Brněnská BJ

13. září 2013 v 15:53 | BJ |  Já a zase já
Mi drazí,
tak se stalo, že se koncentrace fantomáků na Moravě zase zvýšila. Ne snad že by tu z maminek skákali hotoví malí fantomáčci, to jen vaše BJ se přestěhovala do moravské metropole, "největšího maloměsta v republice" - áno, do Brna. Abych řekla pravdu, stěhování do Brna jsem se bránila zuby nehty. Hysterčila jsem, ronila krokodýlí slzy, zařekla jsem se, že tu prostě bydlet nebudu. Čím víc mi bylo Brno předkládáno jako možné místo mého dalšího studia, tím víc jsem ho nenáviděla. Víte, ono je od mého rodiště kousek dál, na vlakovém nádraží v Kutné Hoře stojí psáno, že přesně sto osmdesát jedna kilometrů. Ale ve chvíli, kdy mi došlo, že ani z Prahy nebudu každý víkend jezdit za svým milovaným a že v Brně na mě vlastně čeká, co se jazyků týče, nejlepší univerzita v republice, jsem se smířila s myšlenkou na své budoucí brněnské já, a co víc - teď jsem tu skutečně spokojená.


Poprvé v životě jsem nadšená z dědění po starších sourozencích - po ségře, která tu žije už čtyři roky, jsem "podědila" byt v dokonale klidném místě, odkud se ale kdykoliv můžu dostat do centra. Tedy... Pro mě je to kdykoliv, protože jsem doteď žila ve vesničce, odkud se přes víkendy nebylo možné dostat vůbec, ale mé brněnské sestře přijde čtvrt- až půlhodina čekání na autobus jako muka pekelná. Nojo, metro tu nejezdí, co jeden nadělá :D. Mám i brigádu a v bytě nejsem sama - mám spolubydlícího a ségřinu fenku, která mě sice neustále olizuje a pelichá, ale díky které mi tu není smutno. Po ségře jsem dočasně zdědila i nábytek, což je bájo - chci říct, vážně nevím, jak bych sem přepravovala třeba postel a kde bych ji vzala. A když jsem si byt vyčistila, opatřila záclonkami (děkuji, maminko), hromadou knížek a výstavkou plyšáků, vykouklo z něj vážně hezké místo k žití. Můj spolubydlící je taky zděděný a tak trochu netradiční - napůl Němec, napůl Ital, žije v Česku (fíjo, až teď mi došlo, že nemůžu napsat "v Čechách"!) a se mnou mluví výhradně anglicky, protože z mé němčiny by ho jistojistě rozbolela hlava.

Zvykla jsem si tu docela rychle, možná proto, že klidná městská část, kde bydlím, není až tak nepodobná tomu, na co jsem zvyklá. Trošku zvláštně se cítím až ve chvíli, kdy se prodírám davem na hlavním náměstí (díkybohu za průpravu ze školních chodeb) nebo když slyším někoho mluvit, jak je tu zvykem. V práci si občas přijdu jak z jiné planety. "Nezavazim ti?" - "Podej mi tu hadru!" - "Nojo, voni tu takhle prostě mluvijou." - "A zkama ty jseš?" - "Já chodim na pajďák." Zní to tak... nezvykle! Je to, jako kdybych se přestěhovala do nějaké rezervace, kde přežívají ti, kdo se ještě neutrhli od dávných kořenů. Prostě tak nějak divně. Ještě jsem se nenaučila říkat tramvaji šalina a už jsem si musela zařizovat "šalinkartu". Prostě mi to nejde přes pusu, tak jsem použila oficiální název "měsíční studentská jízdenka" a paní za okýnkem na mě koukala, jako kdybych spadla z Petřína. Ale jinak jsou tu lidé hrozně milí. Nejednou se mi stalo, že jsem potřebovala poradit od někoho úplně cizího - a jeden pán byl dokonce tak hodný, že (aniž bych to věděla) zjistil, jakým nočním autobusem se můžu dostat domů, a pak mě hledal po celém rozlehlém prostoru před hlavním nádražím, aby mi to řekl.

Je tu dost cizinců, musím říct. Než jsem se nastěhovala, strávila jsem tu pár dní u sestry a zařizovala. Když už jsem měla všechno hotové, koupila jsem si bublifuk a šla se s ním projít po městě - a tak jsem potkala Franka. Frank je Holanďan, který byl v Brně pracovně, a zrovna ten den, co jsem bublala, neměl co na práci, protože už byly všechny jeho povinnosti splněné. Moje bubliny ho upoutaly, a tak se rozhodl mě oslovit - a nakonec se ke mně připojil při mé procházce směr "někam a na Špilberk". Vlastně jsem v první chvíli prostě jen nevěděla, jak mu říct, že bych se radši prošla sama, ale nakonec to bylo vcelku fajn - ne že bych často cajdala po cizích městech s cizími lidmi, ale on prostě působil dojmem někoho, komu můžete věřit. Koneckonců, stejně už se jentak nepotkáme, tak co.

Jen kdyby hlavní budova Filozofické fakulty Masarykovy univerzity nebyla tak šeredná! Víte, viděla jsem právnickou a ekonomicko-správní a z obou jsem byla nadšená. Bývalá medina taky není k zahození. Ale filda je ošklivá a zrovna teď se přestavuje, takže jsou kolem (i uvnitř) pořád slyšet vrtačky a takové ty věci. Projekt nebude dokončen dřív jak v roce 2015. Takže později, žeano. To už budu možná bakalářka. Noco, hlavně abych studium zvládala, mám z toho trochu strach... Semestr mi začíná už příští týden, ale to budu mít jen schůzku oboru a malé "posezení" v knihovně FF. Těším se, až někoho ve škole poznám, být tu sama samotinká je chvílemi nuda. I když až mi začnou Základy staroslověnštiny a podobné chuťovky, asi nebudu mít vůbec kdy se nudit.

A to byste nevěřili, co je kousek od mé školy. Moulin Rouge! "Kabaret?" ptala jsem se nevinně ségry. "Ne, normální bordel," odpověděla věcně. Ale ten malý mlýn coby ozdobu na fasádě mají pěkný. A ještě o kousek dál je skutečný div - zapadlá cukrárna, kde i v létě prodávají vanilkové rohlíčky. Co je lepší než zapadlé cukrárny a vanilkové rohlíčky? Nic! Snad jen cukrárny, rohlíčky a k tomu bublifuk.

A dnes za mnou konečně přijede můj drahý Raoul. Tolik se na něj těším! Líbí se mi přestava, že ho tu budu provádět jako "místní", i když bych se ještě nedávno dokázala bez problému ztratit cesou z nádraží na hlavní náměstí. Ale teď už i vím, jak se dostanu na úterní školní plavání. Áno, já budu chodit školně plavat!

Mimochodem, když jsem zkoušela najít plavečák, kde se budou moje plavecké hodiny konat, narazila jsem na tohle, divím se, že tomu místní vůbec rozumí.
Tak takhle tedy žiju. A skutečně stále žiju, i když to tu na to nevypadá. Mějte se a bublejte!

Vaše brněnská


de Chagny

P.S.: Musím tu zajít na Kočky a Chicago!
...a ještě: to tu vážně všichni tolik řeší burčák a vinobraní?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ChristinaD ChristinaD | E-mail | Web | 13. září 2013 v 17:35 | Reagovat

Páni! No, tak to mi budeš muset napsat novou adresu... a taky bys mi mohla konečně odpovědět na ten dopis, na který tak trpělivě čekám. :D
V Brně jsem nikdy nebyla (stejně jako v KH), ale mám tam bývalou kámošku, říkala, že je to tam bezva... :)
Hodně štěstí při studiu, já se obávám, že na konci roku svoji maturitu nezvládnu.. :(

2 Zuzana Samiecová Zuzana Samiecová | Web | 13. září 2013 v 19:21 | Reagovat

Wáááááu! Tak se zdá, že to nakonec nebylo tak horké jak se zdálo! :D
V Brně mám asi třičtvrtě svých přátel - vzhledem k tomu že je to asi většina lidí, se kterými se na táboře bavím :D - a všichni Brno vychvalují.
Jedna věc bývá jistá - ještě půl roku po táboře si nemůžu zvyknout na ostravske kratke e a furt melu že je něco pěknÝ a červenÝ... :D
Jo a taky se takňák hlásím o adresu! Dlouho jsem ti nenapsala tak mám aspoň výmluvu! HA! neměla jsem kam!!! :D
Tjádydá! Studium zvládneš. ;)
Bublám, bubláš, bubláme! :D

3 Anička Anička | Web | 13. září 2013 v 21:11 | Reagovat

Jak maloměsto! Nic takovýho! :-D

Hele, já "šalina" skoro neřeknu doteď a to jsem brňačka téměř rodilá (což ovšem neplatí o šalinkartě :-D)

He, já vždycky když se vrátím z Prahy,  tak mi maminka říkáš, že mluvíme jako cajzl :-D

Ach, vanilkový rohlíčky... Toť mé oblíbené cukroví :)

Já jednou narazila na člověka, kterej dělal bubliny o průměru snad metr (vyšší level :-D)

Cheche, Moulin Rouge  :-D (trošku škodolibý dopisní smajlík, spokojený, že má v pracovním listu do španělštiny spoustu přátel)

Jé, já se do divadla chystám na tu samou sestavu :) (zatím neúspěšně)

4 Adele Adele | Web | 14. září 2013 v 10:09 | Reagovat

Super, tak Brno zas nebude tak hrozný :-) Já se budu stěhovat na privát další týden a to do Olomouce. Těším se a zaroveň se trochu bojím. Na privátě budu bydlet s kámoškama ze základky, takže jsem strašně ráda, že jsme se tam dostaly všechny, ale ze školy mám trochu obavy (trochu je slabý výraz).

Cukrárna... vanilkové rohlíčky... mňam! Dokážu si sebe představit v zimě v takové cukrárně, s talířkem voňavých vanilkových rohlíčků a horkou čokoládou. (Ještě že teď piju kakao:D)

Jé, na Cats i Chicago bych se ráda podívala, akorát mě zamrzelo, že v Cats na sobě nebudou mít kočičí kostýmy :-(

5 Alienor Alienor | Web | 14. září 2013 v 20:54 | Reagovat

Jé, BJ, ty budeš chodit na fildu v Brně, to je skvělé, tak to už tam budeme minimálně dvě muzikálofilky :D Já pozítří nastupuju do třetího ročníku. Ohledně té hlavní budovy FF máš naprostou pravdu, ono to tam bylo poněkud nevzhledné dokonce ještě před tím, než to tam okolo začali bourat... Naštěstí máme většinu vyučovacích hodin za rohem na Gorkého, tam se mi líbí mnohem víc. A fakultní knihovna je taky krásná budova.

Třeba se ve škole i někdy potkáme ;)

6 Lotte Lotte | Web | 15. září 2013 v 12:05 | Reagovat

Ve všem se dá najít něco dobrého. Ach, těší mě, že Brno už se stalo přátelským městem. :)
Tak doufám, že věci klapnou a přijedu tě tam navštívit. :)

7 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 15. září 2013 v 23:21 | Reagovat

[1]: Nojo, dopis, to už jsme řešily :D
Inu, není to tu špatné. Jen tu je - kdovíproč - přemíra svatebních salonů, vinoték a pohřebních služeb :D
Maturity se neboj, kdybys viděla, co za paka ji zvládne... :D

[2]: To víš, já proti Brnu neměla skoro nic, jen mi vadilo (a vadí), jak moc je to daleko. Doma (a poblíž) jsem nechala moc na to, abych se bez problému smířila s tím, že jsem někde úplně jinde.
Nojo, Ostravaci maji kratke zobaky :D Mimochodem, byla jsem celá hin z tvé pomlčkové adresy, teď ji mám taky - Brno-Jundrov! Bááájo! :D
No, to tě neomlouvá, co si budem :D Ale adresu ráda pošlu. :)
Tjádydádydá, děkuju :D

[3]: Tož přerostlá vesnice, no... :D Jak konstatoval můj drahý: "Ani Costa Coffee to nemaj!" :D

Skutečně? Takže ne každý tu "jezdí šalinó"? :D

Co je pro všechno na světě cajzl? :D

Vanilkové rohlíčky nejde nemilovat :)

Žjova, to chci umět! :D

Proč škodolibý? Ten jejich mlýn se mi líbí! :D

Můžem spolu, mám s ISICem slevu do divadel :D

[4]: Je asi fajn začínat v novém místě se známými lidmi :) Z Olomouce jsem viděla jen vlakové nádraží, jaká je?

Něco takového v zimě plánuju :D

Mě plakáty docela zarazily, ty kostýmy vypadají lacině. Miluju ty opravdové kočičí! Ale nechci nic zavrhovat, dokud to sama neuvidím.

[5]: Bájo, bájo, bájo, mám koho otravovat, když nebudu ve škole vědět, kudy kam! :D Mimochodem, nevíš, jaký je ten SemestrStart? Přemýšlela jsem, že bych na nějakou takovou akci zašla, že třeba konečně někoho ze školy poznám.

[6]: Ovšemže klapnou, to se ošéfí, drahá Lotte! A třeba i opakovaně, koneckonců Brno je podstatně blíž než Kutná Hora a při placení lístku se člověk necítí jak na poště po zdražení :D

8 Alienor Alienor | E-mail | Web | 16. září 2013 v 12:44 | Reagovat

[7]: Na SemestrStart jsem nikdy nebyla, takže netuším, ale určitě je to dobrý způsob k seznámení. Nicméně se spolužáky z oboru se nejlépe seznámíš při čekání na chodbě na přednášku :D Možná to zní divně, ale je to tak. Je skoro k nevíře, co všechno se o těch přestávkách stihne probrat :D Po prvním týdnu školy už jsme se navzájem všichni víceméně znali, a to nás bylo přes 90, takže neboj ;)

9 Zuzana Samiecová Zuzana Samiecová | 17. září 2013 v 22:20 | Reagovat

[7]: No a neni to upe supe?
A jseš z toho hin nadvakrát! :D
No... neomlouvá... Aspoň jsme si kvit! :D
Tož tak to tam ňák zvládni a já jdu do hajan! :D

10 Adele Adele | Web | 18. září 2013 v 22:00 | Reagovat

[7]: Olomouc je krásná, absolutně jsem si ji zamilovala. Zpočátku mě vůbec nenapadlo, že bych šla na výšku právě tam (vysnila jsem si Brno), ale v Brně jsem nenašla obor, který by mi padl do oka, až v Olomouci a když jsem si prošla město a fakultu, na které budu... už bylo rozhodnuto (+kámošky se tam hlásily taky).

Město bych popsala jako studentskou metropoli:D

11 Ellanor Ellanor | Web | 23. září 2013 v 14:49 | Reagovat

Hehehe :DD..

Chodíš plavat na Lesnou? No vidíš, tam bydlíme :o)..

A kde je podle Tebe "hlavní náměstí"? to neznám :o))))..

12 BarbaraJane BarbaraJane | 25. září 2013 v 21:30 | Reagovat

[8]: Mělas pravdu, stačilo čekat na Úvod do studia českého jazyka :)

[9]: Tak kde mám dopis, děvenko? :D

[10]: studentská metropole... to bude asi jak Brno. Tady je studentů až hrůza! :D A kolik Slováků, to by jeden nespočítal :)

[11]: Vážně? Noné! No, plavečák tam máte hezký, skoro stejný jako my v Kutné Hoře :D
Hlavní náměstí, to je pro mě ten váš "Svoboďák". Časem se tomu tak odnaučím říkat, už na tom pracuju :D

13 Ellanor Ellanor | Web | 26. září 2013 v 14:35 | Reagovat

No sice tam bydlíme, ale plavat tam fakt nechodíme. Byla jsem tam jednou pred x lety, ted chodime na Kravi horu, to je aspon bazen (ne tedy, co do velikosti) :o)...

A už se neztrácíš cestou ze Svoboďáku na Hlavák? A víš kde je Čára a Monte Bů? :o)..

14 BarbaraJane BarbaraJane | 27. září 2013 v 6:49 | Reagovat

Nojo, on to je plavečák maximálně tak na takovéhle hodiny, jen co je pravda.
Neztrácím, dokonce jsem schopná vydat se i někam dál :D
Monte Bů vím CO je, ale jak se tam dostat, to netuším. A Čára mi nic neříká :(

15 Ellanor Ellanor | Web | 30. září 2013 v 10:37 | Reagovat

"Dáme sraz na Čáře." = "Dáme sraz na České."
Monte Bů je Kraví hora, je tam právě ten můj oblíbený bazén a mimojiné hvězdárna. Je to v centru Brna a zároveň příjemný park. Když se podíváš na mapu Brna, tak je to SZ od Špilberku, čtvrť se jmenuje Veveří :o).. (Nejlíp tam dojedeš šalinou 4 na konečnou Nám. Míru)

A kde vlastně pracuješ?

16 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 2. října 2013 v 17:50 | Reagovat

[15]: Ajó, to mi psala Anička! A proč se to tak říká?
Ségra říkala, že je to tam hezké - asi se tam budu muset podívat :)

V KFC ve Vaňkovce :)

17 Ellanor Ellanor | Web | 4. října 2013 v 21:51 | Reagovat

Tak na otázku "proč" asi nedokážu odpovědět :).. a nevím, jestli by to rodilý Brňák věděl, spíš někdo kdo se víc šťourá v nářečích a hantecu. Víš z čeho vznikla šalina, ne? :)

18 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 8. října 2013 v 11:20 | Reagovat

Já jsem, ačkoliv jsem tím, kdo se ve svém studiu zabývá jazykovým šťouráním, bohužel zatím až tak daleko nedošťourala :D
Musím přiznat, že bych to musela gůglit, nevím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama