Jak je důležité jíti za kulturou

21. ledna 2014 v 11:05 | BJ |  Událo se v Brně
Velevážení a milí,
mám navařeno, čtení ke zkoušce už mě (zase) přestalo bavit, tak je načase, abych vám poreferovala o naprosto garnieriózním (!!!) představení, na kterém jsem byla nedávno v Mahenově. Možná bych předtím mohla rozebrat předchozí větu. Mám navařeno = výjimečně mám navařeno a dle slov mého poloněmeckého-poloitalského spolubydlícího je to tuze dobré (jsem na sebe tuze hrdá). Čtení mě přestalo bavit, protože v posledních dnech hltám knihu za knihou, abych měla načteno ke zkoušce z memoárové literatury, kterou si ale beztak budu muset odložit. Ještě ke všemu systém rezervací vypůjčených titulů funguje v Moravské zemské knihovně tak podivně, že jsem jim za něj pěkně poděkovala a půjčila si Nezvalovy paměti Z mého života tak, jak byly dostupné - ve slovenštině (ještě tam byly německy, ale to se mi nezdálo jako schůdná varianta). No a divadlo... divadlo je něco, na co prostě musí být čas. Dnes mě čeká Labutí jezero, zítra Carmen a pozítří zkouška z memoárové (pokud si ji neodložím), což bude teprv tyjátr.

Je jeden zvláštní muž, kvůli kterému bych si ten čas udělala, i kdyby to nešlo. Cože, můj drahý? Hm, no, ten taky. Ale tím, koho jsem měla na mysli, je Oscar Wilde. A tak se mi konečně zadařilo a já stihla představení Jak je důležité míti Filipa.Napadlo vás někdy, jak geniální je český překlad názvu tohohle arcidíla? Míti Filipa a míti filipa není totéž, drazí! A jsem si zcela jistá, že i sám autor by se přiklonil k obdobnému názvu, kdyby byl býval Čechem. (A pravděpodobně by ho za to nikdo nedocenil.) Osobně mám zato, že Jak je důležité míti Filipa je jedno z Wildových nejlepších děl, v mých očích možná hned za jeho pohádkami, které k smrti miluju - snad proto, že jsou to pohádky a že jsou Wildovy. Geniálně pomotaná lehká i kritická komedie, která je dokonale vzorově wildovská - ironická, sarkastická, inteligentně vtipná, místy až absurdní, tak nějak elegantně rejpavá, to je ono. Báječná je Algernonova poznámka o tom, že literární kritika by se měla přenechat těm, kdo nemají univerzitní vzdělání. Tohle prohlásil "náš" (to jest můj a spolužačky Lenky) Angernon během představení přímo do publika a tak hezky se u toho usmál, jako by sám tahle slova do hry připsal.

Ale musí se nechat, že toho "připsaného" nebo spíš "přiimprovizovaného" bylo v představení, které jsem zhlédla, víc než dost. Zpočátku mě to trošku rozčilovalo - co si kdo dovoluje pokoušet se vylepšovat Wilda? Ale při jedné obzvlášť povedené scéně, která skončila tím, že se smíchy otřásal i představitel Johna a v kleče na čtyřech bušil do představitele Algernona hlavou se slovy "Já tě tu nechci, jdi pryč!", jsem docela změnila názor a představení si prostě a jednoduše užila. Dvojice John - Algernon byla doopravdy skvělá, o to víc mě mrzí, že jsem si nevyfotila obsazení dřív, než ho před koncem představení uklidili, takže si teď nejsem jistá jejich jmény. Tedy Algernonovým. John byl zcela jistě David Kaloč. Trochu mi ve všem tom přidaném zanikaly geniální wildovské hlášky, občas se je naopak někteří herci snažili tak vystrčit, že z nich taky moc nezbylo, což mě mrzelo. Celkový dojem to ale nepokazilo.

Kulisy byly tentokrát úžasně nápadité. Jak jsem psala posledně, u Cyrana jsem byla spíš zklamaná, zato tentokrát...! Zezadu byla kolem scény natažená látka, ve které svítila vyžezaná písmena WILDE. Ta působila jako stín písmen, která stála přímo na jevišti a sloužila tu jako knihovna, jinde jako sedačka. Celé to působilo tak efektně, že jsme obě s Lenkou po zvednutí opony vyhrkly "Jé, to je pěkný!", což byl projev zcela nedivadelní. Vtipnou vložku zajistila změna scény po první čtvrtině hry. Opona se zatáhla a před ni vyšli Algernon s Johnem, aby nám objasnili, že změna scény v téhle části hry je tak nešikovná, že jsou nuceni nás mezitím bavit. Vrcholem celé exhibice bylo předání plechovky piva jednomu z diváků. Tahle tradice prý vznikla, když kdysi hráli hru právě na Filipa a rozhodli se mu popřát. Proto se i tentokrát optali, kdo se v sále jmenuje Filip, a podarovali ho.
Žádnou pořádnou fotku kulis se mi bohužel nepodařilo najít, ale na stránkách ND Brno (přímo TADY) je ukázka z představení, ze které si můžete udělat obrázek. Bohužel to na tomhle videu nevynikne tak hezky, jak jsme to viděly já s Lenkou.

Z herců bych za pány vyzdvihla především představitele Algernona (podle stránek ND Brno Petr Jarčevský, jen se mi podle fotek nějak nezdá na toho "našeho"), který se zřejmě hraním výborně bavil. Byl živý, přirozený, okouzlující a každá jeho odpověď na jakoukoliv otázku měla takový říz, že by svou výmluvností odrazil i útok lorda Voldemorta. Taky to byl on, kdo si hru upravoval nejvíc po svém. Pořád přemýšlím nad tím, co by tomu asi řekl můj drahý Oscar...

Za dámy pak byla skvělá především představitelka Johnovy schovanky Cecílie, kterou ztvárnila - tím jsem si jistojistá, díkybohu za internet - Magdaléna Tkačíková. Ta vám byla kouzelná! Mladičká herečka se na roli Cecílie výborně hodí a i pro nás byla naprosto kouzelná, trochu dětská, ale rozhodná, a oznámení o tom, že už je s Filipem, kterého právě potkala, dlouho zasnoubená, znělo tak přesvědčeně a přesvědčivě, že by se měl každý správný Filip/Algernon zastydět, že si na to nevzpomíná.

Báječné, báječné, báječné! Představením jsem byla tak nadšená, že jsem (abych pravdu řekla už poněkolikáté) zauvažovala nad tím, je-li vhodné vyhledat herce a složit jim poklonu. Máte s tím nějaké zkušenosti? Je to u nás - ve větších divadlech - vůbec zvykem?

Nonic, vracím se k Nezvalovi. Kdybyste někdo toužil vidět opravdu dobré představení, 11. února je Jak je důležité míti Filipa na programu znova. A já si říkám, že bych se na to klidně zase vypravila.

Vaše

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzana Samiecová Zuzana Samiecová | Web | 21. ledna 2014 v 20:04 | Reagovat

Jak je důležité míti Filipa. To dávali asi tak před rokem i tady v Ově a na to, že Ostravské divadlo (a především muzikál :((( - ale to je jiná pohádka :D ) je často hodnoceno velmi, velmi, VELMI negativně (a z valné většiny to tak je i správně - sad, sad, sad times :-( ), toto mne překvapilo opravdu hodně mile! Nevím, jestli do Wilda patří scéna s koblížky - ale když ona byla tak dokonalá!!! :D
A vůbec celkově to bylo všechno tak úžasné! :)

Má zkušenost musela být jenom zlomkem toho, cos zažila ty - v tom případě ti závidím, závidím, závidím, závidím! :D

2 BarbaraJane BarbaraJane | 22. ledna 2014 v 10:24 | Reagovat

Včera jsme byly s kolegyní z práce na Labutím jezeru a vyprávěla mi o divadelnictví v Ostravě. Prý tam viděla Josefa (a jeho strašlivě dlouhý překombinovaný název) a nemohla si ho vynachválit :)
Přijde na to, co s těmi koblížky dělali :D (V originále tam figurují chlebíčky, ale takový koblih taky není k zahození :D)

Bane, jestliže máš i ty kulturu na dosah, není co závidět. Já jsem z Brna úplně nadšená (po téhle stránce) hlavně proto, že jsem u nás doma tu možnost neměla. Chudák Tylovo divadlo hostí co chvíli Evu a Šaška a různé travesťáky, Kutnohoráci to baštěj a o opravdové divadlo asi ani nemají zájem. Smutné, smutné poměry.

3 Zuzana Samiecová Zuzana Samiecová | Web | 22. ledna 2014 v 18:59 | Reagovat

Ano, ano... onen osudný Josef... Josef a mé smíšené pocity... Já nevím, buďto jsou všichni kolem úplně slepí a bez kouska vkusu, nebo tím slepcem jsem já sama... Myslím, že druhá možnost je pravděpodobnější... :D

Koblížky, chlebíčky, to je jedno! :D Byl to ale nejkomičtější moment celého představení. :D

Stejně pro mě nejdokonalejším divadlem zůstává Hudební divadlo Karlín se svým Jesusem, na kterého jsem (ach jo...) dosud neměla tu čest jít... Ale tak mám celý svůj život před sebou... :D

4 Anička Anička | Web | 27. ledna 2014 v 21:13 | Reagovat

Jů!
A já už mám na Jak je důležité míti Filipa zálusk dlouho, ale zatím jsem nebyla vyhledána lístky za tu správnou cenu, takže v tomto směru mi nezbývá než platonicky čekat... A kdo si počká, ten se dočká.

([3]: A Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť má přeci jen něco do sebe. No, v původním znění určitě. Něco.)

5 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 28. ledna 2014 v 1:23 | Reagovat

No jéje, ISICové lístky jsou neskutečně bájo! Ale i tak to není úplně děsuplně nejdražší, řekla bych. A Filip, ten za to stojí :)

6 Adele Adele | Web | 28. ledna 2014 v 13:42 | Reagovat

Moje nejoblíbenější hra od Wilda! Algernon a okurkové chlebíčky!
Nevím, jak bych reagovala na improvizační změny ve Wildeovi. Přece jenom Wild je Wild:-D

Ale závidím ti, měla jsi úžasný zážitek:-)

7 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 30. ledna 2014 v 15:59 | Reagovat

No, však jsem z nich byla ze začátku značně nesvá. Na Oscara mi nikdo sahat nesmí! Ale když jsem se dívala a poslouchala a dívala se a poslouchala, ve výsledku to nebylo vůbec zlé. Možná jen málo wildovské, ale publiku se to líbilo - možná proto, že ne každý tam byl proto, aby viděl opravdově wildovského Wilda.

8 ChristinaD ChristinaD | 8. února 2014 v 23:15 | Reagovat

Ahoj,
vzpomněla jsem si, jak jsi kdysi ve své práci na téma FO (spíše v tom videu :D) mluvila o tom, že jedna z panenek Monster High má být údajnou dcerou Erika a že ti nejde do hlavy, s kým ji má... No, mě to také nešlo do hlavy, tak jsem se dnes zeptala zažraného kámoše... Možná už to víš... ale nebudeš tomu věřit... Christine! Christine by měla být maminkou! No mě to nejde do hlavy, ale co se dá dělat. :D každopádně prý má ta Operetta i nějaké podivné jizvy (já vždy myslela, že je to tetování :D), takže po taťkovi mimo vášeň pro podzemí zdědila i malinko toho znetvoření... :)
Veronika

P.S. Pořád žádný dopis? :)

9 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 11. února 2014 v 22:10 | Reagovat

No jéje, ono to má zjizvení, co vypadá jako nějaká krasořezba :D O tom, že maminkou má být Christine, jsem četla, ale vzhledem k tomu, že s ní nemá moc společného, sama jsem tuhle možnost rychle zavrhla :D
Dopis, dopis... Měla jsem zato, že co jsem v Brně, něco jsem posílala, nebo ne? Nebo jsem chtěla poslat, nebo jsem zapomněla poslat. Uch. Jéjdanánku. A adresy jsou zas kdovíkde.

10 ChristinaD ChristinaD | 18. února 2014 v 17:08 | Reagovat

Adresu ti kdykoli na Skype sdělím znovu, ovšem, co jsi v Brně, nepřišlo mi ani ň. :)
Však, tak krásné jizvy jsem ještě nikdy neviděla... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama