Přestavba Paříže

14. ledna 2012 v 20:22 | BJ
Pokud mluvíme o vzniku Palais Garnier, je nutné se také věnovat přestavbě Paříže. Otec této myšlenky, francouzský panovník Napoleon III., se dostal do čela státu díky převratu, který se udál v revolučním roce 1848. Tenkrát ještě svobodný sukničkář Charles Louis Napoleon Bonaparte byl zvolen francouzským prezidentem snad proto, že jméno jeho slavného strýce, kterým byl samotný Napoleon Bonaparte, zanechalo trochu své slávy a svého lesku na jméně celého rodu Bonapartů, proto byly od generálova synovce očekávány velké činy. Stejně jako Napoleonovi I. novému prezidentovi nestačil titul nižší než "císař", takže roku 1852 se Francie znovu rozloučila s republikou a přivítala ve svém čele císaře - a Ludvík Napoleon si začal říkat Napoleon III., z úcty k synu svého strýce, který sice nikdy nevládl, ale přesto mu byla zpětně připsána číslovka Druhý. Brzy po svém dosednutí na trůn pojal Napoleon III. velkolepou myšlenku přestavět Paříž tak, aby se mohla rovnat moderním městům, aby šlo o reprezentativní metropoli, před kterou se budou muset všechna ostatní města sklonit. Nešlo ale jen o vzhled Paříže, byl tu i další důvod k přestavbě - v nově vzniklých širokých ulicích (na rozdíl od starých křivolakých uliček) bylo nemožné stavět barikády, naopak byl umožněn rychlý přesun vojenských sil v případě jeho potřeby. Dohledem nad přestavbou byl pověřen prefekt baron Haussmann, který si mohl naplánovat, co se mu zlíbilo, bez ohledu na cenu projektu, jelikož při rozsáhlosti přestavby by se člověku protočily panenky, kdyby měl hledět na výdaje. Začaly vznikat široké bulváry lemované linií stejných domů, upravovala se i kanalizace, bořilo se a vyvlastňovalo, stará Paříž mizela před očima jejích obyvatel. Domy lemující nově vzniklé ulice byly jeden jako druhý, přes všechny vedla jednotná linka balkónů, říms a oken, sklon střechy 45 stupňů byl pro všechny jednotný. Před přestavbou měla Paříž nedostatek zeleně - vznikaly tedy i parky, mezi nimi například Bouloňský lesík, park, který známe jako místo setkání hrdinů nejrůznějších románů (mimo jiné i Fantoma Opery od Gastona Lerouxe, o kterém se zmíním v závěru své práce). Přestavba ale nepřinesla jen zkrášlení města, byla i příčinou neštěstí mnoha lidí. Jedním z negativ z ní pramenících bylo zvýšení nájmů v částech města, které prošly přestavbou, to mělo za následek stěhování obyvatel do starších domů s horšími podmínkami pro život. Zanikla také stará Paříž, která je nenávratně pryč, přestavba zformovala město do podoby, ve které ji známe dnes.
Nebýt ale tohoto rozsáhlého projektu, ve kterém se nehledělo na peníze, nebyla by vznikla Opera Garnier, nebo by neměla možnost vyrůst do tak velkolepé krásy. Haussmannem jí bylo vybráno místo, kterému dala jméno - nejen ulici, která k ní vede (Avenue de l'Opéra), ale i náměstí Place de l'Opéra a o řádku let později vzniklé stanici metra - a na kterém tak trval, že ho nezměnil ani ve chvíli, kdy základy zaplavila voda, která učinila projekt ještě dražším.
Napoleon III.

baron Haussmann
baron Haussmann
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ellanor Ellanor | Web | 16. ledna 2012 v 23:33 | Reagovat

Haussmanizace musela pro obyvatelne tehdejsi Parize fakt masakr. Ale pro Pariz to bylo nesporne i prinosem. Takove zasahy si netroufli v mnoha jinych mestech - napriklad Praze zasadni urbanisticke plany chybi. My jsme se o tom ucili velice podrobne, ja jsem si to dokonce vytahla u statnic..

Je pravda, ze kdyz se predelaval stred Brna, tak jsme rok a pul meli furt vyluky a byla to dost pruda.. Predstava, ze takhle ziju cely zivot na stavenisti.. ze nekdo zboura pulku mesta a stavi ji znova, no to chce opravdove odvazlivce, co se do toho pusti...

2 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 17. ledna 2012 v 14:48 | Reagovat

Když jsem o přestavbě četla, říkala jsem si, že to byla docela odvaha, pustit se do něčeho tak velkého. U nás se nadávalo, když se předělávala dlažba u Jezuitské koleje - a v Paříži si klidně přestavěli kolik bloků...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama