Červen 2012

Skutečný rod de Chagnyů

23. června 2012 v 21:49 | BJ |  Nezařaditelné fantomákoviny
Velevážení a milí,
konečně - konečně! - jsem si našla trochu času (přesněji řečeno: dokopala jsem se) k tomu, abych vás informovala o výsledcích malého fantomologického pátrání, které jsem před časem provedla - a které se setkalo s úspěchem.

Není žádným tajemstvím, že pan Leroux při psaní svého nejznámějšího díla nestavěl na vodě, právě naopak: jeho příběh je podložen hned několika fakty, která si vážně nevycucal z palce. Napadlo mě, že minimálně dva další by se daly dohledat: zaprvé oznámení o Erikově úmrtí v l'Epoque, zadruhé pak ověření toho, že doopravdy existoval rod de Chagnyů. V prvním bodě jsem bohuže nebyla úspěšná - název novin si pan Leroux samozřejmě nevymyslel, ale není jednoduché najít takovéhle oznámení. Existují internetové archivy novin, nepovedlo se mi ale najít něco takového s francouzskými novinami, nebo rozhodně ne archiv, který by obsahoval zmíněné noviny a sahal do roku 1880 (ve FO totiž Gaston Leroux píše, že vypráví o událostech ne starších než třicet let. Z faktu, že FO začal v novinách vycházet roku 1910, lehce dojdeme k tomu, že by výchozím rokem měl být právě rok 1880.).

BJ v Říši divů

11. června 2012 v 21:23 | BJ |  Já a zase já
Mí drazí,
čekáte-li nějaký fantomácký článek a nejste-li ochotni číst cokoliv jiného, potom dopředu oznamuju, že tenhle článek je úplně "mimo" - teda mimo téma. Stala se mi totiž dneska zvláštní věc, která vlastně asi až tak zvláštní není, jen na mě docela dost zapůsobila: Byla jsem v antikvariátu.

Čtvrtá kapitola: Přípravy

5. června 2012 v 17:59 | BJ |  Jaro v Opeře
Bylo dopoledne a opera pozvolna ožívala. Christine se vyhnula zkušebnám, takže se jí podařilo projít téměř nepozorovaně a kromě několika uklízeček nepotkala nikoho. Zavřela se ve své bývalé šatně, kde teď byl částečně sklad a občas se tu převlékaly mezi scénami baletky, protože to měly blíž na jeviště. Měla domluvené s Meg, že kdyby se někdo ptal, leží doma a není jí dobře. Meg to zdůvodnila tím, že... že prostě chystá malé překvapení. Až pozdě si uvědomila, jaký ironický vtip neúmyslně vytvořila. Neměla žádnou výmluvu přichystanou a v té chvíli ji prostě žádná lepší nenapadla. Její kamarádka ale nevypadala, že by pojala nějaké podezření. Za tenhle hloupý nápad byla přesto Christine sama na sebe tak rozzlobená, až nechtěně práskla dveřmi a ze starých rekvizit na stěně se snesl oblak prachu. Pak se jí ale podařilo trochu uklidnit a snažila se co nejvíc soustředit na to, proč je tady.

An Wallace - Letters to Erik: The Ghost's Love Story

3. června 2012 v 17:53 | BJ |  Čtenářský deník zvídavé fantomoložky
Velevážení a milí,
i když to tak v českých knihovnách a knihkupectvích nevypadá, variací na Fantoma Opery existuje nepřeberné množství. Jednou z nich je kniha spisovatelky An Wallace Letters to Erik s podtitulem The Ghost's Love Story. Na tuhle knížku jsem narazila už před časem, na internetu se mi tenkrát nepodařilo najít víc než krátkou ochutnávku. Dnes jsem ale na fanfiction.net objevila alespoň čtyři kapitoly, které mají čtenáře navnadit ke koupi knihy. (Zmíněné čtyři kapitoly najdete TADY)


Sama autorka uvádí, že navazuje na Lerouxe, to znamená, že Erik je (nebo spíš měl by být) po smrti. Christine se přes jeho smrt nedokáže přenést, píše mu proto dopisy. Líčí mu, co nového se událo, ve většině dopisů si stěžuje na Raoula, ze kterého se po svatbě stal žárlivec, který nechce, aby zpívala na veřejnosti, a navíc se odmítá bavit s "obyčejnými" lidmi ani sdílet s Christine ložnici, protože jsou teď hrabě a hraběnka (vida, Filipe, aspoň že na tebe se tu nezapomnělo!) a přes to vlak nejede.

Velká pistáciová romance aneb Pohádka bez komentáře

1. června 2012 v 17:12 | BJ |  Já a zase já
Mí drazí,
vaše BJ by se měla stydět. Ale vážně! Zatímco má garnieriózní (nejgarnierióznější!) kolegyně Lotte mi věnovala po zimní pohádce i jarní pohádku, ve které se dokonce připravuje svatba snů, já jsem ji zatím "obdařila" jen Pohádkou jedním dechem, ve které jsem nechala tak trochu explodovat její nebohý počítač. A to je nutné napravit! Proto vám - a hlavně tobě - teď předkládám hloupůstku, kterou jsem nazvala Velká pistáciová romance aneb Pohádka bez komentáře, ve které Lotte - snad - čeká lepší konec než v Pohádce jedním dechem. :)