Splněno procent: 100/100, postup do úrovně: druhé

27. května 2014 v 22:42 | BJ |  Já a zase já
Drazí mládežníci!
Tak jsem ten semestr ve zdraví přežila. A že to nebylo jentak! 16. června odlétám do tej Ameriky a milí vyučující se pod vlivem zákona schválnosti rozhodli soustředit velkou část zkušebních termínů do období 16. června a dál, z čehož plyne:
a) Zkoušky bylo nutno doslova a do písmene (někdy cyrilského) nacpat jednu za druhou.
b) Není čas opravovat vlastní chyby, jedeme napoprvé!
Z čehož naopak plyně, že:
1) Zkouškové mám za sebou.
2) Opravných termínů ani ve druhém semestru nebylo třeba.
Asi je čas na autoódu (rozsáhlejší básnický text opěvující a vyzdvihující kvality samotné autorky). Bane, spíš na takové shrnutí toho, co bylo a nebylo, co jsem přežila a přežít nemusela. Taková sonda do života vysokoškoláka pro ty, kdo v těchto dnech třeba válčí s maturitou.Druhý semestr mých studií započal s následujícími zjištěními:
1) Obecně se považuje za nemožné projít zkouškou ze staroslověnštiny II.
2) Učivo tomu dává zapravdu.
3) Je společenskou nutností občas si poklábosit o tom, že nestíháte povinnou četbu (ono to i docela pomůže, tedy když jste mezi těmi, kdo měli na konci přečteno, co se dalo, a ne mezi těmi, kdo sotva otevřeli - a to i na vysoké - tetku Wiki).
4) Všichni tvrdí, že "poezii moc nečtou".
5) Nikoho to nezajímá.
6) Byli jsme přestěhováni do areálu VUT a opravené budovy FF si užijí jen ti z nás, kdo budou prodlužovat.
7) Mám ráda odrážky.

K prvnímu bodu: "stařenka" byla největší ze všech postrachů už v prvním semestru. Když se mi ale nakonec podařilo srazit ji v testu na lopatky, naplnilo mě to vírou, že ani navazující dvojka nemusí být tak strašná. Koneckonců všechno, co se učíme, mi přijde přinejmenším zajímavé (někdy až fascinující) - kéž by tak míra mé fascinace odpovídala tomu, jak dobře či špatně se mi předmět učí. Tak jako tak, staroslověnština a slavistika II. byla, lidově řečeno, fakt síla. S oblibou všem vykládám, že na FF UK ji mají až na magisterském, a to ještě volitelně, to abychom si aspoň mohli říct, že jsme opravdicky dobří. Ale co to pomůže, když se před vás každou hodinu nahrne pět až sedm (deset, dvanáct,...) tabulek s deklinačními vzory jazyka, který velmi pravděpodobně nikdy nebudete ovládat. Abych řekla pravdu, přijdu si trochu handicapovaná tím, že jsem se nikdy nepotřebovala moc učit. Teď na to doplácím - ve chvíli, kdy je potřeba se něco doslova našprtat (jako ty slavné tabulky), nemám tušení, jak na to. A trpím jako pes. Pes, který se učí staroslověnsky.
A výsledek? Obávaným testem jsem nakonec prošla a ze zkoušky po něm následující mám B. Co víc si přát? (Myslím, že si podobné zkoušky budu dávat vždycky jako první. Úspěch vám dá pocit, že jste geniální a přemůžete všechno a všechny.)

Áááá povinná četba. Lituju, že nade mnou pan třídní na gymplu nestál s bičem a nenutil mě číst Čechy. Jak známo, čtu ráda. Velmi ráda. Jenže čeští autoři tvořili donedávna minimum mé četby. Teď na to doplácím - tenhle semestr bylo k přečtení "jen" čtyřicet románů, sbírek a všeho možného. Od příště se začíná na sedmdesáti.
Ale musím říct, že se mezi povinnými tituly našlo nemálo originálních děl, která jsem doslova hltala. Patří k nim Druhé město Michala Ajvaze, Soukromá vichřice V. Párala (ta je naprosto geniální!!!), Hastrman M. Urbana, Kunderův Žert i Směšné lásky, z poezie třeba P. Hruška a jeho Zelený svetr, Wernischův Zimohrádek, Skácelova Smuténka. Snad se mi podaří věnovat aspoň některým z nich krátký článek. Nebo všem dohromady. Aspoň se naučím být stručná.
Zjistila jsem, že mě baví všechno, co je jiné. A lidské, pokud možno. Achjo. Víbůh, kdy se teď zas dostanu k moderní literatuře. (Hm, za dva roky nejdřív.)

Co se týče poezie, je až legrační, jak často u nás někdo prohlásí, že poezii nečte, nerozumí jí, nekamarádí se s ní a kdesi cosi. Učitelé odpovídají zpravidla podobně: "A to studujete literaturu?" (Mimochodem, zvláštní je, že pro literárně zaměřené vyučující studujeme literaturu a pro ty jazykově zaměřené český jazyk. Pro nikoho český jazyk a literaturu.)
Asi bych spočitala na prstech jedné ruky (případně nohy), kolikrát jsem se před VŠ k poezii dostala. Právě nutnost najít si k ní cestu mě ale naučila, že je docela normální, že někdy hned nerozumím nebo v metaforách nevidím to, co tam podle ostatních docela jistě je. Wernischův Zimohrádek mi ukázal, že nemusí jít jen o hledání konkrétních významů, ale i o dojem, pocit nebo snovou náladu, kterou poezie může vyvolat. Skácelova Smuténka pro mě zase byla důkazem toho, že i poezie může být přirozená a předávat pocity lidskou formou bez přehnaného patosu. A že to, že se mi nějaký druh poezie líbí a jiný ne, je čistě subjektivní a žádný učitel mi nemůže nadiktovat, co je dobré.
Zase ke zkouškám: čtenářská beseda (taková "předzkouška", u které se zjišťuje, jestli jsme opravdu povinnou literaturu četli) pro mě ve výsledku byla příjemným povídáním s nadšenou čtenářkou. Moje zkoušející, kterou jsem měla i na seminář k druhé polovině dvacátého století, byla (a pravděpodobně pořád je) naprosto úžasná. U ní člověk vidí docela jiný a moc sympatický pohled na literaturu než ten "vědátorský" - je v první řadě čtenářka, která miluje literaturu a nechce ji vykuchat, ale pochopit.

Dneska a včera jsem měla poslední dvě zkoušky a myslím, že další termín už mi nepřibyde. První ze zkoušek mám splněnou, výsledek druhé - vcelku obávané, ale myslím, že to je jen trochu moc nafouknutá bublina - se teprve dozvím, ale myslím, myslím... (ale jen to nezakřiknout) Zatím jsem od zkoušejících slyšela i slova chvály (musím se taky sama pochválit, to jinak nejde :))), tak snad mi to ta poslední zkouška nepokazí.

Co vy, jak vypadají vaše zkoušky, maturity - a "tak vůbec"?
Přeju přenádherný den a (kdybych už se do odletu neozvala) krásné prázdniny.

Vaše

P.S.: Dneska jsem v Albertu objevila skvělý inzerát: "PRODÁM LACHTANA. SPĚCHÁ!!!"
A pořídila jsem si pouzdro na tablet s klávesnicí, která do mého tabletu nejde zapojit. Ale stejně je na světě pěkně!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fanta Light Fanta Light | Web | 28. května 2014 v 0:07 | Reagovat

No tak já mám semestr taky skoro za mnou :).
ještě mi chybí 1 opravný a 2 testy. První píšu v pátek, ale to je literka takže pohoda :). Jinak ti gratuluji. Já jsem zase zjistila, že vše se dá naučit za necelých 12 hodit - i látka která má 90 stránek.. 50 přečteš na zbytek se budeš modlit, dále že dějepis je jediný, co se musím učit průběžně, že u učetelů 100% platí - nedej na první dojem,...

Jo taky jsem jistila že obědy se nedají vybírat odle názvů a že cos měl všera dneska může chutnat úplně jinak, Bolonská omáčka je rajčatovej humáš a těstoviny s masovou omáčkou jsou bolonská, že mají skvělý malý saláty a je vhodné chodit po 11 hodiny do menzy. A že pokud nepřijdeš do hodiny a půl jsou ty nej jídla sežraný.

A že dělat si rozvrh, není až taková prdel. Třepa když ti takhle zaberou POVINEJ předmět, chybí ti několik kreditů a krejou se ti předměty. A rozvh máš udělanej tak, aby jsi nemohla chodt do útulku. Ach jo :(

2 Fanta Light Fanta Light | Web | 28. května 2014 v 0:11 | Reagovat

A jinak? že ZČU je celkem fajn škola, má jí ráda. Většina učitelů je v pohodě a že pajda není zas taková prdel jak se všeobecně říká ;).

Jo a že všichni mají rádi zápočty a za letošní rok (ne semestr) jsem měla jen 5 zkoušek z celkem 8 + 13 předmětů.... příští rok jich mám 16 + 12 :)

3 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 28. května 2014 v 19:42 | Reagovat

Taky jsem neměla tolik zkoušek, kolik jsem myslela, že budu mít. Ještě že tak, jinak by to byl vcelku zabírák.
Ty jsi na peďáku? A jaký obor?
Taky se mi stalo, že jsem se nevešla na povinný předmět. Ale nakonec lidi opadali. Ono je u nás dost takových těch pročišťovacích předmětů, takže ne každý pak jde dál...
Na zkoušky si zpravidla nechávám den na učení (poslední dvě ani to ne) a hlavně mi učení moc dlouho nevydrží, takže vím, o čem mluvíš. Všechno se dá zhltnout za pár hodin, když se chce :D

4 Fanta Light Fanta Light | Web | 28. května 2014 v 21:35 | Reagovat

[3]:Pajda na ZČU - německý jazyk  - dějepis. Toho dějepisu trochu lituji. začínám mít nerváky abych to dala :D

5 Alienor Alienor | Web | 30. května 2014 v 11:15 | Reagovat

Gratuluju ke zkouškám a k cestě do Ameriky! Taky bych chtěla někam vycestovat, nicméně tyhle prázdniny budu psát bakalářku, takže na zahraniční cesty nebude čas, tak zbývají jen výlety po Čechách.

Skácelova Smuténka je úžasná, četla jsem ji k maturitě a přesvědčila mě o tom, že poezie nejsou jen nudné rýmovačky. Od Ajvaze jsem četla Lucemburskou zahradu, nicméně nijak zvlášť mě nezaujala. Ale Kunderu i Urbana mám moc ráda.

6 Lotte Lotte | Web | 31. května 2014 v 8:36 | Reagovat

Gratuluji ze zkouškám, mademoiselle! :)

7 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 1. června 2014 v 13:26 | Reagovat

[5]: Děkuji mnohokrát :) O čem píšeš? Můj muž se teď celý semestr trápil nad diplomkou a tak mě tím vyděsil, že si nejsem jistá, jestli se vůbec chci k době, kdy bude psaní něčeho takového aktuální, probojovat :-/ :D Takže držím pěsti, ať ti to píše :)

[6]: Tisíceré díky - a taky, taky. :D

8 Alienor Alienor | Web | 1. června 2014 v 18:21 | Reagovat

[7]: V bakalářce dělám srovnávací analýzu dvou knih, fiktivní autobiografie a skutečné autobiografie. Přestože jsem si vybrala své vlastní téma, které mě opravdu zajímá, tak je to horor. Kdybych se jednoho rána probudila a zjistila, že se přes noc nějakým zázrakem moje bakalářka sama napsala, byla bych nejšťastnější na světě :D

9 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 1. června 2014 v 22:54 | Reagovat

Ale zní to zajímavě, jen co je pravda! Co máš za ty konkrétní knížky? (Velmi pravděpodobně je nebudu znát, ale zajímá mě to :D)
Vzpomínám si, že když jsem psala svou sočkovou práci (tu věc o FO, co tu mám), ke konci jsem se těšila na dobu, kdy budu moct Fantoma aspoň na týden vymazat z hlavy. :D

10 Tlapka Tlapka | E-mail | Web | 2. června 2014 v 9:44 | Reagovat

Chápu to dobře, že končíš druhý semestr? To je zajímavé, my máme ty předměty naplánované určitě jinak. Kdeže Kundera, v prváku jedině obrozenci! :D Staroslověnština až ve druháku - a dvojku až na navazujícím magisterském (abychom stihli všechno zapomenout a ještě víc si to zkomplikovali, předpokládám).
Ta strategie dát si to nejhorší na začátek je dobrá. V 2ZS jsem tak udělala  středověkou filosofii a opravdu se pak dýchá jinak. I když možná to bude hlavně tím, že jsem měla jenom 4 zkoušky... a teď 6. :-D
A o poezii mi ani nemluv. Nemám proti ní nic, ale zkrátka jsem od přírody epický a prozaický typ. A proto píšu bakalářku na lokálního lyrika! 8-)
Užij si Ameriku, šiř tam slávu české litaretury a udělej podrobný report! ;-)

11 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 2. června 2014 v 10:43 | Reagovat

[10]: Jojo, teď končím prvák :) Co jsem slyšela od učitelů, my jsme takoví testovací králíci - někoho napadlo, že by bylo literaturu začít tím, co bude studentům nejblíž, takže jdeme od druhé poloviny dvacátého století zpátky. Je to trochu ujeté, ale je pravda, že číst desítky obrozeneckých románů hned na začátku by mě asi zabilo :D
Kde ty studuješ? Co se týče stařenky, ono nám na ni pak navazuje dost předmětů, takže ji musíme mít tak brzo, abychom se dostali dál. A asi taky bylo potřeba nějaké účinné pročišťovadlo studentských řad hned na začátku. :D
Provedu! Zatím z mého průzkumu mezi mladými cizinci vyplývá, že nejznámějšími z Čechů (tedy českých autorů) jsou Kundera, Kafka a Čapek. Pěkné, dva z nich ani nepsali (nepíšou) česky a Kundera je ve výsledku český autor asi jako já jsem americká zpěvačka. :D

12 Tlapka Tlapka | E-mail | Web | 2. června 2014 v 10:46 | Reagovat

Já v Ostravě. :) U nás to, pravda, protřídili hlavně ti obrozenci. :D
Tohle trio nejznámějších mohu potvrdit díky Postcrossingu. Ještě znají Jágra a Baroše, ale to je zase jiná parta. :D

13 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 2. června 2014 v 10:56 | Reagovat

Ajo, vzpomínám si, že když jsem hledala, kde se dá studovat čeština a literatura jako jednoobor, našla jsem Prahu, Brno a Ostravu (nebo to byla Olomouc? :D)
Postcrossing musí být super. Pořád přemýšlím o tom, že začnu, bylo by to super, protože sbírám pohledy.
Jaké je to v Ostravě - myslím studium? Přítel pochází kus odtamtud a u nich všichni mluví hrozně legračně (teda pro mě - Češku - mluví legračně každý druhý). :D

14 Tlapka Tlapka | E-mail | Web | 2. června 2014 v 11:29 | Reagovat

Ano, u nás je jednoobor taky možný. :)
Postcrossing je super, to máš správné tušení, ale má jednu zásadní vadu - je hrozně návykový! :D Ale můžu doporučit. Člověk má krásné pohledy a známky, něco zajímavého se dozví a ještě procvičí jazyky. :)
V Ostravě je to razovite. :-D Mluvime jak zobak narost, takže hafo germanismů a pod vlivem polštiny (kdo se nedíval na večerníčky na Polsatu, jakoby nebyl! :D). Co se školy týče, nemyslím si, že je to pro blbce, co se nedostanou jinam, jak občas slýchám. Minimálně dvouoboroví studenti mají docela záhul, já mám třeba obor čjl-zsv a chvílemi i lezu po zdi. Ale když člověk dělá věci průběžně a snaží se, tak se mu to zkrátka ve zkouškovém spočítá - a kdo ne, tak tomu taky, ale jinak. :-D Musím říct, že jsem dost spokojená s vyučujícími (jednak jako s učiteli, jednak jsou to zajímavé figurky jako z knížek, hlavně na katedře filosofie :-D). Máme tu i docela dobrou nabídku volitelných předmětů (na čjl sice slabší, ale od příštího roku vypsali nové, dost atraktivní předměty). No a my z fildy máme i tu výhodu, že jsme přímo v centru u Masarykače, Karoliny, nádraží, univerzitní knihovny a menzu máme přímo v budově. :) Co se mi nelíbí, je specialita FF, že musíme volit téma BcP už na podzim druháku - takže znáš málo učitelů a přičichneš k málo disciplínám...

15 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 2. června 2014 v 11:45 | Reagovat

No jéje, to si dovedu představit! Už teď, když je sebemenší pravděpodobnost, že mi něco přijde, skoro spím u schránky. :D
Abych řekla pravdu, do Ostravy jsem si nedávala ani přihlášku, přišlo mi to dost z ruky (ono je to ve výsledku prašť jak uhoď, když i z Brna jezdím za rodinou jednou za čtvrt roku. :D), ale koukám, že ani tam bych neprohloupila. Co se týče těch volitelných předmětů, na MU si na to nemůžu stěžovat. Zvlášť v literárních blocích je dost zajímavých přednášek a seminářů.
To je mi ale podivná specialitka! To bych už musela přemýšlet nad tématem... :-/

16 Tlapka Tlapka | E-mail | Web | 2. června 2014 v 12:04 | Reagovat

Já jsem o jiné škole ani neuvažovala, mám to půlhodinku autobusem. :) Přijeď někdy na návštěvu, Ostrava jede! :-D

17 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 2. června 2014 v 12:14 | Reagovat

To máš fajn :) Já měla na výběr hodinu vlakem do Prahy (plus promotat se centrem), nebo dvě a tři čtvrtě do Brna. Tak to už máš jedno, stejně bych si v tom kterém městě musela najít bydlení. Ale na jednu stranu je to docela fajn, takhle se osamostatnit.

Zatím jsem z Ostravy viděla jen letiště, tak bych si asi měla trošku rozšířit obzory. Co je vlastně k vidění v Ostravě, je tam vůbec něco? :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama