Pozdrav ze země muzikálů - Fantom a ti druzí

18. září 2014 v 21:00 | BJ |  Muzikály (ON a nejen on)
Velevážení a milí muzikálofilové a muzikálofilky, především fantomáci a fantomačky,

vaše BarbaraJane se vrátila domů z daleké Ameriky, a i když se na to můj blog netváří, cestu do daleka a zpět jsem přežila. A je tu něco, co vám dlužím. Áno, malá reportáž o tom, jaké to je, když se notorická fantomačka a vzdělaná fantomoložka vydá na Broadway, aby viděla "The Briliant Original".

Kdy se tahle veliká události udála? Šestého září, což byl shodou okolností poslední den působení Sierry Boggess v téhle roli (tedy aspoň proteď, protože Sierra se k Christiane, zdá se, vrací skoro ob měsíc). Štěstí, což? Fantoma navíc nehrál nikdo menší než Norm Lewis, převeleskvělý Javert z pětadvacítky. A to se teprve posadíte, až vám řeknu, co se mi stalo pár hodin před odletem (ale o tom až později).
V úvodu budiž řečeno, že Broadway není levná sranda, i když jsem zrovna dorazila v době podzimních slev (tuplované štěstí). Jako nic dáte šedesát dolarů za místa tak daleko od jeviště, že byste si bez reproduktorů vůbec nemuseli být jistí, jestli jste na správném muzikálu. Mějme to všichni na paměti, až budeme sborově lamentovat nad cenou lístků do Goja Music Hall. A vůbec se na Broadwayi zřejmě točí velké peníze. U vchodu se vám nutí program s rudou růží, no co by si turista nekoupil. Libo suvenýreček? Nebo snad křupky? Hledištěm prochází chlapíci s krabici dobrot jako na baseballovém stadionu. Aby toho nebylo málo, do ruky se vám vrazí brožura s obsazením, která sestává převážně z reklam. Tahle divadla jsou o byznyse, potom až o nějakém tom umění. Návštěvníci se nechají docela šťastně nahnat do tohohle divadelního fastfoodu, který jim nezabere moc času a ještě se dá rovnou z divadla postovat na facebook. (Zmiňovala jsem, že byla v divadle wifi?) Jejich chování je odrazem toho všeho - všichni přijdou, jak zrovna jsou, na sobě kostkované kraťasy a na hlavě turistickou hučku, a svými japonskými tablety fotí, co je zrovna napadne.

Musím říct, že po téhle stránce jsem byla ze své fantomácké premiéry zklamaná. Diváci přicházeli ještě v půlce představení a vůbec jsem měla pocit, že to, co se děje na jevišti, je vcelku nezajímá. Tahle divadla vyrábí muzikály jako továrny, každý den znovu a znovu. A víte co? Jak jsem v některých věcech staromilec, v Majestic Theatre mi došlo, že Fantomovi by nějaká ta změna prospěla. Aspoň by člověk neměl pocit, že se místo do divadla stavil do Mekáče na hamburgr.

Tak jako tak něříkám, že představení nebylo skvělé. Bylo. Trochu jsem litovala, že mám Fantoma tak prostudovaného, jsem si jistá, že bych si představení užila ještě víc, kdybych se mohla nechat nějak výrazněji překvapit. I tak mě pár drobností zarazilo. Předně změny kulis. Scéna se mění tak rychle, že to sotva postřehnete, a všechno je dotažené do detailu. Na živo to vypadá vážně působivě. Mrknete - a jste na střeše Opery, která působí dokonale věrohodně.

Dál kostýmy. Některé mě tak trochu zklamaly, některé… prostě překvapily. Předně připínací sukně pro Christine. Vždycky jsem měla zato, že je to vážně geniální nápad, ale na živo ta sukně vypadala… prostě lacině. Christine působila dojmem cikánky, která si k šatům připnula všechny šátky a šátečky, které za svůj život nasbírala. Do Notre Dame de Paris by to možná bylo dobré. Dál Star Dress. Mám ty šaty TAK ráda! Pohybují se na provokativní hranici kýče, ale když se podaří (a měla jsem zato, že to vždycky), zůstanou právě na té hranici a nejdou za ni. Nejradši mám verzi pro pětadvacítku - tmavší barvy, pevnější sukně, však víme. Jenže v Majestic Theatre jsem měla pocit, že už byla ta nebezpečná hranice překročena. Ale budiž jim to odpuštěno, stejně zůstanou Star Dress v mém fantomáckém srdíčku.
Dost mě překvapilo, že kostým hraběnky v opeře Il Muto je jiný pro Carlottu a Christine. Nechce se mi věřit, že by se šily dvě varianty pro dvě herečky - myslím ve skutečné opeře. Ale tuhle drobnost vem čert.

A…! Raoul nenosí rudou růži, ale kradené šampaňské, které zabaví ředitelům. Věřili byste tomu? Já jsem si to uvědomila až zpětně a až po čase mi došlo, že Lotte nás už o tom informovala. To dělá z programu prodávaného s růží v podstatě nesmysl, none?

Ale dost už kritiky. Honem chválíme!
Předně, vážně jsem měla štěstí na skvělé obsazení. Sierra je už ověřená Christine, nemám pravdu? V jejím podání je tahle postava dospělejší než lerouxovská Christine, ale o to víc vynikne ve chvíli, kdy se ostře ohradí proti Carlottě. Zpívá s takovou přirozeností, že máte pocit, že je docela možné si střihnout třeba Think of Me bez jakékoliv přípravy (není). Wishing - to byl zážitek! Mimochodem, ještě ke kostýmům! Až díky způsobu, jakým si Sierra "pohrávala" se svou červenou šálou u otcova hrobu, mi došlo, že to má být TA červená šála.

Co se týče Norma, zřejmě má dar dát každé postavě úplně jinou osobnost. Zapomeňte na striktního a vážného Javerta, teď je tu fantom! Naprosto mě fascinoval v samém závěru, kdy fantom doopravdy zešílel. Choval se jako netrpělivé malé děcko, místy připomínal Lerouxova Erika. Když se mu povedlo pověsit Raoulovi na krk oprátku, křepčil jako až hystericky nadšený pomatenec. A víte co? Působilo to věrohodně a naprosto skvěle. Jen… nebudete tomu věřit, ale občas jsem měla pocit, že některé z vyšších tónů nejsou tak úplně čisté. U Norma? Vážně?

Ještě zpátky ke kulisám: věděli jste, že se ve scéně na střeše Opery spustí zlatý Apollon (nejsem si jistá, má-li jít opravdu o nějaké trošku zakuklené zobrazení Apollona) ze středu orámování jeviště a ve chvíli, kdy odejdou Christine s Raoulem, z něj vyleze fantom? Já ne. A jsem za to moc ráda, protože to bylo naprosto skvělé překvapení!

Raoul Jeremy Hays mi místy hlasem připomínal mého drahého Hadleyho. V medailonku u obsazení o něm psali, že je ve světě velkých muzikálů v podstatě nový a ze zásady o něm psali jako o Jeremym, zatímco Sierra byla Ms. Boggess a Norm Mr. Lewis. Raoul nebyl vedle Christine a fantoma výraznou postavou, i když Jeremy působil jako nebojácný a přímý (a pohledný) mladý vikomt. Mimochodem, možná se to nezdá, ale díra, kterou Raoul skáče do "jezera" je vážně hluboká! Moje poklona odvážným Raoulům!

Ojeje, to už jsem toho napsala! Tak ještě pár drobností: přemýšlela jsem, jestli se při cestě do podzemí na jevišti objevuje jen jeden fantom a jedna Christine. Museli by jeviště hrozitánsky rychle oběhnout.

A závěrem: plakala jsem, tuze. Ještě víc na mě potom poslední den před odletem zapůsobila jiná událost: vydali jsme se s mužem do Central Parku, a když jsme vyšli z metra, přímo proti nám šel… ano, Andrew Lloyd Webber v modré košili. Byla jsem naprosto v šoku. Můj muž mě za ním chtěl dovést (spíš odvléct), ale já se nedala. V té chvíli jsem asi zapomněla česky, natož pak anglicky. A tak už se nikdy nedozvím, jestli se mi to prostě jenom nezdálo.

Přeji přenádherný večer!VašeP.S.: V divadle jsem samozřejmě nefotila a teď nemůžu najít na internetu fotky, které by dost dobře odpovídaly tomu, co se snažím napsat. Tolik vysvětlení, proč je u chvály obsazení velká BJ.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zuzana Samiecová Zuzana Samiecová | Web | 18. září 2014 v 21:43 | Reagovat

Závist...
Ty se máš.
Na víc se dnes nezmůžu.
Příště.

2 Ellanor Ellanor | Web | 20. září 2014 v 23:05 | Reagovat

Ahoj BJ, ta zrzavá Ti moc sluší :).. Moc Ti přeju konečně to vysněné představení opravdového Fantoma :).. Napiš nám ještě, jaká je v tom divadle atmosféra (krom komerčního nádechu) a tak podobně. Těžko říct, jestli si tam v Americe lidi uvědomujou, že někdo může třeba půl života šetřit na to, aby se tam dostal.. a oni příjdou na Broadway v kraťasech, jak na řetízkáč :)..

3 Lotte Lotte | Web | 21. září 2014 v 19:33 | Reagovat

No tak můj názor na tvůj názor na Star Dress i TOM sukni už jsme probíraly. :D K tomuto ožehavému tématu už se snad nebudu ani vracet. :D :D :D
Páni, obrovské štěstí a příležitost - spatřit Sierru jako Christine, zvláště pak v její poslední den, v předposlední představení. :)
Co se Norma týče - možná, že naživo jeho tanec působí jinak a relevantně do situace. Z videa mě to zatím upřímně řečeno vždycky značně nevhodně rozesmálo. :D
Co se hlasu týče, už více lidí konstatovalo, že ne všechny tóny dává. A prý je jeho problém i fakt, že neví, kdy si dát pauzu a nenechá za sebe hrát cover ve dnech, kdy sám cítí, že hlasosvě to není OK. Nicméně to jsou jen zákulisní drby. :)

4 Alienor Alienor | Web | 26. září 2014 v 10:31 | Reagovat

Jé, ani nevíš, jak ti závidím! :)

5 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 29. září 2014 v 13:06 | Reagovat

[1]: I tak se dá říct, že se ti to nechce číst. :D

[2]: Atmosféra? No, možná bych to přirovnala k cirkusu. Všichni přijdou na velké představení a těší se na něj, ale nechovají se podle toho. Ale divadlo je moc hezké, snaží se vypadat jako klasická divadla výzdobou a vůbec vším. Zvláštní je, že se o přestávce diváci neprocházeli a nedružili, jak to bývá v normálních divadlech. Mám pocit, že byla přestávka docela krátká, všichni si jen odskočili, a už zase seděli na svých místech, něco málo napsali na facebook a znovu se začínalo. Tak jako tak, moje oblíbené "zvedání lustru" člověka nadchne. Hned zapomeneš na japonské turisty-fotografy vedle tebe a užíváš si to. A kulisy jsou nádherné. Mimochodem, psala jsem, že lidi během tleskání i pískali? Už jsem to párkrát v divadle zažila, ale přijde mi to nevhodné.

[3]: Abych pravdu řekla, trošku mě to jeho křepčení zaskočilo, ale pak to na mě působilo docela vhodně - prostě se zbláznil, none? :D

[4]: To není nutné, Fantom už přijel k nám. Hurá do Prahy! :D

6 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 29. října 2014 v 14:56 | Reagovat

Tak Američani a divadlo... nepředstavovala bych si nic jiného než jsi popsala (v dobrém i zlém), určitě bych to taky chtěla někdy zažít, snad se mi taky poštěstí.¨
Ohledně toho setkání- nesetkání :D, asi to musel být šok, leč kdyby se to stalo mně, tak kolem něj asi jednoduše projdu, přestože vím kdo to je, ale bohužel nevím jak vypadá, takže... :-D

7 BarbaraJane BarbaraJane | 29. října 2014 v 22:25 | Reagovat

[6]: On je to vůbec takový osobitý (zvláštní) národ, divadlo nedivadlo. :D
To máš tak, když je někdo zažraný muzikálofil, pozná ALW i poslepu. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama