Prusko-francouzská válka, další z těžkostí pro Palais Garnier

14. ledna 2012 v 20:29 | BJ
Léta plynula a Opera Garnier rostla do nevídaných rozměrů a byla by rostla dál, kdyby ji nezarazil problém závažnější než podzemní voda, problém, kterým utrpěla celá Francie - tímto problémem byla prusko-francouzská válka. Mezi Pruskem a Francií vládly už několik let spory, které vyvrcholily neshodou v otázce toho, kdo by měl nastoupit na španělský trůn. Zatímco Napoleon III. podporoval portugalského prince Ferdinanda, pruský kancléř Otto von Bismarc tajnou dohodou prosadil prince Leopolda z rodu Hohenzollern-Sigmaringen. Když tato dohoda vyšla najevo, napětí vzrostlo, princ Leopold nakonec radši přestal o místo na španělském trůnu usilovat. Přesto ale Francie onu dohodu i nadále považovala za provokaci a požadovala od krále Viléma I., aby zaručil, že Hohenzollerové už nikdy nebudou o španělský trůn usilovat. Král ale odmítl na francouzské požadavky přistoupit a telegraficky o tom informoval O. von Bismarcka. Ten tuto depeši (známou pod pojmem emžská depeše) upravil a zveřejnil ji tak, že požadavky Francie působily jako nesmírně přehnané a Francii zesměšňovaly. V reakci na tuto událost vyhlásil Napoleon III. 19. června 1870 Prusku válku, což se ukázalo jako velmi nešťastný tah.
Válka s Pruskem znamenala válku se všemi německými státy, tzn. s obrovským vojskem, naproti tomu francouzská armáda čítala jen 370 000 mužů, z nichž se 60 000 nacházelo v Alžírsku a 6 000 v Římě. Rozhodlo se tedy, že se francouzská vojska postaví jen k obraně, ale i ta byla nakonec proražena a okolo 83 000 vojáků padlo do pruského zajetí, s nimi i sám císař. Proti Prusům začali bojovat i obyčejní francouzští lidé, jejich obranu zlomilo až obležení Paříže, které přineslo jejím obyvatelům hlad a strádání. Příměří bylo podepsáno 28. ledna 1871, Francie přistoupila na všechny požadavky protivníka a zavázala se do tří let zaplatit pět miliard franků.
Během války byla samozřejmě stavba Opery pozastavena, během obležení a ostřelování Paříže pak některé budovy utrpěly poškození, Palais Garnier se naštěstí větší pohromy vyhnuly. Rozestavěná budova byla užívána jako sklad zbraní a jídla, nestalo se ale nic, co by Operu poničilo.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama