Wicked - nečekaně skvělý reedovsky zelený muzikál

26. srpna 2012 v 14:42 | BJ |  Muzikály (ON a nejen on)
Velevážení muzikálofilové, drahé muzikálofilky,
jak víme - jelikož tu existujeme ve velmi úzkém kroužku muzikálofilů, a tak známe blogy svých čtenářů stejně dobře jako ty svoje - nedávno začala Lotte Raminová s misionářskou činností šíření osvěty ohledně muzikálu Wicked. A tak se stalo, že jsem se já, která jsem v Lottelandu ob pět minut, rozhodla konečně si tenhle muzikál, o kterém jsem už toho od Lotte slyšela víc než dost, konečně pustit, abych na vlastní oči viděla, čím že je tak veleskvělý. Povedlo se mi na uloz.to sehnat záznam představení z Broadwaye, který je neuvěřitelně rozmazaný a jednotliví herci mají místo obličejů světlé fleky, nicméně zvuk je relativně dobrý a na ten obraz se dá po chvíli zvyknout. (Pravda je taková, že nebýt FO, rozhodně bych si ten záznam nepustila. Předtím jsem byla zvyklá takováhle amatérská videa zavrhovat větou "Když se nedá sehnat nic pořádnýho, vidět to nemusím." Až Fantom mě naučil vážit si každého zpívajícího fleku.)


Abych řekla pravdu, přece jenom jsem z toho videa nebyla ze začátku až tak úplně nadšená, ale brzy jsem byla tak vtažená do děje, že jsem úplně zapomněla na to, v jaké "kvalitě" Wicked sleduju. Čekala jsem dějově plošší muzikál pro dětičky s jednou nebo dvěma chytlavými písničkami, veselými zvířátky a jednoznačně hodnými nebo zlými postavami, ale byla jsem opravdu příjemně překvapená. Vedle vtipných odlehčených momentů má ve Wicked svoje místo příběh, nad kterým jsem slzela jak amina, působivé a rozhodně ne klasicky pohádkové písně.

Předpokládám, že mezi námi není nikdo, kdo by neměl ani tušení o Čaroději ze země Oz. Čaroděj byl zfilmovaný už v roce 1939, jde o milý příběh Dotorky, která se dostala do pohádkové (a pohádkově barevné) země Oz a aby se mohla dostat domů, musela překonat - samozřejmě s novými kamarády, jak to tak v takových pohádkách bývá - nástrahy připravené zlou čarodějnicí Západu, která má na Dorotku pifku z toho důvodu, že jí ta milá holčička přistála s domem na sestře a pak si odkráčela hopkavým krokem v jejích rubínových střevíčcích. Celý film je jásavě barevný, veselý, plný lehkých a chytlavých písniček, takže jsem něco podobného čekala i od Wicked, muzikálu navazujícího na Čaroděje ze země Oz. A ono houby s octem.

Zatímco v Čaroději je Glinda, hodná čarodějka Severu, unylá dáma sladká jako cumel, ale víceméně nezajímavá, ve Wicked dostává vlastní osobnost a život. Působí sice, jako by utekla z představení Legally Blonde, ale rozhodně je o dost sympatičtější než ta hodná skoro neživá paní z Čaroděje.


Nový rozměr získává i čarodějnice Západu. Dovídáme se, že není všechno, jak se zdá, že i všemi obyvateli země Oz nenáviděná zelená čarodějnice nebyla vždycky "ta zlá" a že ji v životě potkalo víc nespravedlnosti než většinu ostatních. I ona měla své sny a plány a lidi, které měla ráda, a jen kvůli tomu, že je tak trochu zelená (nechápu. Kdo nemá rád zelenou?!), se k ní svět od samého začátku otáčel zády.


V Čaroději se mimo jiné setkáváme s Plecháčem, který touží mít srdce, zbabělým Lvem, co by byl rád hrdinou, a Strašákem, co nechce nic jiného než mít v hlavě místo slámy mozek. Ve Wicked se dovídáme i jejich příběh, zjišťujeme, že všichni byli dřív docela normální lidé, a jsme i svědky toho, jak dojde k jejich proměně. (I když... tak mě napadá, že si nevzpomínám, co že se to vlastně stalo lvovi...) Musím se přiznat, i když to možná zní trošku praštěně, že když jsem viděla, jak se z docela normálního kluka jménem Boq stal Plecháček, doslova mi to vyrazilo dech. Jsem ráda, že si u nás doma už zvykli na to, že se občas nechovám jako osmnáctiletá holka, která má všech pět pohromadě, protože jinak bych si v tuhle chvíli vysloužila jízdenku do Bohnic. Když se na scéně objevila plechová postava, která v Čaroději docela vesele zpívá "If I only had a heart!", a já si všechno propojila dohromady, vytřeštila jsem na něj oči a hodnou chvíli jsem nemohla přestat řečnit sama pro sebe. "Plecháček - on byl kluk! On měl srdce! A ztratil ho - kvůli ní. Doslova! Chudák Boq, chudák Plecháček!"


Zdá se, že se posledním odstavcem snažím vyvrátit to, o čem vás od začátku přesvědčuju - že je Wicked daleko hlubší než Čaroděj. Špatně se to vysvětluje, chápete? :D

A co víc, Wicked má navíc love story. Když se poprvé na scéně objevil Fiyero, řekla jsem: šmarjapano, tak toho nebudu mít ráda! No, pravda je taková, že jsem se do něj skorem zamilovala. Říkám skorem, fakt :D. Ze začátku působí dojmem namachrovaného frajírka, od kterého čekáme, že pár holkám schválně poplete hlavu a pak se na ně vykašle. A nejspíš takový opravdu je, dokud... ale ne, nic neřeknu. Kdo se chce dozvědět víc z děje, má dvě možnosti: na Wicked kouknout a nééééébo navštívit Lotteland. Lotte je na Wicked odborník.
Chudák Fiyero, kdyby věděl, když zpíval "maybe I'm brainless"...


Zdá se, že jsem se svým záznamem představení měla štěstí na nadané zpívající fleky. Coby Elphaba, "zlá čarodějnice Západu", je tu Shoshana Bean, jejíž poslední představení v téhle roli je můj záznam. Skvělá, skvělá, prostě skvělá! Osobitá, vtipná tak, že nezesměšňuje svou postavu ani nevypadává z role, ve chvíli, kdy Elphie neví, co je s Fiyerem, prostě neuvěřitelně působivá. Nejvíc mě dostalo její "It's just for the first time I feel... wicked!" Koukla jsem na několik dalších videí a poslechla si pár dalších nahrávek s touhle hláškou, ale nikdo tomu nedal takovou šťávu jako ona.
V roli Glindy, Galindy, jak je ctěná libost, přímo září Megan Hilty. Je prostě a dokonale blond :D. Je hravá, živá, roztomilá, ale dokáže zvážnět a dokonale si diváka získat.
A Fiyero... hm, no, internet tvrdí, že je to nejspíš David Ayers, a já bych tomu po prozkoumání dalších videí docela věřila. Zezačátku floutek, potom kluk s charakterem a srdcem na správném místě. Nebýt dobrého podání, nezískal by si mě Fiyero tolik :).

A samozřejmě by to chtělo ještě ukázku, že? Nejznámnější je asi Defying Gravity, kterou si vzal do péče i seriál Glee (shořte v pekle ve jménu FO!), ale jelikož bych měla vložit jen jedno video, aby se to nepomíchalo, nebudu sem dávat nejznámější píseň. Pak se nabízí úžažůža Popular, ale nakonec jsem se rozhodla pro No Good Deed, což je pro mě asi nejpůsobivější část celého muzikálu.I když je tu pár nesrovnalostí mezi Čarodějem ze země Oz a Wicked, jsem toho názoru, že je Wicked skvělý-skvělý-skvělý muzikál - a že my fantomáci máme vybraný vkus, žeano! :) No, připisuju na svůj wishlist, až jednou pojedu na muzikálový zájezd, budu mít co dělat, abych si všechna svá přání splnila.

VašeZjištěno po uzávěrce: Věděli jste, že o uvedení Čaroděje ze země Oz na prkna, co znamenají svět, se zasloužil náš drahý sir Andy? Spolu s Timem Ricem vzal minulý rok původní film, který je spíš než muzikál písničková pohádka, přidal pár nových pisní a tradá, muzikál byl na světě. Roli čaroděje dostal Michael Crawford. Jak je možné, že jsem se to dozvěděla až teď? :-O
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ange de la musique (Christine) Ange de la musique (Christine) | Web | 26. srpna 2012 v 15:11 | Reagovat

Zapomněla jsem ti odpovědět na komentář u Todda... Knihu Sweeney Todd: Šňůra perel napsal Thomas Peckett Prest a kniha je perfektní, moc ji doporučuji. :)

2 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 26. srpna 2012 v 15:23 | Reagovat

No vida, koukla jsem do katalogu naší knihovny - a mají to (zázrak!). Dík moc :)

3 Lotte Lotte | Web | 26. srpna 2012 v 16:22 | Reagovat

Ha! Ty žertuješ, že jsi o Webberově Čaroději ze země Oz neslyšela! :O :D
Upřímně, když jsem tady uviděla článek s nadpisem Wicked, už jsem si říkala, že mi to děláš snad schválně, ale beru zpět a omlouvám se, opět jsi vydržela nespoilerovat. :D Lepšíš se, fakt jo :D

4 Lotte Lotte | Web | 26. srpna 2012 v 16:23 | Reagovat

A Megan je má nejoblíbenější Glinda!! :)

5 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 26. srpna 2012 v 17:43 | Reagovat

[3]: No já právě taky ne! Ale pak jsem hledala nějaký obrázek a vyběhla mi tam fotka A. Lloyd Webbera, tak jsem na to klikla a zjistila, že je to článek na musical.cz o tom, že pan Andrew podporuje Čaroděje ze země Oz nebo tak, tak mi to bylo divný a zeptala jsem se anglické tetičky Wiki - a ta mi řekla tohle. Pecka, co? :D

Cos myslela? Že vyzradím děj přesto, že vím, jaký projekt jsi rozeběhla? Ale noták, to by bylo hnusný! :D

[4]: Je vážně skvělá! Každé  slovo, každé gesto - úžažůža! :)

6 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 26. srpna 2012 v 17:44 | Reagovat

Fíjo!
On hrál Fiyera i Adam Lambert!? Zrovna do toho bych to neřekla...

7 Ange de la musique (Christine) Ange de la musique (Christine) | Web | 26. srpna 2012 v 18:11 | Reagovat

[2]: Není zač. :)

8 Lotte Lotte | Web | 26. srpna 2012 v 18:43 | Reagovat

Ty sis mě špatně přečetla. Já o tom věděla a smála se ti, že ty ne. Jsem hodná. O:)

No, chvíli jo. Tvé články obvykle jsou vševyzracující :D

Ach, ano Megan. Jednou jsem četla, že její Popular je, jako by si před tím, než jde na scénu dala šmrncnuté kafe s energeťátem. Very true. To je proč ji miluju. :D Vždycky, když mám špatnou náladu, tak mě rozesměje jedině Megan. :)

A víš kdo ještě hrál Fiyera?! Aaron Tveit - Enjy v filmu! 8D

9 Lotte Lotte | Web | 26. srpna 2012 v 19:00 | Reagovat

A Štefka hrála Elphii! :D

10 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 26. srpna 2012 v 19:00 | Reagovat

Ach, cítím se hloupě. Jak jsem si mohla myslet, že vševědoucí Lotte tohle nevěděla? :D

Nojo, ale tady by to zavánělo sabotováním :D

Hehe, to je výstižné! :D Mně většinou na špatnou náladu krásně pomáhají i takové "obyčejné" věci jako Master of the house nebo Masquerade, ale je fakt, že na její Popular to nemá :D

Fááákt? Noné, jdu si ho očíhnout - i když z fotek z filmu mi sympatický není...

11 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 26. srpna 2012 v 19:02 | Reagovat

[9]: Ha! A to už vím! :D

12 Lotte Lotte | Web | 26. srpna 2012 v 19:42 | Reagovat

Ach, kéž by vševědoucí. :D

No právě! To mi k tobě nesedělo :D

Rozhodně! :D

Já bych řekla, že je fajný Fieyro :)

Projednou :D

13 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 26. srpna 2012 v 20:23 | Reagovat

Tak skorovšechnovědoucí :D

Mně právě taky. Tak jsem projednou nic neřekla. :D

Yes pes! :D

To musím očíhnout! :D

Nekaž mi to, mám z toho radost! :D

14 Lotte Lotte | Web | 26. srpna 2012 v 20:50 | Reagovat

Better! :D

Proto jsem si ten článek musela číst nadvakrát. Jednou hopem a zděšeně, podruhé pořádně a v pohodě. :D

Číhni! :D

Okaaay :D

15 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 26. srpna 2012 v 21:22 | Reagovat

Fájn! :D

"Jéžišmarjá, co tam napsala?!? Co všechno tam napsala???? Kde je ta pitomá část s dějem??? Ona tu snad není! Počkat, ona tu není? Ona tu není. Ufff!" :D

Tak jsem číhla. Fiyero skvělý, až jsem se musela smát, jak si ten tanec užívá, kroutí se jak moučný červ :D. Ale... pustila jsem si s ním ještě tak dvě další písničky a nějak mě nepřesvědčil o tom, že opravdu má být Enjolras. Nikde jsem nezachytila tu jiskru a vášeň, která k té postavě patří...
A... on má gelové nehty? :D

Tuhle, předpokládám, znáš - i když asi v podání někoho jiného :))

http://www.youtube.com/watch?v=T5ZOx19Pjag&playnext=1&list=PL72C5E2C60B56D40A&feature=results_video

16 Lotte Lotte | Web | 26. srpna 2012 v 21:27 | Reagovat

:D :D

Hela, asi tak. :D Menší heart attack :D

Třeba tě překvapí! :)
To snad néééé :O :D

Sakra, mám ji znát? :O

17 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 26. srpna 2012 v 22:17 | Reagovat

Ale přežilas! Bravó! :D

Jo, třeba jo. Když sundá ty nehty. :D

Ty ji neznáš? :-O
Tak zkus tohle:
http://www.youtube.com/watch?v=OiUbjGEEp_8

18 Lotte Lotte | Web | 27. srpna 2012 v 8:10 | Reagovat

Ano, ano. :D And I couldn't be happier! :D

Tomu se mi nechce věřit, že je fakt nosil...:D

:O No, vida, tak tohle je fail. To jeho první album fakt nemám moc zmapované, ale tohle je fail! :D

19 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 27. srpna 2012 v 9:06 | Reagovat

I'm NOT wicked through and through - nikdy bych tě takhle netento :D

No, já jsem si ho musela dát na celou obrazovku a stopnout si ho, taky jsem nechtěla uvěřit :D Asi si o něm vygůglím něco víc :D

Fáákt? Já ho mám celé v Reedovi. :D

20 Lotte Lotte | Web | 27. srpna 2012 v 11:25 | Reagovat

I ask forgiveness, for the things I've done you blame me for...:D

Ojé! Ojé! Ojé! :D

Hmmm, no vida, když já radši to jeho druhé album :)

21 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 27. srpna 2012 v 11:48 | Reagovat

I hope you're happy! I hope you're happy now! :D

Hehe.
*Hudba, všichni se obrací k Enjolrasovi, čekají, že začne zpívat Do you hear the people sing?, ale je stále ticho*
Marius: "Ehm... Enjy?"
Enjolras: "Můžeš chvilku počkat? Asi jsem si zlomil nehet!"
:D :D

No, a s tím nejsem až tak moc obeznámená zase já... :D

22 Lotte Lotte | Web | 27. srpna 2012 v 12:37 | Reagovat

And none of it seems to matter anymore ! :D

Už zase si z něj utahuješ. :D

No vida, když se do dá dohromady, perfektně známe všechny alba paná Ká! :D

23 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 27. srpna 2012 v 13:16 | Reagovat

Let us be glad! :D

Jak zase? Poprvé! :D

Týjo, asi jsme jeho nej fanynka :D

24 Lotte Lotte | Web | 27. srpna 2012 v 15:16 | Reagovat

I hope you're hapy that you choosing this! :D

To je pořád něco na jeho adresu :D

Naprosto bezkonkurenční! :D

25 Lotte Lotte | Web | 27. srpna 2012 v 15:18 | Reagovat

*I hope your happy now that your choosing this....tak to dopadne, když na vás někdo křičí, že jste neuklidili kuchyň a vy se u toho snažíte psát anglicky :D

26 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 27. srpna 2012 v 16:07 | Reagovat

You're perfect! :D

Nené! Jen jsem řekla, že si nejsem jistá, jestli bude suprčupr Enjolras! Nic vííc! :D

Yes pes! :D

Týjo, ale máš nervy ze železa, že vůbec dokážeš něco napsat, když se na tebe křičí :D

27 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 27. srpna 2012 v 16:55 | Reagovat

Tak mě napadá - nepatří ty nehty k jeho roli v Rent (z toho je ta písnička)? Protože podle civilních fotek nevypadá na někoho, kdo by nosil takovéhle nehty... A co víc, vypadá docela sympaticky, to se tak nesympaticky tváří jen na Bídníkovských fotkách :D (Což se dá pochopit, Enjolras nebyl z těch, co házejí sladké úsměvy do foťáků :D)

Hehe, dostala mě česká Wiki a to, co o Aaronovi píše: "... V této době se také začal objevovat jako Fiyero v muzikálu Wicked. To bylo v období, kdyběhem svého výstupu v muzikálu spadl ze schodů."
Lotte, raduj se, asi nejsi jediná škodolibá. Když jsem to četla poprvé, musela jsem se hrozně smát :D. Ale tak mě napadá... proč měl sakra potřebu běhat v době představení po schodech? Fiyero přece po schodech neběhá, ne? :D

28 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 27. srpna 2012 v 17:08 | Reagovat

Hehe, a že neuhodneš, jaký je Aaronovo druhý jméno! :D

29 Lotte Lotte | Web | 27. srpna 2012 v 17:54 | Reagovat

Enjolras hold není usměvavý typ, já myslím, že bude fajný. :D :)

Já ani nechápu, proč měl někdo tendenci psát na Wiki, že spadnul ze schodů :D a v tomhle případě jsem se tvé škodolibosti ani nedivila :D

KYLE! :D

30 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 27. srpna 2012 v 18:05 | Reagovat

Hm. Chudák Enjolras byl až moc vážný a co z toho měl? Umřel proto, aby ostatní žili líp - a přitom se tím nic nezměnilo :-/ (To nic, BJ má jen vážnou chvilku :D)

No to jsem taky nepobrala. Tam hrál, tady hrál, támdlec hrál, pak spadnul ze schodů, potom dostal novou roli... :D

To neplatí, tys koukala na Wiki! :D

31 Lotte Lotte | Web | 27. srpna 2012 v 18:32 | Reagovat

Ubohý Enjolras!

Nojo, česká Wiki, co bys chtěla :D

Tsss, taky jsem to nakrásně mohla vědět sama :D

32 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 27. srpna 2012 v 18:53 | Reagovat

Ty se mnou mou vážnou chvilku sdílíš? Fíjo!

Musím pak očíhnout anglickou, jestli tam taky spandul :D

Ale nevěděla, že ne? Že ne???? Prosím, řekni že ne! :D

33 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 27. srpna 2012 v 19:08 | Reagovat

Hehe. Ten český článek je překladem anglického, nebo naopak - o čemž ale pochybuju...

It was during this period that Tveit took a tumble while ascending the stairs during a performance.

:D :D
:D :D

34 Lotte Lotte | Web | 27. srpna 2012 v 20:12 | Reagovat

Ach jo, proč se tak divíš? >< :D

No dobře, vygůglila jsem si to :D

Achbóže a co na tom! :D Já viděla video, kde v jednom jediném představení Fantoma nachytali tolik technických chyb a ubozí herci z toho byli natolik na prášky, že jsem se jim pro jednou nesmála a litovala je. No, uznej, to je co říct! :D

35 BarbaraJane BarbaraJane | 27. srpna 2012 v 21:16 | Reagovat

No, čekala jsem, že jako obvykle proneseš něco nadmíru ironického :D

Ha! Já to věděla! :D

Noné, chuděrové!
Ale... vidět ho spadnout, asi bych ho taky litovala... Myslím. :D

36 Lotte Lotte | Web | 28. srpna 2012 v 0:21 | Reagovat

Pfff! Já nejsem zase tak zlá :D

Chi :D

Já.....nebudu lhát, řehtala bych se :D

37 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 28. srpna 2012 v 9:03 | Reagovat

Já vím. Ale občas si tím nejsem úplně jistá. :D

:D

Ha! Pak kdo je na něj fujavý! :D

38 eleonora eleonora | E-mail | 6. června 2014 v 11:04 | Reagovat

skvěý článek o wicked :) jsem jeho velká fanynka a našla jsem o něm celý blog www.emeraldcityofoz.blog.cz !! :)

39 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 11. června 2014 v 0:32 | Reagovat

Děkuju :) Ráda vidím, že tenhle muzikál není u nás úplně neznámý. Na blog se ráda podívám, díky za tip. :)

40 Philipden Philipden | E-mail | Web | 29. listopadu 2017 v 5:12 | Reagovat

ome people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/tadalafil-posologie/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/tadalafil-posologie/</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama