The Phantom of the Opera (1925) - Když byl fantom ještě fantomem

23. ledna 2012 v 11:17 | BJ |  Jak se tak dívám (filmový deník)
Velevážení fantomáci, drazí filmoví nadšenci i milí blogeři, co se prostě nudíte a na můj článek jste narazili (ne)šťastnou náhodou!
Poslední dobou se flákám. Ano, flákám se a dělám věci tak zbytečné, jako jsou domácí úkoly nebo studium "zajímavých" míst německy mluvících zemí - a můj blog zatím chátrá, padá na něj prach a závoj zapomněníl. A přitom je toho tolik, co je ještě třeba říct! Například v mém fantomáckém filmovém deníku dodnes zela významná díra, kterou až s obrovským zpožděním zaplňuji - doteď jsem vám totiž neřekla nic o filmu, který vzdělaný fantomák (a co teprve pravý fantomolog!) jednoduše musí znát. Jedná se o nejstarší dochované zpracování Lerouxova románu, o němý film The Phantom of the Opera, který spatřil světlo světa dva roky před Lerouxovou smrtí, to znamená roku 1925.

Snad proto, že jde o jedno prvních zpracování (přesněji druhé, prvním filmem o našem drahém šíleném géniovi vznikl, jak jsem psala v článku Das Gespenst im Opernhaus (1916) - film, který zmizel po fantomovsku, v Německu roku 1916), podobá se Fantom z pětadvacátého roku knižní předloze víc než většina ostatních. Za shlédnutí stojí už jen kvůli představiteli Fantoma, kterým byl Lon Chaney, herec s neuvěřitelně tvárným obličejem. Dnešnímu člověku může tenhle film připadat nudný a gesta a grimasy herců komicky přehnané, ale musíme si uvědomit, jak starý tenhle snímek je a jak skvělí museli být tehdejší herci, aby dokázali divákovi podat fantomův příběh beze slov. Označení "horor", které je s filmem spjaté, se nám dnes může zdát úsměvné, ale ve své době dokázal Fantom dostat diváky do kolen. Při pohledu na odmaskovaného fantoma útlocitné dámy padaly do mdlob a musely čichat k čichacím solím, které jim byly nabízeny v předsálí biografu.
Film působí dojmem, že byl celý natáčen v prostorách Palais Garnier, zdání ale klame! Jelikož by natáčení v Opeře znamenalo zastavení jejího provozu, museli tvůrci filmu vybudovat Operu novou - a ta stojí v Hollywoodu jako scéna č. 28 dodnes. A že to není jen tak nějakých pár kulis, co budí dojem opravdovosti - tahle "falešná Opera" je opravdu pěkný kus ženské, musela totiž unést veliké množství herců. (Když se to vezme kolem a kolem, stojí na světě tři Opery Garnier - a to v Paříži, Hollywoodu a Las Vegas :))
Shrňme si stručně děj. Film nás zavádí - jak jinak - do Opery Garnier, která se právě loučí se svými řediteli a vítá nové. Ještě na odchodu upozorňují bývalí ředitelé své nástupce na to, že se po budově potlouká jakýsi fantom, jehož pravidla je nutné respektovat, to ale noví ředitelé pokládají jen za nepodařený vtip. Smích je přejde už při prvním představení, kdy vejdou do fantomovy lóže a když zahlédnou záhadnou postavu, s křikem utečou. Když seberou trochu odvahy, vrátí se do lóže, ale fantom už tu není. Oním prvním představením, které se v Opeře odehraje za "vlády" nových ředitelů, je Faust, ve kterém hraje Markétku mladá zpěvačka Christine Daaé, jelikož její hlavní představitelka, diva Carlotta, náhle "onemocněla". Christine je skvělá, hlediště je jí naprosto okouzleno, ale ze všech nejvíc ji očima hltá mladý vikomt Raoul de Chagny, který představení sleduje se svým bratrem, hrabětem Phillipem. Po představení navštíví Raoul Christine v její šatně, ta ho očividně ráda vidí, i když je mírně v rozpacích. Raoul jí skládá poklony, a co víc - rád by si ji vzal. Jak to ale Christine slyší, je její skvělá nálada ta tam. "Nikdy nebudu moct opustit Operu. Musíš na naši lásku zapomenout!" říká svému milému. Ten nic nechápe - a snad by za to měl být rád. Brzy je, schovaný v Christinině šatně za závěsem, svědkem zvláštní scény - ke Christině mluví hlas bez těla, po krátkém rozhovoru se před ní otevře zrdcadlo a ona mizí za ním. Zmatený Raoul se na zrdcadlo vrhá, buší do něj pěstmi - to ale nepustí nikoho, koho do svého obydlí nepozval sám fantom Opery.
I Christine je zmatená, hlas, který ji doteď vyučoval zpěvu jen coby tajemný učitel, se teď před ní zhmotnil v muže s maskou, který se představil jako Erik. Erik zavede Christine do svého domu u jezera. Když se mu v jednu chvíli snaží utéct, narazí Christine v Erikově ložnici na rakev, o které její majitel prostě prohlásí, že v ní spí. Christine omdlí, Erik ji starostlivě položí do krásné postele s nebesy a jde se věnovat své hudbě. Když se Christine probudí, slyší ho hrát Dona Juana Trimfujícího, což ji němu přiláká. Je zvědavá - proč nosí její učitel masku? Po jejím stržení se jí ale naskýtá pohled na neuvěřitelně děsivý obličej.
"Jestli mě milujete, jak říkáte, nechte mě jít!" prosí vyděšená Christine svého věznitele. Erik nakonec svolí a Christine se tak znovu dostává na denní světlo, aby mohla znovu zpívat hlavní roli, musí ale slíbit, že se už nikdy nesetká s Raoulem. Primadoně Opery Carlottě se nelíbí, že má být odsunuta na vedlejší kolej, do Opery přijde za řediteli její matinka, rázná dáma, která je, jak se říká, seřve na dvě doby. Ředitelé se rozhodnou nedbat fantomových dopisů a obsadit Carlottu do hlavní role. Jak prorokoval fantom, opera je uvedena v prokletém sále - a uprostřed představení se ze stropu utrhne křišťálový lustr a padá do hlediště.
I když si je Christine vědoma toho, že je Erik schopný zabít ji i jejího milého, posílá Raoulovi dopis, ve kterém ho zve na maškarní ples v Opeře. Raoul samozřejmě přijde - není to ale on, komu patří veškerá pozornost přítomných, ale záhadná postava v rudém plášti, ve které tušíme samotného fantoma. Christine odvede Raoula na střechu Opery, doufá, že tam jsou před Erikem v bezpečí. Plánují spolu útěk, který se má uskutečnit po představení, ve kterém má Christine naposledy zpívat roli Markétky. Mladí milenci bohužel netuší, že je z noční tmy pozoruje tajemná postava v rudém oděvu.

Následně se ocitáme v Christinině šatně, naše mladičká zpěvačka se připravuje na poslední vystoupení. V zádech ji zamrazí, když se zpoza zrdcadla ozve fantomův hlas - on o všem ví! Christine přesto vystoupí. Diváci jsou jí opět okouzlení a se zatajeným dechem naslouchají jejímu hlasu - když vtom se na jeviště snese tma a když je znovu zalije světlo, Christine už tu není.
Její milý se ji samozřejmě vydává hledat - cestou naráží na muže, který vypadá jako orientálec, ten se po Opeře potuluje už delší dobu. Orientálec se představuje jako detektiv Ledoux a vysvětluje, že Erika už dlouho pozoruje a proto ví, jak se dostat do jeho domu. Společně prochází podzemím, jejich cesta ale končí v zrdcadlové mučírně. Fantom nejdřív o jejich přítomnosti neví, čehož se oni snaží využít. V jednu chvíli se ozve zvonek - kdosi se snaží dostat do fantomova příbytku. To hrabě Phillipe by rád zachránil svého bratra, sám ale končí v čených vodách podzemního jezera. Hrabě Phillipe nevědomky vylákal Erika ven, Raoul s Ledouxem se mezitím snaží s Christininou pomocí dostat ven. Po svém návratu fantom zjištuje, že má hosty - a mučení začíná. Nešťastná Christine je nucena sledovat, jak jejího milého zabíjí nesnesitelné vedro a ona mu nemůže nijak pomoct. Po čase se Ledouxovi podaří otevřít poklop, který vede do místnosti plné sudů, které ale neobsahují vodu nebo víno, ale střelný prach. Fantom dává Christine na výběr - pokud se rozhodne být jeho ženou a otočí kovového štíra, zachrání tak sebe i Raoula. Jestli ale otočí kobylku, vyhodí fantom do povětří celou Operu. Praštěná Christine v první chvíli sahá po kobylce, pak ale otočí štíra. Místnost se sudy se začne v tu ránu zaplňovat vodou a zdá se, že se Raoul s Ledouxem utopí. "Udělám, co budete chtít, jen je nezabíjejte!" žádá svého věznitele Christine. Erik se konečně slituje a vytáhne Ledouxe s Raoulem, kteří už skoro polykali andělíčky, z vody. V tu chvíli se ale už do podzemí žene rozzuřený dav s pochodněmi (netušíte někdo, proč má rozzuřený dav vždycky pochodně?), chce pomstit vraždu kulisáka Josepha Buqueta. Když se nahrnou do fantomova domu, popadne Erik Christine, posadí ji do kočáru a uhání pryč. Kočár se ale převrhne, Christine z něj vypadne a fantom už nestíhá před rozzuřenými lidmi utíkat. Dav ho dostihne, mlátí do něj hlava nehlava a nakonec ho hodí do Seiny.

Jak jsem už řekla, tenhle film se knize podobá docela dost, přesto tu ale jsou určité rozdíly. Skvělé je, že byla ponechána zrdcadlová mučírna, která v ostaních filmech prostě není. Změna je ale, jak jste si určitě všimli, na konci. V Lerouxově románu umírá Erik po Christinině odchodu žalem, stejně původně končil i film. Tenhle konec byl bohužel přijat docela vlažně, proto se tvůrci rozhodli konec přetočit - a tak vznikla scéna s rozzuřrným davem. Další změna je v postavě Peršana, která tu sice zůstává (což se taky ve všech filmech nevidí), ale splývá s postavou detektiva Ledouxe.

A koho můžeme vidět v hlavních rolích?
Lon Chaney/Erik

Mary Philbin/Christine Daaé

Norman Kerry/Raoul de Chagny

Arthur Edmund Carewe/Ledoux-Peršan

Přistupme tedy k hodnocení! U tohohle filmu musím vyzdvihnout krásné záběry na Operu - neOperu, obdivuhodný výkon Lona Chaneyho i silnou vazbu s Lerouxovým románem. Co mě ale mrzí je ten konec, přece jenom bych radši viděla ten původní, který ukazuje, že i ve fantomovi je kus lidskosti. Proto jsem se rozhodla udělit Fantomovi Opery z roku 1925 devět hvězdiček.

*********-

Takže, vážení a milí, neváhejte a doplňte své vzdělání v oboru fantomologie! ;)

Vaše

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lotte Lotte | Web | 23. ledna 2012 v 15:55 | Reagovat

Tohle je nejspíš nejděsivější filmové zpracování Fantoma. Všechny další filmy se spíše zaměřovaly na tu romantickou stránku příběhu, tohle je opravdu hodně lerouxovské. Ten konec bych taky nechala původní, já se na ten dav cupující Erika nemůžu dívat..._._

2 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 23. ledna 2012 v 17:08 | Reagovat

Je to jedno z mála zpracování, co se z FO nesnaží udělat slaďák... Já mám právě ráda tu lerouxovskou kombinaci děsivě šílený fantom + konec, který v něm odhalí nešťastného člověka. Proto mám Erika ráda - sice je to vlastně záporák, ale na konci s ním člověk přesto soucítí. Tady mu nebyl dán prostor k tomu, aby ukázal, že je i člověk...
Tak jako tak se mi tohle zdá asi jako jedno z nejlepších zpracování (protože když si člověk vezme třeba Fantoma režiséra Daria Argenta :-/)

3 Lotte Lotte | Web | 23. ledna 2012 v 19:30 | Reagovat

No jo, pak možná ještě verze z roku 1943 z toho neudělala slaďáček...jenže ta Lerouxe absolutně překroutila....

4 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 23. ledna 2012 v 20:07 | Reagovat

Noné! Za zažranou webberovkyní odhalujeme v Lotte sečtělou fantomoložku, čučím na drát! (Ale vážně! :D) Já mám film z r. 1943 v Krabičce už děsně dlouho, ale ještě jsem si na něj neudělala čas...

5 Lotte Lotte | Web | 23. ledna 2012 v 20:32 | Reagovat

Vidíš, jak tě neustále překvapuju? :D Máš to v Krabičce alespoň s titulky? Já to mám jen celé v angličtině...

6 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 23. ledna 2012 v 21:07 | Reagovat

Ne, bohužel se i já budu muset porvat s angličtinou, což je možná to, co mě na tom děsí :D Ale co, zvládla jsem jiné filmy, proč ne tenhle :D

7 Lotte Lotte | Web | 23. ledna 2012 v 21:33 | Reagovat

Hmm, to zvládneš, když já, tak i ty! :D

8 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 23. ledna 2012 v 21:42 | Reagovat

Děkuji za podporu, jak budu mít trochu volna, hurá na to! :D (a pak na další a na další... :D)

9 Lotte Lotte | Web | 23. ledna 2012 v 22:09 | Reagovat

Fantomáctví nikdy nekončí. :D

10 Ellanor Ellanor | Web | 24. ledna 2012 v 9:28 | Reagovat

A kolik vlastne existuje filmu o Fantomovi? Jsem myslela, ze uz mas vsechny prohlidnute a Ty furt sypes z rukavu dalsi a dalsi :)..
Ze bych si pro zmenu nekdy sehnala nemy film? Mame tu furt jakesi soucasne a to byvaji hrozne vyplody a kraviny (obcas teda) :)..

Btw pokud nejdou sehnat ceske titulky, casto pomaha sehnat aspon anglicke titulky..

11 Lotte Lotte | Web | 24. ledna 2012 v 15:53 | Reagovat

Těch filmových zpracování je vážně hodně. Také by mě zajímalo konkrétní číslo. :D

12 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 24. ledna 2012 v 17:06 | Reagovat

Tak si to trošku shrňme, o kterých filmech vím: 1925, 43, 62, 87, 89, 90, 98, 2004 + Fantom ráje, to je taková praštěnost FO inspirovaná, a jeden cartoon, pak jeden díl Rychlé roty a pár zmínek v Simpsonových :D (Jo a ještě je tu možnost, že se bude natáčet Fantom od Susan Kay, ale to je takové "kdyby")
O anglických titulkách jsem přemýšlela, u některých filmů mi to docela pomohlo, ale nějak jsem je nemohla sehnat a navíc je na to neumím naroubovat. Možná je to dobře, čučím pak na písmenka a z filmu nemám nic...

13 Christine Christine | E-mail | Web | 24. ledna 2012 v 17:21 | Reagovat

Já mám DVD Fantom Opery s Lonem Chaneym doma, ale musím přiznat, že jsem to ještě nezkoukla... teda, kousek ano, ale vypla jsem to tam, jak Christine je v podzemí a pak je tam ten záběr na dopis... Pro ní? To už si nepamatuji.
Potom jsem to vypla, protože mě štvalo, že je to němá verze, ale myslím, že to budu muset konečně zkouknout, když jsem za to dala pět set... :-)
To víš, kupuju všechno, na co narazím. :-D

14 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 24. ledna 2012 v 19:47 | Reagovat

Týjo, já jsem žádného Fantoma (krom Butlera) v žádném obchodě neviděla, tak jsem odkázaná na youtube apod.
Nojo, dneska nám to může přijít docela nuda, ale tenkrát to byl trhák :D

15 Lotte Lotte | Web | 24. ledna 2012 v 20:33 | Reagovat

Já bych ještě připomněla milion zmínek o Fantomovi a ALW v Chůvě k pohledání. :D Sice v negativním slova smyslu, ale co už. :D

16 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 24. ledna 2012 v 20:40 | Reagovat

No vidíš, na to bych zapomněla! :D
Pamatuju si jeden díl, Fren (jak se píše její jméno? :-/) tam jednomu důležitému pánovi zabila manželku, protože na ni nějak spadla či co, a byli jí na pohřbu a Fren povídá manžílkovi: "Vidíš? Andrew Lloyd Webber tu nikde není!" a on na to: "Možná to bude tím, že jeho žena mu nezamáčkla manželku!" :D
Nebo Frenina chytrá hláška: "Prosím tě, proč by měli před tebou dávat přednost někomu, kdo složil Kočky, Jesus Christ Superstar, Fantoma Opery... Už mlčím!" :D :D :D

17 Lotte Lotte | Web | 24. ledna 2012 v 21:38 | Reagovat

Hehe! :D Mám dojem, že je to Fran, ale oba ty díly byly suprové. :D
Těch narážek na ALW je tam fakt nesčetně. :D Fantomák se u toho baví. :D

18 Ellanor Ellanor | Web | 24. ledna 2012 v 22:09 | Reagovat

No a kdyz uz teda pocitate vse, co se FO inspirovalo, tak nezapomente na Divadlo V Dlouhe - Maskarada cili Fantom opery.. vynikajici hra, skvele zahrana (podle skvele knihy samozrejme :)).. bohuzel mela uz pred rokem dernieru.. ale zaznam neni problem sehnat :)..
http://www.youtube.com/watch?v=9gQSr10aBdQ&feature=related

19 Ellanor Ellanor | Web | 24. ledna 2012 v 22:21 | Reagovat

Jina moc pekna ukazka: "Toto je opera, pane Standliku, opera je pohanena laskou, nenavisti a lidskymi nervy!!"
http://www.youtube.com/watch?v=igs-8_WH9ZI&feature=related

A hele, co jsem nasla!.. je to cely film v jednom videu, hodinu a pul:
http://www.youtube.com/watch?v=AfiDJG8EmIk

20 Ellanor Ellanor | Web | 24. ledna 2012 v 22:22 | Reagovat

fnuk, schvalte mi nekdo ten komentar, je tam odkaz na cely film z vyse zmineneho clanku :( :))..

21 Lotte Lotte | Web | 25. ledna 2012 v 5:44 | Reagovat

Ach no jistě...jak jsme mohly zapomenout...-.- :)

22 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 25. ledna 2012 v 8:14 | Reagovat

Maškarádu v divadelním provedení mám v Krabičce, opravdu skvělá :))
(Hehe, Ellanor spamuje! :D :D)
Taky na Fantoma operety se nesmí zapomenout! Existuje knížka, film a ochotníci v divadle v KH ho předvedli i na jevišti.

23 Ellanor Ellanor | Web | 25. ledna 2012 v 9:20 | Reagovat

BJ: diky, je to divne, jak to ten spam filtr vyhodnocuje, kuprikladu prispevek na webu Lotte o "Ramin wood" se tam nikdy neukazal (uz ani nevim, ke kteremu to bylo clanku)..

Fantom operety je o cem?

24 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 25. ledna 2012 v 10:04 | Reagovat

Fantom operety je český výtvor, manželka jednoho spisovatele se dá k divadle, kde je ale protěžovaná družka ředitele (nebo tak někoho) a tak se ten spisovatel rozhodne inspirovat fantomem Opery a podstrkuje různé dopisy a tak, občas prohlásí něco jako "Tak co tomu říkáš, bratránku fantome z Pařížské Opery?" Ten film je na čtyři nebo pět dílů...

25 Lotte Lotte | Web | 25. ledna 2012 v 15:53 | Reagovat

Ramin wood? *.*

26 Ellanor Ellanor | Web | 25. ledna 2012 v 16:30 | Reagovat

[25]: Ahahahá ahahahaháá !!!!!!!
Kdybys schvalovala komentare, ktere neprojdou spamfiltrem, tak bys vedela, o cem mluvim :o)...

27 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 25. ledna 2012 v 16:47 | Reagovat

[25]: Jé, zase večerníčkový smajlík :D

28 Lotte Lotte | Web | 25. ledna 2012 v 17:34 | Reagovat

Hm, já ale netušila, že něco jako spamofiltr existuje! :D Jak se vůbec zjišťuje když ti blog něco nezveřejní? :D

29 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 25. ledna 2012 v 17:42 | Reagovat

Já to většinou zjistím podle toho, že mi hlavní stránka hlásí o jeden komentář víc, než pod článkem je...

30 Ellanor Ellanor | Web | 25. ledna 2012 v 18:10 | Reagovat

[28]: Hm, bohuzel to na Tebe nikde samo nevyskoci. Kdyz se ale podivas na ten zverejneny clanek, do zalozky komentare, tak je ten komentar v seznamu, myslim, cerveny..

31 Lotte Lotte | Web | 25. ledna 2012 v 18:38 | Reagovat

No, všechny své články prohledávat nemůžu, to bych se zbláznila..._._ :/

32 Ellanor Ellanor | Web | 25. ledna 2012 v 19:11 | Reagovat

No to Ti verim, ja mam nastesti par clanku a par komentaru k nim :o)...

Nasla jsem to tu:
http://phantom-love-never-dies.blog.cz/1201/video-lednoveho-tydne#komentare

33 Ellanor Ellanor | Web | 25. ledna 2012 v 19:12 | Reagovat

A jeste u jednoho clanku me to nechtelo zverejnit komentar s nejakym odkazem, ale to uz si fakt nepamatuju.. asi to bylo jeste mene dulezite :o)))..

34 Ellanor Ellanor | Web | 25. ledna 2012 v 19:26 | Reagovat

Ale abysme se drzely tematu. Vcera jsem do noci vydrzela u tohoto nemeho filmu. Musim rict, ze nemam moc predstavu o urovni kinematografie v roce 1925, takze jsem se obcas divila, ze ty zabery nebyl kratsi, ale dejme tomu. Spad v te dobe filmy asi mit moc nemusely :o).. Ja jsem tolerantni divak, ktery dokaze ocenit hlavne teatralni gesta :o)..

Bohuzel to na YT ma mizerne rozliseni, tak jsem si Fantomovu tvar moc neuzila. Ovsem, kdyz jsem videla podmalovane oci toho dektektiva, celkem jsem se divila, ze toto divaci snaseli dobre (ci dokonce vyzadovali) a nad Fantomem padali do mdlob :).. Moc jsem v nich nevidela rozdil :o)..

Na nemy film to je dobre dramaticke tema. I kdyz dej (z operniho prostredi) uplne bez zvuku, na ktery jsme zvykli jako na muzikal, to je velky a narocny skok pro divaka..

Nedokazu srovnat s jinymi nemymi filmy, s novejsimi srovnavat nechci,.. (knihu jsem doposud necetla (stydici se smajlik)). Mohlo by to byt sestrihane na dve tretiny doby :o)).., ale i tak se mi to libilo :)

35 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 25. ledna 2012 v 19:36 | Reagovat

Lotte, když jdeš do "správy blogu", koukni se po levé straně stránky, někde tam budou komentáře ke schválení, stačí na ně pak kliknout ;)

To je pravda, že zrovna u tohohle filmu je absence zvuku velká nevýhoda...
Mě na youtube vytáčelo hlavně to, že bylo absolutně nemožné přečíst všechny ty dopisy, jelikož jsem ten typ diváka, co je schopný na takový rozmazaný flek čučet půl hodiny ne proto, že by to mělo až tak zásadní význam, ale proto, že jsem nesmírně zvědavá a jak něco nejde přečíst, začne mě to zajímat :D

36 Christine Christine | E-mail | Web | 25. ledna 2012 v 19:58 | Reagovat

Myslíš-li tu povídku o chlapci, jak chtěl pro tu dívku tu růži, slavík chtěl pomoci, nabodl se na ten růžový keř, když růžím zpíval, jak keř chtěl, pak tedy ležel pod keřem mrtvý, chlapec našel růži u keře, slavíka si myslím ani nevšiml a dívka ho pak stejně poslala do háje, tak tenhle příběh znám. :-)

37 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 25. ledna 2012 v 20:28 | Reagovat

Je to nádherný příběh, i když tak smutný. Wilde byl skvělý spisovatel (a musel to být nesmírně zajímavý člověk) :)

38 Lotte Lotte | Web | 25. ledna 2012 v 20:44 | Reagovat

Já to už schválila, ale mě Ramin wood netento, nefunguje. :'( :D

39 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 25. ledna 2012 v 20:56 | Reagovat

Zas ti dva Japonci! :D
(Onoto a Seto)

40 Ellanor Ellanor | Web | 25. ledna 2012 v 21:16 | Reagovat

[38]: Ale ja uz to v tech komentarich vidim :)..

[39]: :))) to budu taky pouzivat :))

[35]: no vidis, na necitelnost dopisu jsme zapomnela.., to me taky stvalo, i kdyz se dalo tusit co se tam pise.. a po chvili i precist..

41 Lotte Lotte | Web | 25. ledna 2012 v 21:48 | Reagovat

Mě ale nějak netento ty odkazy. :D :( To jenom mě? _._

42 Ellanor Ellanor | Web | 25. ledna 2012 v 23:39 | Reagovat

[41]: Tehdy jsme se bavili, ze jsem nasla v knizce o dreve drevinu Ramin... Tak jsem tam davala odkaz jak to vypada, pac si BJ stezovala, ze na ni vypadavaji z googlu sami cernooci Raminove a zadne dreva tohoto jmena :o).. Nic vic, nic min.. proste nic duleziteho :o)...

43 Ellanor Ellanor | Web | 26. ledna 2012 v 1:16 | Reagovat

[12]: Nasla jsem nahodou Fantoma jeste i z roku 1983 s mladou doktorkou Quinovou.. ale kdovi co je to zac, nejak se mi to nelibi.. hlavne Fantom je divny a hlavni hrdinka se ani nejmenuje Christine... nicmene deje knihy se to drzi, v zakladnich bodech, nekterych :)..

http://www.youtube.com/watch?v=IUVqVq0g5b8&feature=related

44 Lotte Lotte | Web | 26. ledna 2012 v 5:44 | Reagovat

Vyhlíží to zajímavě. Pustím si to celé, až bude víc času. :)

45 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 26. ledna 2012 v 12:44 | Reagovat

Noné! Fantomákem jsem přes rok a pořád se vynořují nová a nová zpracování! :)

46 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 26. ledna 2012 v 12:52 | Reagovat

Jé, tak o tomhle filmu vím, jen jsem si - nevím proč - myslela, že je z roku 87, ale ještě jsem ho neviděla. Čeká v řadě za fůrou dalších :D

47 Lotte Lotte | Web | 26. ledna 2012 v 13:37 | Reagovat

Máš pořadníky, jo? :D

48 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 26. ledna 2012 v 14:39 | Reagovat

No jistě! A dlooooouhé čekací doby! :D

49 Lotte Lotte | Web | 26. ledna 2012 v 15:51 | Reagovat

Zajímavé. Já mám zatím v čekací době jen Rebeccu a výše zmíněnou verzi Fantoma. :D

50 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 26. ledna 2012 v 17:13 | Reagovat

Štastná to žena! :D

51 vampiresanddiaries vampiresanddiaries | 30. ledna 2012 v 20:32 | Reagovat

tenhle film jsem taky viděla a obdivuju ty herce a filmaře, že se jim už tehdy povedly takový kulisy a ty masky :-D taky jsem se docela lekla :-D

52 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 31. ledna 2012 v 7:57 | Reagovat

Lon Chaney byl přímo dokonalost sama, žejo? :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama