Fantomův dědic (Osmá část)

28. února 2012 v 17:05 | BJ |  Fantomův dědic
Když jsem osaměl, chtěl jsem se znovu ponořit do započaté práce, ale brzy jsem zjistil, že toho nejsem schopen. Slyšel jsem - nebo se mi zdálo, že slyším - dětský smích, veselý a bezstarostný. Zněl všude kolem mě, byl uvnitř mě samotného, řezal mě do uší a krutě se mi vysmíval. Vidíš, jsi přebytečný, ozval se dutý hlas přímo u mého pravého ucha, nikdo tě nepotřebuje. Chlapec je šťastnější bez tebe, tak jako bylo bez tebe líp i jeho matce. Vzpomeň si, vzpomeň, není to tak dávno, sotva pár let. Vybrala si jeho, vikomta. Po tom všem, cos jí dal, po tom, cos pozvedl její hlas k výšinám a udělal z ní hvězdu, se k tobě otočila zády. Vybrala si jeho. Jeho, ne tebe! I Gustave si vybral, nepotřebuje tě. Jsi zrůda. Jsi přebytečný. Přebytečný, přebytečný…


Prudce jsem vstal a rozhlédl se kolem sebe. V místnosti jsem byl sám, přesto jsem jasně slyšel ten nepříjemně úlisný hlas, který teď kroužil kolem mě, ovíjel mě a utahoval smyčky. Přebytečný, přebytečný! nepřestával hučet a jízlivě se pochechtával. Jsi zbytečný, nikdo tě nepotřebuje. Jen překážíš!

"Ne, ne, to není pravda!" zašeptal jsem a snažil se zacpat si uši rukama, "to není pravda!"

Ale je, sám to víš. Přiznej si to! Co jsi? Kdo jsi? Proč vůbec jsi?

"Jsem jeho otec," zaprotestoval jsem slabě.

Otec, otec, vysmíval se mi hlas, a kde máš důkaz? Gustave může být stejně tak vikomtův jako tvůj.

"Je přece tak nadaný, slyší hudbu stejnýma ušima jako já!"

Jeho matka měla podobné nadání, jen si vzpomeň!

Vtíravý a nepříjemný hlas se změnil v nádherný hlas Christinin. Zpívala, zpívala tak úchvatně, jak to dokázala jen ona, jen ona s pomocí Anděla hudby. Její hlas se vznášel, tančil, plul místností. Zdál se mi až neúnosně krásný.

"Ne, ne, nechci nic slyšet," vykřikl jsem a ztěžka dopadl na kolena, ruce jsem stále tiskl k uším, "už dost!"

Christinin hlas zmizel, zůstal jen jedovatý chechot. Přebytečný, přebytečný! doznívalo jakoby v dálce.
I když se hlas vytratil, stále jsem klečel na zemi s tváří zabořenou v dlaních. A co když je to pravda, říkal jsem si. De Chagny byl pro Gustava otcem celých deset let, život s ním navíc znamená něco úplně jiného než život se mnou. Co mu můžu nabídnout já? Ano, svou hudbu, ale ta nemůže malému chlapci stačit. De Chagny znamená normální život. Já přežívání mimo svět. Co když si to Gustave uvědomí a já znovu zůstanu sám?

Musím se vzchopit a stát se naprostým pánem situace, rozhodl jsem se. Zvedl jsem se ze země, nalil si sklenku koňaku a ztěžka dosedl do křesla. Ruka se mi chvěla, ani jsem sklenici nedonesl k ústům, vyklouzla mi a s třísknutím se rozletěla na tisíc kousků. Znovu jsem se zvedl a chopil se další sklenice, křečovitě jsem ji popadl oběma rukama. Silou vůle jsem se snažil přemoci chvění.

Vtom se ozvalo zaklepání na dveře.
"Vstupte," řekl jsem a snažil se znít co nejklidněji. Když do pracovny vešel de Chagny, rychle jsem odložil sklenici a chvějící se ruce schoval za zády. Díky masce mi nemohl vyčíst z obličeje mé pohnutí, nejspíš jsem tedy působil docela vyrovnaně.

"Á, to jste vy," pronesl jsem. De Chagny jen přikývl. Udělal dva kroky ke mně, pak se zarazil. Zůstal stát na místě a rozhlížel se po pokoji, jako by hledal správná slova.

"Zdá se, že máte něco na srdci, tak tedy mluvte," vyzval jsem ho, protože setrvával v neklidném a pro obě strany nepříjemném mlčení.

"Rád bych vás o něco požádal, pane," řekl a podíval se mi zpříma do očí.

"Ano?"

"Chtěl bych chlapce vídat pravidelně."

A je to tu, pomyslel jsem si.
"Co přesně pro vás znamená pravidelně?" otázal jsem se.

"Tak často, jak jen to bude možné."

Zamyslel jsem se. Zůstaň pánem situace, řekl jsem si v duchu.
"Dobrá tedy," pronesl jsem nakonec, "můžete Gustava vídat každý pátek. Přijdete přesně ve dvě hodiny odpoledne. Ale pamatujte, de Chagny, jak se jen o minutu zpozdíte, nebude to mrzet jen chlapce, ale hlavně vás, to vám přísahám."

Znovu se mi upřeně zadíval do tváře, v očích se mu zablýskla nenávist. Myslíš, že neunesu tvůj pohled, vikomte? pomyslel jsem si a oplatil mu neméně intenzivním pohledem. Chvíli jsme si tak měřili jeden druhého, až se nakonec mírně uklonil a prohlásil:

"Dobře, přistupuji na vaše podmínky."

"Nemáte ani jinou možnost, drahý hrabě," řekl jsem posměšně.

Další blesk v modrých očích, rty mu zbělely vzteky a stáhly se do úzké čárky.
Jen se vztekej, já se tě nebojím!

"Jestli nemáte nic dalšího, o čem byste rád mluvil," řekl jsem a máchl rukou směrem ke dveřím.

"Vlastně je tu ještě něco," ozval se de Chagny.

"Tak sem s tím, hrabě," vyzval jsem ho, "neprotahujme to přece!"

"Jak myslíte. Chtěl bych, aby mohl Gustave strávit několik dní v mém domě."

Povytáhl jsem obočí. "A důvod?"

"Je tam doma."

"Doma je teď tady."

"Ale prosím vás! V mém domě vyrůstal! Nehledě na to, že je tam pro něj neustále přichystaný jeho pokoj, kde má všechny své oblíbené hračky."

"Bez těch se obejde, má nové."

De Chagny se na chvíli zarazil a zamyslel se.
"Příští týden má přijet má sestra," řekl nakonec, "Gustave měl svou tetu vždy moc rád."

Cítil jsem se poražený, i když jsem to nedal znát. Nemohl jsem Gustava odříznout od lidí, kteří pro něj znamenali rodinu, neměl jsem právo nechávat ho trpět jen proto, abych se pomstil de Chagnymu.

"Gustave!" zvolal jsem zvučným hlasem.

Ihned bylo slyšet chlapcovo dupání a během několika vteřin byl v pracovně a těkal pohledem ze mě na hraběte.
"Hrabě, povězte mu, oč běží," vyzval jsem de Chagnyho. Sám jsem na to neměl sílu.

"Gustave, přijede tetička Antoinette," sklonil se de Chagny k chlapci, "chtěl bys ji vidět?"

"Tetička Antoinette?" výskl Gustave a zatleskal. "A kdy přijede? Moc rád ji uvidím!"

Ten vítězoslavný pohled! Nejradši bych de Chagnymu ty jeho pronikavě modré oči vypíchl!

"Dobrá tedy," řekl jsem stroze, "o jaký den se jedná?"

"Sestra přijede ve středu, zdrží se nejspíš týden -"

"Takže pro chlapce přijdete v pátek ve dvě hodiny, jak bylo domluveno. Zpátky bude nejpozději v neděli v poledne. Ani o minutu později!"

Zdálo se, že chce de Chagny něco namítnout, otevřel ústa, ale pak s to nejspíš rozmyslel.

"Je to už vše?" zeptal jsem se netrpělivě.

"Vše," řekl prostě, "nashledanou, pane!"

"Sbohem, de Chagny," řekl jsem a znovu se usadil do křesla. Když za de Chagnym vycupital z pokoje i Gustave, zabořil jsem hlavu do dlaní a horečnatě přemýšlel.

Kam jenom tohle povede?


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lotte Lotte | Web | 28. února 2012 v 17:13 | Reagovat

"Kam jenom tohle povede?" ano, ráda bych to věděla :D Každý díl hltám víc a víc :)

2 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 28. února 2012 v 17:17 | Reagovat

Sama vím "kam to povede" jen ve velmi hrubých obrysech :D Původně jsem to viděla na maximálně pět dílů, ale ne, drahý fantom si usmyslel, že chce víc :D

A co bude s tvým dílem? Co bude dááál?  :D

3 Lotte Lotte | Web | 28. února 2012 v 17:19 | Reagovat

Já taky! :D Sama vím, co se stane jen velmi přibližně a mé dílko získává nové obrysy až s psaním jednotlivých částí. :D Proto je divné, že mi to jde tak samo...:D

No, mám teď čas, že bych psala dál? Ach jo, ale do téhle části abych se přemlouvala, vžívat se do dvou rozrušených ženských. Bůh chraň...:D

4 Ellanor Ellanor | Web | 28. února 2012 v 17:25 | Reagovat

No ma to teda cim dal tezsi, uz jsem si myslela, ze to dopadne dobre a ted se to zas kazi.. Co mu to zase ruplo v bedne? pry prebytecny. Vzdyt Raoul dela presne to, co Erik chtel. Najednou mu to vadi.. neni to trochu schiza? :)))
Aspon, ze u toho tentokrat nebrecim, minuly dil se mi to taky skoro povedlo :o)..

Ja tam mam taky takove deleni napinave mezi kapitolama.. ale nastesti pro vas jsem to ted prehodnotila. Misto sedmi kapitol to vypada na ctyri a urcite to musi byt napsane naraz. Driv, nez to pujde ven :o)..

5 Ellanor Ellanor | Web | 28. února 2012 v 17:27 | Reagovat

A navic, vzdyt neni pravda, ze by si Chritine vybrala zcela dobrovolne Raoula - vychazis-li z LND, ne?

6 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 28. února 2012 v 17:35 | Reagovat

[3]: Nemám čas, nemám čas. To mi neříkej ani ve srandě, na to musíš mít čas! :D

[4]: Jasně, Erik chtěl, aby za Gustavem Raoul chodil, protože si uvědomoval, že ho ten kluk potřebuje. Jenže teď má prostě strach, že když má Raoula, už nebude potřebovat jeho... Tak nějak se mu to rozleželo v kebuli a uvědomil si, že sice nemůže Gustíkovi bránit, aby se s Raoulem vídal, ale stejně to nevidí rád.

Znamená to, že už brzo bude dílo na světě? :)

[5]: No, nakonec si sice vybrala Erika, ale předtím odešla z podzemí s Raoulem a ve chvíli, kdy je Erik na dně, si spíš vybavil tohle, protože to mu v hlavě pendluje víc než kdyby si prostě řekl "Vybrala si mě a basta." vždycky tam zůstává takové to nepříjemné "ale"

7 Lotte Lotte | Web | 28. února 2012 v 17:41 | Reagovat

Já jsem vzorný student, co nemá čas! :D

8 Lotte Lotte | Web | 28. února 2012 v 17:46 | Reagovat

!!! Já právě zjistila, že se mi ze všech postav nejlépe vžívá do zhrzené Meg. Napsala jsem nekonečný odstavec plný jejích úvah. Co to se mnou je? :D

9 Ellanor Ellanor | Web | 28. února 2012 v 17:47 | Reagovat

[6]: Vcera jsem si od kamaradky, ktera je cestinarka, nechala udelit par rad ohledne stylistiky a toho, jak se pisi zajimave texty, clanky, knihy. Mimojine rikala, ze si to ma clovek po tydnu precist a podivat se na to novyma ocima. Tedy pote az to bude mit hotove. Taky rikala, ze literarni dilo ma byt jako cihlova zed - pokud vytahnes jednu cihlu=vetu a zed nespadne, tak tam ta veta nemusi byt..
Proste jsem dostala par rad, ze kterych mi jde hlava kolem jeste trochu vic nez predtim.. Navic ted na to nemam cas, pisu to vzdycky spis v noci nebo po kousickach, co me napadne, tzn furt napreskacku.. Ale tento tyden chystam vystavu, navic jeste i praci musim delat. A rozdeleni na ctyri kapitoly je taky kvuli tomu, ze nevim, jak bych zvladla nakreslit vic jak ctyri ilustrace..

No proste ne, nebude to hnedtak :(.. jeste aspon dva tydny :(..

10 Ellanor Ellanor | Web | 28. února 2012 v 17:50 | Reagovat

Ale mozna mi muzete poradit nejakou operu, co se v te dobe mohla hrat a Christine tam mohla mit hlavni roli. Asi proste neco ukradnu Sarah Bernhardtove, to bude uveritelne.. :)..

11 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 28. února 2012 v 18:03 | Reagovat

[7]: Zas o pár centimetrů blíž oknu? :D

[8]: No to máš tak, ve skrytu duše jsi vlastně šílená vražedkyně, takže proto. :D

[9]: To je fakt, když si to člověk po sobě přečte po čase, vidí to úplně jinak, což při našem systému napíšu-vložím je trošku problém :-/

[10]: Pfů! Tak to opravdu netuším!

12 Lotte Lotte | Web | 28. února 2012 v 18:07 | Reagovat

Hele, nech toho. Meg není šílená vražedkyně! :D

13 Ellanor Ellanor | Web | 28. února 2012 v 18:11 | Reagovat

[11]: Mohla by treba Sarah Bernhardtova byt pseudonym Christine Daae, ze bych naznacila, ze je to tato historicka osoba :o)..

14 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 28. února 2012 v 18:54 | Reagovat

[12]: Ale Lotte jo :D

[13]: To je skvělý nápad! :)

15 Lotte Lotte | Web | 28. února 2012 v 18:56 | Reagovat

How dare you?! :<

16 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 28. února 2012 v 19:25 | Reagovat

Né, znova texty né! :D

17 Lotte Lotte | Web | 28. února 2012 v 19:27 | Reagovat

Cha! :D

18 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 28. února 2012 v 19:43 | Reagovat

Cha? To má být nová výzva?
Very well, let's begin! :D

19 Lotte Lotte | Web | 28. února 2012 v 19:49 | Reagovat

To nebyla výzva! Mě ty texty už unavují. :D

20 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 28. února 2012 v 19:54 | Reagovat

Chachá! Já to věděla! You cannot win! :D :D
No dobře, asi by to bylo i nad moje síly :D

21 Lotte Lotte | Web | 28. února 2012 v 19:57 | Reagovat

No vidíš. :D

22 Fanta Light Fanta Light | 28. února 2012 v 20:11 | Reagovat

kráááása :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)
Jo Jsi zbytečný.. komu pak by tahle otázka někdy nedoháněla k šílenství. hudák... musí vidět, jak je jeho syn radostný s Raoulem.. i když na druhou stranu by mě zajímalo jak to Erik snáší. najednou předělat od základů způsob života...

23 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 28. února 2012 v 22:07 | Reagovat

[21]: Ano, vskutku vidím a díky hadleyóze, jak víme, vždy vidět budu :D

[22]: Ó, je mi ctí, že zde můžu uvítat tvou armádu smajlíků :D
To se zeptej jeho, jak to snáší, to já ti nepovím :D

24 Fanta Light Fanta Light | 28. února 2012 v 22:17 | Reagovat

Ale ty přeci meníš jeho osobnost, nebo ne?

25 Lotte Lotte | Web | 28. února 2012 v 22:41 | Reagovat

Ti smajlíci by mohli začít zpívat Look down, žejo? :D

26 Fanta Light Fanta Light | 28. února 2012 v 22:57 | Reagovat

koho začli zpívat? 8-O  8-O  8-O  8-O  8-O

27 Lotte Lotte | Web | 29. února 2012 v 5:44 | Reagovat

To je z Bídníků. :D

28 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 29. února 2012 v 9:39 | Reagovat

[24]: Ale to bych si vůbec nedovolila, on je svobodná postava, může si dělat, co chce! :D

[25]: Nemohli. Na trestance vypadají moc vysmátě :D

29 Lotte Lotte | Web | 29. února 2012 v 10:01 | Reagovat

No jasně! Tobě ty písmenka taky skáčou do Wordu sama, jako mě? :D

No jo, ale v tomhle počtu by jim to dobře šlo! :D A když budou "look down" tak ten úsměv stejně nepůjde vidět! :D

30 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 29. února 2012 v 10:48 | Reagovat

No jistě, naprosto sama a dobrovolně, ani vyhrožovat jim nemusím! :D

V tomhle počtu by jim taky dobře šlo třeba stavět druhou čínskou zeď a nenutím je k tomu! :D Navíc ani nevíme, jestli uměj zpívat :D

31 Lotte Lotte | Web | 29. února 2012 v 15:45 | Reagovat

To jsem to ale vychytaly! :D

Tak je právě třeba to ozkoušet! :D A když to nebudou umět, tak půjdou na tu zeď, no. :D

32 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 29. února 2012 v 16:00 | Reagovat

To teda! Když je dokonale vycvičíme, můžeme se stát spisovatelkami! :D

Tak fajn! Smajlíci náááástůůůůp! :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)

33 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 29. února 2012 v 16:01 | Reagovat

Taky se ksichtěj! :D

34 Lotte Lotte | Web | 29. února 2012 v 16:33 | Reagovat

To bude hvězdné! :D

Výborně! A teď, 3,4..."Look down, look down"

35 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 29. února 2012 v 16:39 | Reagovat

Já mám asi něco s reprákama, nějak je neslyším :D

36 Lotte Lotte | Web | 29. února 2012 v 17:05 | Reagovat

Sakra, tak už se ti taky rozbily? :( :D

37 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 29. února 2012 v 17:13 | Reagovat

To je pech! :-/
Hlavně zkontroluj, jestli ti pořád funguje to skákání písmenek do Wordu :D

38 Lotte Lotte | Web | 29. února 2012 v 17:21 | Reagovat

No, zatím ne. Devátá část pořád nikde...:/

39 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 29. února 2012 v 18:04 | Reagovat

Vzpoura počítačů! :D

40 Lotte Lotte | Web | 29. února 2012 v 21:08 | Reagovat

Tak už ji mám, ale budu muset těm písmenkům vynadat, je to docela o ničem. :D

41 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 29. února 2012 v 21:52 | Reagovat

To máš z toho, že je tak málo trénuješ! :D
Ne, ale vážně, šup sem s tím! :D

42 Lotte Lotte | Web | 29. února 2012 v 22:01 | Reagovat

Pořád ne a ne mi tam dát zase něco dramatického, čím bych to ukončila...ale, jo, už jsem je k dramatickému konci přemluvila. Asi mi prospívá, když si mezi psaním udělám dvě hodiny pauzu na bowling. :D
Hmm, asi to ještě nechám uležet v rozepsaných přes noc a školu. Abych to ještě doladila a abych vás nepřesytila. ;D

43 Fanta Light Fanta Light | 29. února 2012 v 22:09 | Reagovat

tyky drbárna a jí si hřeju ručičky jen o svíčku na svém blogu....

44 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 1. března 2012 v 9:21 | Reagovat

[42]: Vida, bowlingovou terapii jsem ještě nezkoušela. Fakt to zabírá? :D

[43]: Ona to až taková drbárna není, Fanto, já tu večer nebyla, koukala jsem na Rebeku :)

45 Lotte Lotte | Web | 1. března 2012 v 13:39 | Reagovat

No, zabírá...

Rebeka? K tomu se pořád nemůžu dokopat...viděla jsem kus začátku a pak jsem to neměla čas dokoukat a pak to nějak vyplynulo...:D  počkám si na Tamierru v muzikálu. :D

46 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 1. března 2012 v 16:15 | Reagovat

Tamierra! To je na mě moc :D
Mě štve, že jsem nesehnala jiný film než z roku 1940, zajímaly by mě i ty novější...

47 Lotte Lotte | Web | 1. března 2012 v 16:34 | Reagovat

To už jsem někde psala, proč se tomu divíš, až teď? :D
Jojo, ten jsem sehnala i já...

48 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 1. března 2012 v 19:52 | Reagovat

Já ti ani nevím. Asi jsem předtím zaregistrovala jen výraz "Ramierra" :D

Nevím proč, ale trochu mě u toho filmu vytáčí dabing. Zvlášť "Manderley" hrozně drrrnčí v uších :D

49 Lotte Lotte | Web | 4. března 2012 v 8:00 | Reagovat

Ramierra, Tamierra...o obou jsem psala. :D

Já nevím, mě blbnul přehrávač. Chvíli mi hrálo česky, pak huplo na angličtinu....tak si to nepamatuju. :D

50 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 4. března 2012 v 10:19 | Reagovat

Jo, asi určitě psala, ale stejně mě to nepřestane udivovat :D

Ještě lepší :D Týjo, Enya prý pojmenovala svůj zámek Manderley... Hm, když nad tím přemýšlím, až tak "týjo" to není, ale to je jedno :D

51 Lotte Lotte | Web | 4. března 2012 v 10:24 | Reagovat

Jsi nějaká nepřizpůsobivá, ne? :D

I tak... týjo. :D

52 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 4. března 2012 v 10:48 | Reagovat

nepřizpůsobivá... To zní jak kdybych bydlela ve vlastnoručně vypáleném domě a myla se jednou za dva měsíce :D

Jo. Týjo. :D

53 Lotte Lotte | Web | 4. března 2012 v 13:01 | Reagovat

Zajímavá asociace k tomuto slovu. :D

54 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 4. března 2012 v 17:31 | Reagovat

Ano, to ano. Ale předpokládám, že to jsi tím nemyslela... :D

55 Lotte Lotte | Web | 4. března 2012 v 21:05 | Reagovat

Hm, správný odhad. :D

56 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 4. března 2012 v 22:03 | Reagovat

Bingo! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama