Oscar Wilde - Jak je důležité míti Filipa

26. března 2012 v 21:44 | BJ |  Čtenářský deník obyčejného knihomola

Vážení přátelé,
tak se mi zdá, že je fantomáctví tohohle blogu silně naředěné články o všem možném. Kdo čekáte, že se to teď budu snažit změnit, mýlíte se. Rozhodla jsem se vám krátce popovídat o divadelní hře Oscara Wildea známé u nás pod názvem Jak je důležité míti Filipa, kterou jsem včera zhltla (bohužel jsem ale zatím neměla šanci ji vidět v divadle).
Jedno je jasné: Oscar Wilde musel být génius. Při čtení jakéhokoliv jeho díla, ať už šlo o tuhle hru, Obraz Doriana Graye, Slavíka a růži nebo Strašidlo catervillské, se člověk rozhodně nenudí. Nejde jinak než hltat každé slovo a hladově čekat na další větu, protože zvlášť u hry Jak je důležité míti Filipa platí pravidlo: co věta, to perla. U Wildea se často setkáváme s výraznými osobnostmi, často dost cynickými, kterým čtenář doslova visí na rtech, o životě se totiž vyjadřují vtipně, bodavě a s obdivuhodnou lehkostí a nedhledem.Ve hře Jak je důležité míti Filipa je takovou postavou především Algernon Moncrieff. Ten by rád zjistil, co znamená nápis, který objevil v cigaretovém pouzdře svého přítele Filipa Worthinga: "Od malé Cecilky z něžné lásky drahému strýčkovi Jackovi." Uhodí proto na milého kamaráda a ten se mu se vším svěří. Ve skutečnosti se jmenuje John Worthing. Cecilka je dívka, jejímž je opatrovníkem, a aby z něj měla dobrý příklad, chová se před ní naprosto vzorně. Aby měl proč odjíždět do Londýna, vymyslel si bratra Filipa, který mu neustále dělá potíže. Nyní by svého bratra rád sprovodil ze světa, nechce totiž dál lhát, zvlášť teď, když chce požádat o ruku Algernonovu sestřenici Gvendolínu.
Gvendolína se sňatkem souhlasí, vyvstávají ale dva problémy: jednak se zdá, že Gvendolína Jacka miluje hlavně proto, že si vysnila, že si jednou vezme někoho, kdo se bude jmenovat Filip, jednak Gvendolínina matka se sňatkem nesouhlasí, protože je Jack/Filip nalezenec.
Jack je rozzlobený, Algernon si ale mne ruce: dozvěděl se totiž, kde najít Jackovu schovanku Cecílii. Vydává se za ní a představí se jí jako Filip, bratr strýčka Jacka. Na první pohled se do Cecílie zamiluje a ona do něj - dokonce mu oznamuje, že jsou spolu už půl roku zasnoubeni. Když totiž poslouchala vyprávění o tom, jak je Filip nevychovaný, zdál se jí neuvěřitelně zajímavý - a navíc to jméno! Vždycky si chtěla vzít někoho, kdo se jmenuje Filip! Algernonovi zatrne, ale pak ho napadne, že by se mohl dát znovu pokřítít - tentokrát na Filipa. Stejný nápad má i Jack, který se vrací z Londýna v černém a oznamuje, že jeho bratr Filip tragicky zemřel. Rozhodně není nadšený, když zjistí, že se za jeho bratra zatím úspěšně vydává Algernon.
Za Jackem přijíždí Gvendolína, setkává se s Cecílií, která se stejně jako ona domnívá, že je zasnoubená s Filipem Worthingem. Dojde k nedorozumění, které se podaří objasnit až když vyjde najevo, kdo doopravdy jsou jejich snoubenci. Nakonec přijíždí i Gvendolínina matka a celá společnost zjišťuje, že nalezenec John Worthing je vlastně synem její sestry, to znamená Algernonovým bratrem, a doopravdy je jmenuje Filip.


Tak, a teď už vám dám zas na chvíli pokoj :D
Přeji dobrou noc :)

Vaše

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lotte Lotte | Web | 26. března 2012 v 21:59 | Reagovat

Ten článek si asi budu muset přečíst znovu. Vážně zamotaný děj. :D

2 BarbaraJane BarbaraJane | 26. března 2012 v 22:04 | Reagovat

To jo. Nejdřív je Filip, pak je John/Jack a nakonec Filip, přičemž s Filipem je zasnoubená jeho schovanka, aniž by ho kdy viděla, a jeho kamarád pak dělá, že je Filip, totiž jeho bratr, a když se objasní, že není jeho bratr, přijde se na to, že je Filipův bratr :d

3 Ellanor Ellanor | Web | 26. března 2012 v 22:14 | Reagovat

Myslim, ze je to i dobra televizni hra. Hrali tam dobri herci, co si matne vzpominam.. Takhle rychle to asi pochopit nejde.. lehoucce mi to pripomina Charleyovu tetu :o))..

4 Lotte Lotte | Web | 27. března 2012 v 6:10 | Reagovat

Vážně složité. :D Ale zní to dobře, ne že ne. :D

5 BarbaraJane BarbaraJane | 27. března 2012 v 15:32 | Reagovat

[3]: Musím si to najít, ať to i vidím :)

[4]: Taky to je dobré, dokonce skvělé! Wilde musel být génius! :D

6 Ellanor Ellanor | Web | 10. dubna 2012 v 12:51 | Reagovat

[5]: je to toto: http://www.csfd.cz/film/111214-jak-je-dulezite-miti-filipa/

taky si to chci sehnat :)... ale asi to neni nutne...
ukazka: http://www.youtube.com/watch?v=2CCC5wXiXA4
Rezu se na cele kolo a Safrankova je naprosto k sezrani! :o)..

..a cely film tu: http://www.youtube.com/watch?v=6cBw8EtZ9iM&feature=related

7 Gianni Gianni | 11. listopadu 2015 v 9:52 | Reagovat

Tu televizní inscenaci, co tu o ní pár lidí mluví, dávali v televizi v roce 2010 na Nový rok, to jsem ji viděl poprvé :) V Obrazu Doriana Graye lord Henry říká, že „být přirozený je vskutku jen a jen póza“ – touto větou bych charakterizoval celý inscenační klíč, protože herci s naprostou lehkostí hrají postavy, které samy ke všemu hrají nějakou roli, ale ta role se pro ně už stala úplnou přirozeností. Nejvíc se mi líbí, že ten styl, který rozehrají Abrhám s Hanzlíkem coby Jack a Algernon, udrží i ostatní herci, a souhlasím, že úplným vrcholem je výkon Libuše Šafránkové – kdyby Gvendolínu hrál kdokoli jiný, bylo by to zkrátka… jiné :) BTW, je to ke stažení i na uloz.to :)
Oproti tomu špatně většinou dopadají pokusy přidat k Wildeovi něco navíc – viz Olmerovo Strašidlo Cantervillské z roku 1989, kde se příšerným způsobem předvádí Jiřina Bohdalová právě v roli postavy, která je ta úplně připsaná. Chápu, že inscenovat prózu je těžší než poradit si s divadelní hrou, ale ani tak není myslím potřeba původní text takovýmto způsobem znásilňovat.
Do třetice českých televizních wildeovských inscenací bych měl uvést Zelenkova Ideálního manžela z roku 2001, toho jsem snad kdysi viděl, ale už si to vůbec nepamatuju… Ale jakožto dramatický text to mám možná ještě radši než Filipa, přestože je to delší a možná ještě komplikovanější než Filip. Dokonce jsem to chtěl kdysi u nás v souboru režírovat, z čehož bohužel nakonec sešlo…

8 Gianni Gianni | 5. ledna 2016 v 13:19 | Reagovat

Právě jsem objevil, že 17. ledna dávají na ČT Art českou inscenaci Zločin lorda Savila z roku 1968, o existenci tohoto počinu jsem vůbec neměl ponětí! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama