitky mezi Žraloky a Tryskáči, ale věčně živý příběh lásky mezi nenáviděnými skupinami lidí. Je to skvělá podívaná na taneční čísla, Maria je nádherně ztřeštěně zamilovaná (Jsem tak bláznivá, zpívá), Tony okouzlený (nádherný hit Maria). Spousta písniček je známých, perfektní je sestřih u písně Tonight. A konec? I když jsem to viděla několikrát, pokaždé mi hrknou slzy do očí. Ten pohled Marie, když klečí u Tonyho, je srdcervoucí.
Je to úžasný muzikál, a docela ti závidím, jak budeš objevovat další krásné filmy a muzikály a jak si zažiješ první dojem... 8-)

5 Vendy Vendy | 27. listopadu 2011 v 0:56 | Reagovat

P.S. (vždycky odkliknu komentář dřív, než ho dopíšu) - West Side Story najdeš na Uložto a jsou tam ke stažení i titulky.

6 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 27. listopadu 2011 v 9:30 | Reagovat

[4]:Já vím, že asi není složité tenhle film sehnat s titulky, ale já si předtím tak nějak nezjistila, jestli u tohohle jsou nebo nejsou, když jsem si pak film pustila, nezbylo mi, než se hrdině prokousávat angličtinou :D
Ale jak jsem psala, i když nejsem zrovna nejlepší angličtinářka, rozuměla jsem. Ono jde rozumět všem muzikálům, člověk pochopí i francouzský, ale musím se poplácat po rameni a říct, že jsem rozuměla nejen ději jako takovému, ale i jednotlivým slovům a větám :)
Je to vážně skvělý muzikál,  bez nadsázky legenda. Mě nejvíc "dostal" Tony, když si uvědomil, že Bernarda zabil, když si vzpomněl na Mariu a uvědomil si, že teď je všechno - pardon za ten výraz - v háji...
Mám to štěstí, že jsem ještě spoustu skvělých filmů a muzikálů neviděla, takže mě můžou lehko okouzlit :)

7 Ellanor Ellanor | Web | 15. prosince 2011 v 14:46 | Reagovat

Ad hlavni hrdinka tohoto uzasneho muzikalu: pred par dny jsem o nic cetla clanek, bohuzel jten konkretni sem uz nenasla, ale znel stejne jako v tomto bulvarnim platku :).. http://www.super.cz/6512-urady-znovu-otevrely-pripad-smrti-herecke-legendy-natalie-wood-byla-zavrazdena.html

8 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 15. prosince 2011 v 17:29 | Reagovat

[7]: Já viděla nedávno o Natalii film, v něm byla její smrt prezemtovaná jako nehoda, ale dneska už se nedozvíme, jak to vlastně bylo...

9 Ellanor Ellanor | Web | 12. ledna 2012 v 16:34 | Reagovat

Muzikal z roku 1961 ma krome uzasnych hereckych a peveckych vykonu, vyjimecnych choreografii a samozrejme hudby, taky treba perfektni barevne vyzneni. Vsimli jste si nekdy jake barvy oblekaji clenove soupericich stran?
(A to vubec nezminuji uzasne saty Anity s dvoukolovou sukni a to jak s ni umi pracovat pro tanci! :)))

Omlouvam se vsem zasazenym tou nemoci na "K", ale puvodni verze pisne Maria se mi zda lepsi. Je to z velke casti ovsem i tim hudebnim doprovodem :o).. Zminujes se v clanku, ze Marii zpival nekdo jiny nez dotycna herecka, ale u Tonyho jsi to nezminila :)..

10 Ellanor Ellanor | Web | 12. ledna 2012 v 16:48 | Reagovat
11 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 12. ledna 2012 v 17:20 | Reagovat

To jsem netušila, že se "Tony" nezpívat sám, našla jsem to jen o Marie... Ty Anitiny šaty jsou prostě skvělé, když tančí, vypadá to dokonale, nesmírně energicky a jiskřivě :)
Barevného ladění oblečení Jets a Sharks jsem si všimla, u Jets je to ještě podtrhnuté tím, že dost z nich jsou blonďáci. Úžasné, do jakých detailů je to promyšlené!

12 Ellanor Ellanor | Web | 12. ledna 2012 v 23:23 | Reagovat

Ad zpev: vychazim z toho, co pisou vzdy na konci videa, napriklad Tonight:
http://www.youtube.com/watch?v=5_QffCZs-bg
nebo tu: http://www.imdb.com/title/tt0055614/fullcredits#cast

13 Ellanor Ellanor | Web | 12. ledna 2012 v 23:30 | Reagovat

Aha, tak ani Anita, coz uz ani videa neuvadi.. clovek totiz musi sjet na strance s obsazenim az uuuplne doluuu... Zvlastni, "uncredited" znamena co? ze neni osoba uvedena v titulcich?

14 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 13. ledna 2012 v 16:46 | Reagovat

Člověk by si řekl, že je to vlastně celé švindl, ale vypadá (a zní) to skvěle :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama