První kapitola: Šťastný konec

10. dubna 2012 v 22:02 | BJ |  Jaro v Opeře
Velevážení a milí,
mám tu čest na svém blogu zveřejnit dlouho očekávané dílo Ellanor s názvem Pod bezměsíčnou oblohou, ve kterém jsme se dočkali smělého doplnění desetileté "díry" mezi FO a LND. Nechme ale promluvit samotnou autorku:

Povídka navazuje na děj muzikálu Fantom opery. Snaží se teoreticky rozvést co se mohlo stát, aby plynule navázal příběh tak, jak ho popisuje muzikál Love Never Dies, odehrávající se s odstupem deseti let. V písni z tohoto muzikálu Beneath A Moonless Sky (Pod bezměsíčnou oblohou) je věta, kterou říká Fantom Christine "...a zjistila jsi, kde se schovávám." To je hlavní téma a finále mého příběhu. Přestože je povídka ohraničena jasně daným dějem a nelze se v ní tedy dočkat žádného zásadního zvratu a překvapení, doufám, že bude čtivá i pro nezasvěcené.
Mým původním úmyslem byl příběh odlehčený a vtipný, kde se postavám nestane nic vážného. Postupně jsem tam ale musela vlomit i některé vážné okamžiky, takže je to trochu směs.
Poděkování: BarbařeJane a Lotte za faktické rady k tématu, Štěpánce z Elegantních dam za konzultaci o dobovém oblékání a společnosti. A Marti za rady ohledně češtiny a stylistiky.


Četníci prohledali podzemí opery jen nakolik se odvážili. Ze samotného doupěte odnesli věci, které jim přišly cenné. Ovšem strach z Fantoma je držel dál od jeho osobních věcí a dalších drobností, které nevypadaly, že by se daly zpeněžit. Pryč byly mohutné zlacené svícny, samozřejmě stříbrné příbory, hrací skříňka, drobnosti, které měl Fantom přichystány pro svou vyvolenou, včetně šperků; čínské vázy a i těch několik obrazů, které visely na stěnách... Zmizela dokonce lenoška s vyřezávanými područkami a zeleným sametovým čalouněním. Bůhví, jak se jim podařilo ji odnést zatopeným podzemím, když neměli k dispozici loďku.

Od těch předmětů, které se zdály příliš úzce spjaty s postavou tohoto obávaného muže - byl-li to vůbec člověk - se všichni drželi dál. Byla to hlavně jeho díla. Partitury zůstaly netknuté, stejně jako scénografické, kostýmové a další návrhy. Ležely všude do vodorovných plochách jeho - pro nedostatek jiných výrazů lze říct - pracovny. Tyto pergameny, papíry, kresby, koláže, modely zůstaly ležet tam, kde je zanechal jejich autor.

Další z důvodů, proč byla druhá nebo třetí výprava mužů zákona do podzemí poslední, byl fakt, že některé nastražené pasti vůbec nepotřebovaly, aby je někdo hlídal nebo obsluhoval. Tato geniálně jednoduchá zařízení fungovala sama o sobě a ztrpčovala život každému nevítanému hostovi. Ani početná přesila tu nic nezmohla. Ani ruka ve výšce očí, jak se brzy ukázalo. Nejhůř dopadl jeden strážník, kterého těžce zranila padací mříž když chtěl prozkoumat jednu z bočních únikových cest. A to byla poslední kapka. Asi dva týdny po dobytí Fantomovy říše zůstala hladina podzemního jezera nezčeřená a hladká jako zrcadlo. Naprosté ticho už protínaly jen kapky vody dopadající někde v dálce a rozléhající se ozvěnou. Bylo tu ale teď ticho větší než kdy bývalo, vždyť majitel a hudební mistr sám, byl nenávratně pryč.

* * * * *

Christine se vzpamatovala z tohoto zvláštního zážitku s Fantomem překvapivě rychle. Její mládí a sladká naivita vytěsnily z hlavy zamilovaného člověka všechny hrůzy. Nezapomněla na to, co se stalo, ale chtěla jít co nejrychleji dál. Nepřipouštět si žádné "kdyby" a pokračovat dál bez ohlížení. Když Raoul zpětně přemýšlel nad tím, co se vlastně událo onoho večera v podzemí, musel obdivovat její statečnost. Vzpomínka na polibek, kterým Fantoma přesvědčila, ho vždy trochu píchla u srdce. Po čase už ale ani to ne. Spíš ho píchla do jeho ješitnosti. Vždy si ale připomenul, jak to dopadlo a byl za to rád. Christine by na rukou nosil a snesl jí modré z nebe. Zamilovaná byla i ona až po uši, které se pěkně červenaly pokaždé, když ho viděla.

Dozvuky aféry postupně utichly. Zaměstnanci opery i všichni lidé z okolí nabyli jistoty, že Duch je nenávratně pryč. Raoul se po celou dobu vyšetřování starostlivě snažil, aby nic s tímto případem související, se ke sluchu jeho milé vůbec nedoneslo. Proto taky rázně odbyl četníky, kteří se několikrát snažili mladou zpěvačku vyslechnout. Byli opravdu neodbytní, ale Raoul využil své konexe a policejní ředitel se nakonec smířil s tím, že žádnou jinou než jeho výpověď prostě nedostane. Ovšem ani sám vikomt nebyl dvakrát sdílný a hlavně v otázce, jak Fantoma přemohl a vysvobodil Christine, mlžil, jak to jen šlo.

Vědom si všeho, co se stalo a nestalo, neotálel a Raoul požádal Christine o ruku. Udělal to dřív, než se jejich svět vrátil do starých kolejí. Ona nadšeně souhlasila a tím nastaly změny hlavně ve jejím životě. Už nemohla bydlet s ostatními baletkami v zázemí divadla, Raoul jí to nedovolil. Nebylo zatím přípustné a ani praktické, kdyby se přestěhovala k němu. Musela být každý den v opeře na zkouškách. Pronajal jí krásný byt v ulici Rue de Provence i se služebnou. Nacházel se v jednom z těch moderních činžovních domů ve stylu Art nouveau s nádhernými vitrážemi plnými kosatců a vážek. Otočený směrem do rušného boulevardu zalitý sluncem a živým ruchem Paříže. Jaký to byl rozdíl oproti malé smutné světničce s zadním traktu divadla. A těch šatů, co pro operní hvězdu a svou budoucí manželku pořídil! Samotné Christine přecházely oči úžasem nad poslední pařížskou módou, která se nyní nalézala v jejích šatnících. Metry a metry šustivého hedvábí, večerní i odpolední turnýry, pelerínky a zdobené klouboučky, které byly podle Raoulových slov pro budoucí hvězdu nezbytné. To nemohla unosit do konce sezóny, ani kdyby chodila na promenádu kolem Seiny každé odpoledne, i ve všední den.

Pěvecká kariéra Christine nabrala strmých výšin. Raoul, pokud byl v Paříži, nevynechal žádné z jejích představení. A lidé ji obdivovali, její zpěv i eleganci. Každé představení ji zahrnovali květinami a brzy se stala miláčkem Paříže. I historka s Fantomem její slávu přiživila, nebýt ale jejich jasných kvalit, byla by takováto sláva jen mýdlová bublina. Ovšem ti, kteří se přišli na mladou zpěvačku podívat ze zvědavosti, zůstávali oněmělí nad jejím zpěvem a rozšiřovali dál a dál řady jejích obdivovatelů.

Plakát na chystané představení Gismonda, vrchol příští sezóny, maloval začínající malíř Mucha. Plakát to byl velice neobvyklý, zobrazoval hlavní hrdinku téměř v životní velikosti v hrdé póze a nádherné róbě. Jak třímá v ruce palmovou ratolest a malý skřet u jejích nohou vybízel k návštěvě představení v Opeře Garnier. Malíř své dílo dokonce nestihl ani dokončit, muselo jít do tisku bez některých chybějících detailů. Ale mělo přesto obrovský úspěch. Tím sláva hlavní představitelky Christine Daaé zářila jako nejjasnější hvězda na pařížském nebi. Lidé nad ránem podpláceli lepiče nebo plakáty s Gismondou potají strhávali a doma si je věšeli na zeď. Mluvilo se o nové éře v umění. Nejen malířském, ale i hudebním. O Novém umění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lotte Lotte | Web | 10. dubna 2012 v 22:15 | Reagovat

Noné! Bombózní! A jsou tam ty uši! :D

2 Ellanor Ellanor | Web | 10. dubna 2012 v 22:33 | Reagovat

Super, diky BJ. Az budes mit chvilku, vraz tam par enteru a bude to ok :)..

[1]: Jj, stalo me to premahani je nevyhodit a zaroven v okolnich odstavcich uz nepsat nic o usich v jinych souvislostech.. Je to zvlastni, ale furt me neco o usich napadalo a musela jsem to nasilne nahrazovat jinymi metaforami :o)..

3 Lotte Lotte | Web | 11. dubna 2012 v 5:45 | Reagovat

Páni, vážně? Tak o uších mě nikdy nic nenapadá. :D

4 Ellanor Ellanor | Web | 11. dubna 2012 v 11:20 | Reagovat

Me samozrejme normalne taky ne :)..

To bylo furt: "chtela si zacpat usi a pokracovat dal bez ohlizeni.." nebo "..aby se nic s pripadem souvisejici k jejim usim nedoneslo..." :)..

5 BarbaraJane BarbaraJane | 11. dubna 2012 v 12:16 | Reagovat

Až přijdu domů, vrhnu se na to :)

I já jsem přímo nadšená, nejen z uší :) Skoro se člověku nechce věřit, že Christine vážně půjde za Erikem!
Tak mě napadlo, že by se dal Lloyd Webber hezky propojit s Lerouxem - v novinách by se opravdu objevilo, že Erik zemřel, ale Christine jediná by věděla, že když řekla manželovi, že šla Erika pohřbít s jeho prstenem, jak slíbila, nebyla to pravda...

6 Lotte Lotte | 11. dubna 2012 v 12:58 | Reagovat

Joták! Mě se zase postavy pořád svážejí na zem, či jim nohy vypovídají službu...chjo. :D

No vida! A pak že je LND mimo mísu! :D

7 Ellanor Ellanor | Web | 11. dubna 2012 v 13:39 | Reagovat

[5]: hm, že by tam nešla?.. to je nápad, vždyť jsme přemýšely, jak Raoulovi pomoct :o).. přepíšu to :)..

[6]: Mají slabé nožičky? :).. No u ženských to není tak zlé, omdlévání je elegantní součást ženského života té doby.. a vrsty spodniček spolehlivě tlumí náraz :o)..

8 Lotte Lotte | Web | 11. dubna 2012 v 16:29 | Reagovat

Nevím, proč všechny mé postavy musí být takoví...slabí. :D

OJÉ! BARBARO! TY JSI PO MĚ POJMENOVALA PRASE? :D No, to mě podrž. :D :D :D Doufám, že teda má vážně tak rozkošný kukuč! :D
Díky za Raminfína! :D :3 Pobavil mě nápis "Přítomnost použitých barviv může nepříznivě ovlivnit činnost a pozornost dětí." ....takové účinky má i jeho jmenovec pan Ká! :D :D  :D

9 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 11. dubna 2012 v 16:39 | Reagovat

[6]: To moje postavy zas mají ve zvyku ztěžka dopadat do křesla, popřípadě se z toho křesla, kam ztěžka dopadly, prudce zvedat :D

[7]: Myslím, že Raoul by to uvítal - ale pak by nám na to LND až tolik nepasovalo, to je pravda :D

[8]: Marcelka není prase!!! Jen prasátko. Docela maličké růžovoučké prasátko. :D
Fíha, to jsem netušíla, že to tam píšou :D Hm, mimochodem, dá se z toho vyvodit, že i "pan Ká" obsahuje nezdravá barviva? :D

10 Lotte Lotte | Web | 11. dubna 2012 v 16:58 | Reagovat

U mě se zase pořád prudce vymršťují...chich. :D

To by pak nebyl Gustík! :D

Dobrá, tak tedy prasátko. :D
To teda neobsahuje! :D

11 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 11. dubna 2012 v 17:09 | Reagovat

To je jasný, když padaj, musej se i vymrťovat :D

Ale byl. Jenom by byl doopravdy de Chagny :D

A můj nový maskot, tak bych prosila trochu úcty! :D
A to víš jak? :D

12 Lotte Lotte | Web | 11. dubna 2012 v 17:17 | Reagovat

To dá rozum! :D

Ale už by to nebylo to samé Gusťátko! :D

No dobrá, dobrá. :D
Zapomínáš, s kým mluvíš. :D

13 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 11. dubna 2012 v 17:30 | Reagovat

Bože, to byl blbý překlep. Myslela jsem vymršťovat, ale to ti, zdá se, došlo :D

Ale jojo. Možná by byl ještě roztomilejší! :D

Ještě že tak! :D
Hm... S někým, kdo četl etiketu zezadu na Raminovi? :D

14 Ellanor Ellanor | Web | 11. dubna 2012 v 17:37 | Reagovat

Gustik by mozna nebyl tak hudebne nadany, ale po Raoulovi by taky urcite mohl zdedit zajimave vlastnosti :)..

U me zatim nikdo neomdliva ani se prudce nezveda z kresla, ovsem zase je to popisne, az to neni pekne.. Ale aplikuji na svou povidku radu kucharky Julie Child: "nikdy se neomlouvejte za to, co jste vytvorily" :o)..

15 Ellanor Ellanor | Web | 11. dubna 2012 v 17:46 | Reagovat

Jednou jsem cetla v jedne knizce pribeh o bardovi, ktereho nekdo zaklel, ze uz neumel vypravet poutave pribehy. Prisel tedy za carodejem, ktery byl expert na protikouzla a ten po nem chtel, aby mu teda neco prevypravel. No to byl des. V podstate to byla ta pohadka, jak se manzelka nesmi podivat do trinacte komnaty. Ona se tam za cely zivot nepodivala a to byl konec pribehu.. a nejak podobne bych dopadla, kdybych Christine nechala zit spokojene s Raoulem a po Fantomovi by si do smrti nevzdychla.. :o)

16 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 11. dubna 2012 v 17:55 | Reagovat

[14]: Není to ta, kterou hrála Meryl Streep ve filmu Julie & Julia (tak nějak se to jmenovalo)?

[15]: Ale zase by byli nesmírně šťastní! :D

17 Ellanor Ellanor | Web | 11. dubna 2012 v 18:05 | Reagovat

[16]: Presne ta.
Takze chcete fakt tuto verzi? :o)..

18 Lotte Lotte | Web | 11. dubna 2012 v 18:28 | Reagovat

Ty chceš z toho vytento Erika? Chudák...

19 Ellanor Ellanor | Web | 11. dubna 2012 v 18:42 | Reagovat

No, moc se mi nechce, protoze jsem se s dialogama Erika a Christine docela natrapila, snazila jsem se horko tezko rozebrat to jeho nestesti a silenost. Naopak Raoula tam mam ted min nez Meg, kdyz tak nad tim dumam.. :))

Leda by byla alternativni verze alternativni verze..

20 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 11. dubna 2012 v 19:39 | Reagovat

Oné, nic nepřekopávej! "A žili bez zlého fantoma šťastně až na věky" máme od Lerouxe, teď chci vidět, co to tu Christine chytlo, že chudáka Raoula podvedla :D

21 Ellanor Ellanor | Web | 11. dubna 2012 v 20:50 | Reagovat

Podvedla? podvedla?! no dovol.. takove slovo ja bych nezvolila.. Ja jsem teda na jeji strane, Raoulistko :))..

(btw spravis ty entery, pls? nemusi jich tam byt tolik jak puvodne, i kdyz taky by to slo..)

Predpokladam, ze chcete radsi kratsi dily castej nez delsi kusy s vetsim casovym odstupem? :)..

22 Ellanor Ellanor | Web | 11. dubna 2012 v 20:50 | Reagovat

Podvedla? podvedla?! no dovol.. takove slovo ja bych nezvolila.. Ja jsem teda na jeji strane, Raoulistko :))..

(btw spravis ty entery, pls? nemusi jich tam byt tolik jak puvodne, i kdyz taky by to slo..)

Predpokladam, ze chcete radsi kratsi dily castej nez delsi kusy s vetsim casovym odstupem? :)..

23 Lotte Lotte | Web | 11. dubna 2012 v 20:51 | Reagovat

Ach, já mám pro ni velké porozumění! :D

24 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 11. dubna 2012 v 21:05 | Reagovat

No to se na mě nezlob, ale normálně ho podvedla, to se jinak říct nedá. Chudák Raoul, fakt že jo. :D

Nevadí, když to udělám až zítra? Musím se ještě vrhnout na fyziku, zemák a němčinu...

25 Ellanor Ellanor | Web | 11. dubna 2012 v 21:07 | Reagovat

Pch. :)
Nevadi. :)

26 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 11. dubna 2012 v 21:45 | Reagovat

Pch! :D
Ták, na učení už dneska dlabu, nemá to smysl. Už jsem to odentrovala :)

27 Lotte Lotte | Web | 11. dubna 2012 v 21:53 | Reagovat

Přidávám se.
Pch! :D

28 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 11. dubna 2012 v 21:59 | Reagovat

Hádám správně, že i ty pchuješ na mě? :D

29 Ellanor Ellanor | Web | 11. dubna 2012 v 22:03 | Reagovat

Skvele, diky..

Pch.. pch vseobecne :)..

30 Lotte Lotte | Web | 11. dubna 2012 v 22:03 | Reagovat

Pch, pch, to si přeber sama. :D

31 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 11. dubna 2012 v 22:11 | Reagovat

Všeobecně beru, ale "přeber si sama"? :D

32 Lotte Lotte | Web | 12. dubna 2012 v 5:48 | Reagovat

No, sama posuď. :D

33 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 12. dubna 2012 v 19:42 | Reagovat

Sama jsem posoudila a usoudila jsem, že to nebylo dvakrát milé či zdvořilé :D

34 Lotte Lotte | Web | 12. dubna 2012 v 19:53 | Reagovat

Tak to je špatně! :D

35 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 12. dubna 2012 v 20:54 | Reagovat

Tak mi nemáš říkat, ať to posoudím sama! :D

36 Lotte Lotte | Web | 12. dubna 2012 v 21:15 | Reagovat

No, to jo. Ale konstatuju, že špatně. :D

37 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 12. dubna 2012 v 21:21 | Reagovat

A já konstatuju, že tvůj názor nesdílím, jelikož není ničím podložen :D

38 Lotte Lotte | Web | 13. dubna 2012 v 5:45 | Reagovat

A to mě netento. :D

39 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 13. dubna 2012 v 8:05 | Reagovat

Když s tebou nemá cenu o něčem debatovat! :D

40 Lotte Lotte | 13. dubna 2012 v 12:34 | Reagovat

To chce klid! :D

41 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 13. dubna 2012 v 15:33 | Reagovat

Jasně, klid. Já jsem naprosto klidná! :D

42 Lotte Lotte | Web | 13. dubna 2012 v 16:31 | Reagovat

No, to čtu. :D

43 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 13. dubna 2012 v 17:46 | Reagovat

Hm, jak se to pozná - jak se to vyčte? :D

44 Ellanor Ellanor | 13. dubna 2012 v 23:15 | Reagovat

A jak to bude s Meg a Erikem? Jsem zvedava? :))))..
Holky zdravim ze severni Italie, skvele tu vari, ale furt lije:(

45 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 13. dubna 2012 v 23:28 | Reagovat

Noné, ty jsi v Itálii? Fíha! :-O
Nech se překvapit! (I když zatím žádné šokování neylo a asi ani nebude :D)

46 Ellanor Ellanor | 14. dubna 2012 v 7:56 | Reagovat

Zas jen na vikend na burze, nestihnu projit ani zadne pamatky, leda tak kavarny a u benzinku koupit parmezan:)) :(...

47 Ellanor Ellanor | 14. dubna 2012 v 8:11 | Reagovat

Ale v hotelu mame wifi, tak u snidane zavislacim jestli uz jsou nove dily.. A ono furt nic:( :))..

48 Ellanor Ellanor | 14. dubna 2012 v 8:19 | Reagovat

Ve slove sokovat jsem misto prvniho o cetla u a dost me to zmatlo.. Ze by se ta BJ tak rychle zvrhla?!:)))

49 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 14. dubna 2012 v 17:32 | Reagovat

Takové slovo já vůbec nemám ve slovníku - ostatní dokonce říkají, že jsem divná, jelikož skoro nikdy nemluvím sprostě :D

50 Ellanor Ellanor | Web | 28. května 2012 v 10:34 | Reagovat

Obrazek je natolik zmenseny, ze tam nejde precist napis v horni casti "Gismonda". Je to opravdu plakat, kterym se Mucha proslavil:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Alfons_Mucha

Chvili jsem premyslela, jestli misto "Sarah Bernhardt" (slovo "Sarah" je schovano za tim palmovym listem) tam nedam "Christine Daee", ale pak jsem si rikala, at radsi znate original :).. Obrazek ve vetsim tu: http://es.wikipedia.org/wiki/Archivo:Alfons_Mucha_-_1894_-_Gismonda.jpg

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama