Fantina - chudák ženská

2. března 2012 v 20:31 | BJ
Jméno
Tak jako u několika postav nemáme šanci zjistit jejich křestní jméno, Fantina nemá příjmení, tentokrát ale ne proto, že by jen nebylo uvedeno. Fantina je nalezenec, takže neměla po kom dostat příjmení, i ke křestnímu jménu přišla netradičním způsobem: "A tak dostala jméno, kterým ji oslovil náhodný chodec, kterého potkala jako maličká a bosá na ulici," píše Hugo.
Pro své světlé vlasy dostala přezdívku Zlatovláska.


Vzhled
Fantina byla, než ji opustil Tholomyès, opravdu krásná, měla pěkné bílé zuby a nádherné světlé vlasy, na kterých si dost zakládala. Právě to, že je nucena nechat si vlasy ustříhnout a prodat je (stejně jako si nechá vytrhat přední zuby), aby mohla poslat peníze Thénardierům, je tou příslovečnou poslední kapkou hořkosti, kterou je schopná unést.

Povaha
I přes to, že to měla Fantina od malička těžké, je před Tholomyèsovým podrazem mravná a snivá, nesmírně Tholomyèse miluje, později veškerou svou lásku věnuje své dceři. Je obdivuhodně pracovitá, díky čemuž se dostala z ulice. Je jen trochu parádivá - po narození Cosetty jde ale všechna marnivost stranou, co může, dá Fantina svému dítěti.

Příběh
Fantina nemá rodiče, vyrostla na ulici, kde by byla zůstala, nebýt její pracovitosti. V deseti letech šla do služby k nějakému sedlákovi, v patnácti se vydala za prací do Paříže. Tam potkala Tholomèse, svou první (a taky poslední) lásku. Po čase se ale milý zlatý Tholomyès rozhodl na Fantinu vykašlat, i když s ním čekala dítě, nehlásil se k ní, ani když mu Fantina o dítěti psala. Mladá maminka se rozhodla vydat z Paříže zpátky do rodného městečka Montreuil-sur-Mer, doufá, že tu získá práci, aby uživila sebe i dítě. S dcerkou na ruce ale dost dobře pracovat nejde. Fantina přemýšlí, jak problém vyřešit - až v Montfermeil nedaleko Paříže narazí na hospodskou Thénardierovou, která se zdá být skvělou matkou svým dvěma dcerám. Nešťastná Fantina požádá Thénardierovou, aby se o její Cosettu starala, slibuje, že na ni bude posílat peníze - proto Thénardierová na radu svého hamižného manžela souhlasí.
V Montreuil-sur-Mer získává Fantina práci v nově otevřené továrně, která patří místnímu starostovi panu Madeleinovi. Fantina se činí o sto šest, pravidelně posílá peníze Thénardierům, ale po čase se dělnice v továrně dozvědí, že má nemanželské dítě, a ona proto dostane jménem pana Madeleina výpověď. Fantina teď nemá, z čeho by Thénardierům platila, oni jí navíc bombardují dopisy o tom, že je Cosetta nemocná a potřebuje drahé léky. Fantina je proto nucena prodat své přední zuby i krásné vlasy, na které byla tak pyšná, což ji srazí na kolena. Nakonec se stane prostitutkou, aby to vůbec snesla, musí se často posilnit alkoholem.
Když ji jednou na ulici obtěžuje jakýsi rádobyvtipálek a dokonce jí hodí za šaty sníh, neudrží se Fantina a vrhne se na něj. Kvůli tomu se dostane před policejního inspektora Javerta, kterého vůbec nezajímá, kdo si začal - a chce Fantinu poslat do vězení. Na Fantininu stranu se nečekaně přidá pan Madeleine, čemuž ona sama nechce uvěřit - vždyť kvůli němu přišla o práci! Starosta nejen že přikáže Fantinu propustit, ale dokonce ji nechá dopravit do nemocnice, kterou zřídil ve svém domě. Chodí ji pravidelně navštěvovat, dovídá se tak od nemocné Fantiny o její dcerce a slíbí jí, že ji přivede.
Fantina žije jen myšlenkou na Cosettu, když pan Madeleine na nějakou dobu odjede, je si jistá, že jel pro ni. Její zdravotní stav se o něco zlepší, když ale do jejího pokoje vpadne Javert, je to pro ni šok. Javert jde ve skutečnosti pro Madeleina - Jeana Valjeana, to ale Fantina nemůže vědět, je si jistá, že ji chce inspektor zatknout a zavřít. Při plném zdraví by to možná ustála, teď ale pro ni tohle vylekání znamená smrt. Nedočká se tak ani vytouženého shledání s milovanou dcerou.


Pro strovnání - na obrázku je stejná pasáž z knihy jako na tom nahoře, tedy Fantinino zatčení, pokaždé ale pajatá trochu jinak.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lotte Lotte | Web | 2. března 2012 v 21:30 | Reagovat

Opravdu nezáviděníhodný osud. Obdivuhodná postava. :)

2 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 2. března 2012 v 22:10 | Reagovat

To jo. Člověku je jí fakt líto, přála bych jí aby aspoň před smrtí Cosettu naposled viděla.

3 Ellanor Ellanor | Web | 3. března 2012 v 13:29 | Reagovat

Tady ta pani je asi zasadni duvod, proc nechci Bidniky cist :( :)..

4 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 3. března 2012 v 14:52 | Reagovat

Nojo, Bídníci je román nacpaný takovýma, co se jako ona nedočkají happyendu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama