Sweeney Todd - další chudák vrah

15. srpna 2012 v 22:23 | BJ |  Muzikály (ON a nejen on)
Velevážení a milí,
vaše BJ se opět hlásí z hlubin zapomnění (resp. z údolí nepřekonatelné lenosti), tentokrát s článkem, jehož nepřítomnost tady byla téměř neodpustitelná, konec konců stejně jako absence článků o spoustě dalších filmů, muzikálů a knížek. O co se jedná tentokrát? O dalšího šílence a vraha, kterého by si mohl fantomácký svět oblíbit - o Sweeneyho Todda.
Pro úplnost je třeba uvést, že příběh ďábelského holiče z Fleet Street není záležitostí zrovna nejnovější, existuje mnoho jeho zpracování vycházejících z předlohy staré víc než sto let (kolik přesně, to vám nepovím). Mojí jedinou zkušeností s panem Toddem, o které jsem se rozhodla vám povědět, je ale filmové zpracování slavného muzikálu z roku 2007.
Kdybych měla tenhle film charakterizovat jedním slovem, prala by se o první místo slova "působivý" a "krvavý", což je dost neobvyklá kombinace, vzhledem k tomu, že krváky nejsou zrovna můj šálek kávy, moje krevní skupina, abychom byli přesní. Ve Sweeneym Toddovi je krve opravdu požehnaně, ale možná právě to, že už od začátku teče rajská proudem, diváka tak nějak otupí a pak už to člověku ani nepřijde. Možná je to i tím, že se tu krev ani nesnaží vypadat opravdově. Film je laděný do temných barev dotvářejících ponurost holičova příběhu, které výrazně kontrastují s prosluněnými scénami z jeho minulosti.

Po hercích/zpěvácích (jak jim sakra říkat???) se tu nechtějí mimořádné pěvecké výkony, tak jako tomu je třeba ve FO, nicméně po herecké stránce je Sweeney dokonalost sama. Nejde nevyzdvihout Johnyho Deppa, který mi jako takový normálně není moc sympatický, ale v téhle roli byl prostě skvělý. Dokonale ztvárnil muže toužícího po pomstě, který nevěří v to, že by mohlo být na světě ještě něco dobrého. A jeho hlas mě vážně překvapil. Věděli jste někdo, že umí zpívat?
Stejně pozitivně zapůsobila i Helena Bonham Carter v roli paní Lovettové, ona se prostě pro role šílených až zvrácených ženských dokonale hodí. Mohla by být dobrá Thénardierka, co říkáte?
(Spolu byli tihle dva prostě do-ko-na-lí :))


V roli soudce Turpina, slizouna slizkýho, se objevil Alan Rickman, kterého jsem žrala už jako Snapea v HP. Opět nezklamal.


Hrozně sympatický mi byl Jamie Campbell Bower, možná spíš jeho postava, romantický mladý námořníček Anthony, který se na první pohled zamiluje do Toddovy dcery Johanny, a i když kvůli tomu dostane párkrát přes pusu (jemně řečeno), je rozhodnutý ji zachránit z vězení, kterým jí je dům jejího poručníka, soudce Turpina (slizouna slizkýho).
Zvláštní je, že sám o sobě mi Jamie až tak sympatický není, ale jeho odvážné "I'll steal you, Johanna!" potom,co kvůli ní dostal slušnou nakládačku, mě vážně dostalo.


A nesmím zapomenout ani na Tobyho v podání Eda Sanderse. Když jsem tak na něj koukala, řekla jsem si: vida ho, Gavroche! A když jsem ho slyšela, dodala jsem: žeby i Gustík? Pro obě role by se mi líbil. Ale teď tak na něj koukám na internetu a zjistila jsem, že je ročník 93. Věřili byste tomu? O rok starší než já! Dneska už bohužel tak roztomilý není, zdá se...A teď to hlavní: o čem to vlastně je?
Hlavní hrdina Benjamin Barker se vrací po letech ve vězení zpátky do rodného Londýna, plný nenávisti ke všem a ke všemu, předně k soudci Turpinovi, který ho odsoudil za něco, co nespáchal, jen proto, aby získal jeho krásnou ženu. Jeho první kroky vedou do domu, kde žil. Tam potkává paní Lovettovou, podivnou ženštinu, která v přízemí pod jeho bývalým bytem prodává masové bochánky, ty nejhnusnější v Londýně. Tahleta milá paní mu neváhá hned barvitě převyprávět, co se dělo, zatím co byl pryč. Když se Barker dozví, že už na něj nikdo nečeká (žena se podle Lovettové otrávila a dceru vychovává Turpin), rozhodne se tomu, kdo mu vzal rodinu, pomstít. Paní Lovettová, která na něm může oči nechat, se mu samozřejmě rozhodně pomáhat.
A tak se z Benjamina Barkera stal Sweeney Todd. Paní Lovettová bohužel není jediná, kdo v něm poznal někdejšího Barkera, falešný italský holič Pirelli se ho dokonce snaží vydírat, a tak se stane jeho první obětí - a pak už to jde jako po másle. Všechno funguje dokonale: Sweeney, zaslepený touhou pomstít se celému Londýnu, podřezává krky jako na běžícím páse a paní Lovettová, která zas jde za zvukem peněz, z mrtvých peče bochánky, po kterých se můžou zákazníci utlouct. V domácnosti jí pomáhá Toby, kluk z chudobince, se kterým Pirelli zacházel naprosto otřesně.
Zatímco paní Lovettová sní o tom, že bude žít s "panem T" poklidný život financovaný z lidského masa, Sweeney jen vyčkává, kdy se na jeho holičské křeslo posadí soudce Turpin. To se mu sice brzy splní, ale nepovede se mu dovést dílo do konce. Podruhé je třeba dostat soudce pod kudlu lstí. Anthony, který je zamilovaný do Sweeneyho dcery Johanny (mimochodem, výslovnost tohohle jména v českém dabingu je ohromně legrační), kterou drží Turpin pod zámkem a chce si ji vzít, se rozhodne Johannu unést. Toho Sweeney využije a napíše soudci dopis, aby si pro svou schovanku přišel do jeho holičského salónu. Jak je v ráži, celý natěšený, že toho slizouna slizkýho zamorduje, zabije i žebračku, která se mu připlete do cesty - a málem i chudáka Johannu. Soudce pak, blbec, naletí jeho sladkým řečem a chce se nechat oholit, když ale zjistí, že ho neholí nikdo jiný než Benjamin Barker, je už pozdě na to, snažit se zachránit si holý život. Pozdě je i na to, aby Sweeney litoval toho, co udělal - konkrétně vraždy žebračky, kterou není nikdo jiný než jeho milovaná žena Lucy. Neotrávila se, jak tvrdila paní Lovettová, "jen" se zbláznila. Madame Lovettová za odměnu letí do rozpálené pece a Benjamin Barker se sklání nad svou mrtvou ženou. V tu chvíli se zezadu připlíží Toby, který měl zemřít, protože si domyslel, co je vlastně Todd zač, a Sweeneyho podřízne.
A i po tom všem je divákovi toho bláznivého vraha líto.

A samozřejmě nesmí chybět pár písní (ale vážně jenom pár, aby se to zas nepomíchalo)

"Pan T" je z Londýna vyloženě nadšený :DMiluju Sweeneyho výraz v téhle písničce!Samozřejmě nesmí chybět i jedna s Anthonym


Doporučuju taky My friends a... a... a víte co? Koukněte se na celý film. Stojí to za to :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 . . | 15. srpna 2012 v 22:25 | Reagovat

;-)

2 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 15. srpna 2012 v 22:28 | Reagovat

[1]: Ale noták!

Achjo, zas se to pomíchalo. :-/

3 Ange de la musique (Christine) Ange de la musique (Christine) | Web | 15. srpna 2012 v 23:13 | Reagovat

Tohle znám... :) Viděla jsem ten film a byla jsem z něj nadšená. :) Mimochodem... ty jsi také ročník 94? :) Já mám v říjnu osmnácté narozeniny. :) Tobě už je osmnáct? :)
Mimochodem mám knihu Sweeney Todd a šňůra perel a je to vážně pěkné. Znáš tu knihu? :)

4 Nell Nell | Web | 15. srpna 2012 v 23:23 | Reagovat

Ách, Sweeney, moja láska. Jeden z mojich najobľúbenejších filmov ever, jeden z najlepších Burtonových filmov ever, a že to sa vyberá masakerne ťažko. Úprimne, najviac mi vadí tá časť, kde masakrujú Anthonyho, tam trošku prižmurujem oči. :D Ale inak, božsky strávené minúty. Geniálne, geniálne, geniálne. Sweeney, Mrs. Lovett (inak, po nej mám prezývku. Mrs Nellie Lovett. :-D ), Alan Rickman ako sudca Turpin- úplne geniálni. Všetci sú. Johnny je môj najobľúbenejší filmový herec, videla som drvivú väčšinu jeho filmov, takže yop, vedela som, že vie spievať. Helena zase moja najobľúbenejšia herečka (je skvelé, že majú toľko spoločných filmov. Od môjho najobľúbenejšieho režiséra! To som vždy v siedmom nebi.) a v Les Mis sa na ňu neuveriteľne teším, na ostatných som zvedavá, ale na ňu sa teším a viem, že bude úplne skvelá. :) Dala si sem aj moju najobľúbenejšiu, čo je práve Johanna reprise, zbožňujem to, ako zasnívane spieva o svojej dcére a pritom zabíja nevedomých chlapov. A mojou druhou obľúbenou je asi Epiphany, A little priest a...vôbec, pomaly všetky. :D (Johannu, ktorú spieva iba Anthony nejako extra nemusím.) Milujem tú ponurú atmosféru Londýna v hentom storočí, milujem ten príbeh, hercov, režiséra, hudbu a...ach. ♥

5 Lotte Lotte | Web | 16. srpna 2012 v 9:09 | Reagovat

K tomuhle jsem se dosud nedokopala. Ne, že bych nechtěla, ale na krváky já nejsem povaha. Někdo, kdo prožívá i vraždu Buqueta by se na tohle asi dívat neměl, říkám si. :D
Ale to obsazení je fakt skvostné, Helenu třeba zbožňuju v takové Králově řeči. Člověk už si po té její kariéře šílenkyň řekne, že umí hrát jen duševně choré lidi a pak si brilantně vystřihne roli královny matky. Fu! :D

6 Lotte Lotte | Web | 16. srpna 2012 v 10:14 | Reagovat

A hele, tyjo, neposlala jsi ten dopis omylem místo  mě do Antarktidy? Kromě denní dávky letáků...nic :D

7 ChristineMaria ChristineMaria | Web | 16. srpna 2012 v 12:06 | Reagovat

Sweeneho znám, několikrát jsem to viděla a herecké výkony jsou opravdu hodně dobré. Vždycky mě dorazí, kolik je tam herců z HP. :-D i hudba je chytlavá.  A fakt chudák Todd.
BJ, nikdy bych tě na něco tak brutálního netipovala... O_O

8 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 16. srpna 2012 v 14:52 | Reagovat

[3]: Já jsem březen 94, takže už jsem - podle papírů - dospělá. Je to dost zvláštní... :D
Devadesát čtyřky jsou nej! :D
Tu knihu jsem nečetla, od koho je? Mohla bych se po ní podívat v knihovně...

[4]: Jo, na to jsem se taky nemohla dívat, když ho tam mlátili hlava nehlava, chudáka námořníčka. A podřízlé krky mi nevadily :D O to víc mě potom dostalo, když se celý od krve zvednul ze země a zas začal "I feeeeeeel you, Johannaaaaaaa!" :))
Joták! Já jsem si říkala, kde jsi ke své přezdívce přišla. Ale že ji máš od téhle ženštiny, to mě nenapadlo :D

[5]: Heleď, jak říkám, i já mám na krváky moc slabý žaludek, ale to se nechá :)
Co je s tou poštou, to fakt nechápu. Dala jsem to té paní do ruky. Osobně. Chtěla po mně osmnáct korun - dala jsem jí je. Tak v čem je sakra problém? :-/

[7]: Já bych se na to taky netipovala :D Normálně na takové filmy nekoukám, ale když mě něco z nějakého důvodu zaujme, prostě se na to musím podívat, tak jako na FO 89 a 98 nebo Doriana Graye. Prostě jsem to musela vidět. :D

9 Lotte Lotte | Web | 16. srpna 2012 v 15:23 | Reagovat

Tohle je bída, chci svoji poštu a chci a chci :D ><

10 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 16. srpna 2012 v 15:35 | Reagovat

A já chci, aby došla, kurňa! Je to narozeninová pošta, to to pošťáci nechápu?! >:(

11 ChristineMaria ChristineMaria | Web | 16. srpna 2012 v 19:38 | Reagovat

[8]: pravdu díš:94-ky jsou nejlepší :-D

12 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 16. srpna 2012 v 20:54 | Reagovat

Měly bychom založit nějaký klub, co říkáte? :D

13 ChristineMaria ChristineMaria | Web | 16. srpna 2012 v 21:48 | Reagovat

[12]: tož jak jinak? jdem do toho :-D

14 Lotte Lotte | Web | 17. srpna 2012 v 7:49 | Reagovat

Team 95! :D

15 Nell Nell | Web | 17. srpna 2012 v 10:46 | Reagovat

Som s tebou, Lotte! :D

16 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 17. srpna 2012 v 14:18 | Reagovat

To bude chtít nové tričko... :D

17 Lotte Lotte | Web | 18. srpna 2012 v 8:08 | Reagovat

A jupí, nejsem sama ve svém teamu! :D

18 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 18. srpna 2012 v 14:04 | Reagovat

Zajímalo by mě, ve kterém z těchhle dvou let se narodilo víc dětí...

19 Lotte Lotte | Web | 18. srpna 2012 v 22:55 | Reagovat

To by chtělo nějakou statistiku :D

20 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 19. srpna 2012 v 12:19 | Reagovat

Někde něco zkusím najít a pak vám poreferuju :D

21 ChristineMaria ChristineMaria | Web | 19. srpna 2012 v 16:12 | Reagovat

né, že bych to měla potvrzené, ale myslím, že 94 byl silnější. jednou jsme se nějak bavili v zeměpise s učitelkou, a ta prohlásila, že rok 94 byl slabý.na to se spolužák narozený v roce 95 začal smát a učitelka ho setřela: "ročník 95 byl ještě horší" tož nevím, no... :-? nechci šířit mylné info

22 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 19. srpna 2012 v 20:12 | Reagovat

Já bych tomu věřila - protože to bylo vidět i na obsazení tříd. Třídy, kde byly 94ky (a 93ky) byly plné, pod náma už se rušilo Céčko...

23 Lotte Lotte | Web | 19. srpna 2012 v 21:06 | Reagovat

Já bych tomu též věřila, vím, že když jsme se hlásili na střední a nervovali se s tím, jestli nás vezmou, tak nás všichni utěšovali, že náš ročník je slabý a školy se o studentíky budou ještě prát. :)

24 Anička Anička | Web | 1. srpna 2013 v 15:12 | Reagovat

Á, vítám tě, Sweeneey! To byla mje poslední aktivní úchylka před Fantomem. A to už jsou taky (ech) čtyři měsíce.

Ale Depp je skvělej. I když úplně nejlepší je v Alence v říši divů.
Proč je havran jako psací stůl?

Ze Sweeneyho mám tedy já osobně nejraději Preety Women. Ale ostatní nejsou horší :)

25 DEPPendents DEPPendents | 27. února 2015 v 15:25 | Reagovat

Ja jen ze se to jmeno pise Parker ...ne Barker ;)

26 DEPPendents DEPPendents | 27. února 2015 v 15:28 | Reagovat

Johnny Depp ma uzasny hlas. I kdyz na jeho zpev byly velke kritiky podle meho by to bez jeho hlasu stalo za ho***.
A tem kdo miluje Johnnyho Deppa jako ja ;) doporucuji filmy: Sleepy Hollow (take od Burtona), The Tourist, Finding Neverland nebo Benny & Joon :3 :)

27 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 27. února 2015 v 15:48 | Reagovat

[25]: Pro jistou jsem si to ověřila, ať tu nemám chybu, ale bohužel si musím za Barkerem stát. Parker je leda Spiderman a ta skvělá pera. :D

Hlavně je skvělý herec, řekla bych. Nemá asi vyloženě hlas muzikálového zpěváka, ale Sweeneyho zvládnul se ctí, klobouk dolů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama