Fantom se vrací - Dvě staronové adaptace

5. listopadu 2014 v 23:19 | BJ |  Nezařaditelné fantomákoviny
Fantomáci všech zemí, zbystřete!

Velká věc, velká věc podruhé! Co se děje? Rok 2014 se připojí k letopočtům 1925, 1943, 1962 a dalším. Chytrému fantomákovi už bylo napovězeno a hloupí mezi námi nejsou, takže ano, chystá se nová adaptace. A teď se držte židle: není jenom jedna! Současně a nezávisle na sobě totiž vznikají dvě televizní série, za kterými stojí pán jménem Tony Krantz a dvojice Alan Zachary a Michael Weiner a jejich pera. Oba počiny jsou na internetu popisovány ve spojitosti s Lerouxovým románem (to tak bývá, i když mám pocit, že si to novináři povětšinou prostě jenom vygůglili) i s muzikálem našeho drahého ALW - ten musí být zřejmě jedním dechem zmíněn u všeho, co zavání slovem fantom, i kdyby se mělo jen konstatovat, že "nově vznikající série nemá se slavným muzikálem nic společného". Jenže! Stačí, aby si i fantomácký začátečník přečetl něco málo z toho, co se tu s fantomovským tématem bude dít, a dojde mu, že pravděpodobně půjde v obou případech o další pseudoadaptaci, která si od Lerouxe půjčila vpodstatě jen název.


Zdá se, že nám nastal rok Fantoma. Od poslední filmové adaptace, trošku zmršeného Webbera, uplynulo deset let. A co čert nechtěl! Muzikál se dostal do ČR (ačkoliv sami představitelé hlavních hrdinů nejsou schopni na kameru říct víc než "No, víte... vono je to vlastně o lásce."), v Estonsku vznikla vcelku kontroverzní produkce, která - a to by vám líp osvětlila Lotte - nemá ve světě obdoby, a teď se navíc roztrhl pytel s televizními Fantomy. Jak už jsem naznačila, oba se původním románem zřejmě inspirují jen tak nějak na oko, snad aby se jejich výtvor mohl nějak pěkně jmenovat.

První si můžeme vzít na paškál třeba počin Tonyho Krantze. Jeho Fantom zůstává v Paříži, přesouvá se ale na začátek 20. století, konkrétně do roku 1919. "Fantomem" je tu britský pilot bojového letounu, který byl sestřelen a z téhle havárie si odnesl šrám na těle i na duši (a malinko mu přeskočilo). Fantom - poblázněný letec a zřejmě sériový vrah. Jeho opera - noční klub. Na internetu stojí psáno: "Described as a drama brimming with tortured love affairs, sex, murder and mystery among the international jet set at the dawn of the Jazz Age, the Phantom Of The Opera series is set in 1919 against a backdrop of the Paris Peace Conference." Áno. Sex, jazz a... ehm... Fantom. Inu, skutečně něco nového. Zajímavost na závěr: tuhle sérii má režírovat Jean-Pierre Jeunet, který má na svědomí veleskvělou Amelii z Montmartru. Tak uvidíme, co z toho vyleze.

Druhá série, zaštítěná jménem producenta Marca Cherryho, zachází ještě dál. Jeho Fantom má být zasazený do "sexy" (už zase - to se s Fantomem táhne od roku 2004) prostředí moderní hudební scény. Cherryho a jeho Fantom se nemůžou odkázat na žádnou Amélii, maximálně na Zoufalé manželky, které Cherry produkoval, a na to, že pánové, kteří píšou scénář, pracují i na převedení filmu Znovu 17 do muzikálové podoby. To, řekla bych, není nic moc.

Jak už bylo řečeno ve spojitosti s všemožnými změnami v produkcích muzikálu ALW i filmovými adaptacemi, fantomák je tvor konzervativní, místy až fanaticky. Proto není nic překvapivého na tom, jak na zprávy o nových adaptacích fanoušci reagují. Kdekdo si hraje na znalce Lerouxe, jiní zase míchají jabka s hruškama a tvrdí, že nejde vytvořit Fantoma bez hudby (nebo spíš hudebních čísel). Těch se pravěpodobně v druhé zmíněné sérii dočkáme, nejde ale o muzikál. Vzato kolem a kolem, fantomáci jsou nespokojení - a čert posuď, jestli právem, nebo ne. Fantom a ohořelý letec, to tu ještě nebylo. Fantom a moderní hudební průmysl, to už tu bylo, jak kdosi trefně poznamenal. Já osobně už jsem po všech těch zhlédnutých adaptacích pochopila, že rozhodně nemůžeme tak docela spojovat původní román a film a už vůbec ne je porovnávat. I tak ale doufám, že pánové neudělají FO ostudu (a že Dario Argento zůstane držitelem ceny za nejhorší adaptaci ever).

Tady přikládám pár ukázek reakcí fantomáků:


Co vy na to? 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adele Adele | Web | 7. listopadu 2014 v 18:07 | Reagovat

Já se těším :)
Ale chápu tyhle fan-výbuchy nespokojenosti. Některé z informací zní tak... je slovo "znepokojivě" to správné slovo?
Každopádně mi připadá, že tvůrci za plně zaměří právě na fantomovu osobnost, která bude ve středu všehodění (předtím to byla vždy kouzelná křehká dívenka, které Anděl hudby učaroval).

Souhlasím, že nelze srovnávat Lerouxovo dílo s filmy, ty se knihy lehce inspirují ajdou si svou vlastní cestou :)

Rozhodně jsem zvědavá :)

PS: Daria Argenta (snad) nikdo nepřekoná :D → držitel od zlaté maliny až po shnilý pomeranč :D

2 BarbaraJane BarbaraJane | 8. listopadu 2014 v 0:45 | Reagovat

Jak jsem psala, fantomáci jsou tuze konzervativní. Přes Webbera (v lepším případě ještě Lerouxe) nejede vlak. Když se řekne, že se točí adaptace FO, asi všichni čekají, že konečně přijde "ta pravá" adaptace, která světu ukáže, jak to "doopravdy" bylo. A ono nic. A to je právě to.
Já v tom nečekám moc fantoma, spíš si myslím, že je pro tvůrce fajn se k němu odkázat. Takže uvidíme, uvidíme. :)

3 Adele Adele | Web | 9. listopadu 2014 v 14:28 | Reagovat

[2]: Vidím to stejně. Filmaři se "fantomem" jemně inspirují a povedou jej vlastní cestou :)

4 Alienor Alienor | Web | 13. listopadu 2014 v 20:07 | Reagovat

Tak nevím, jestli se mám těšit, nebo bát :D

5 Lotte Lotte | Web | 15. listopadu 2014 v 18:45 | Reagovat

No to jsou věci! Já bych neměla ani ponětí, že se něco takového chystá! Jak to není muzikál....:D
Tak jsem zvědavá. Ono ani jedno nezní, jako ten Fantom...ten "náš" Fantom, ale ruku na srdce - málokterá filmová adaptace Fantoma se drží knižní předlohy. Muzikál samotný bych jako předlohu ani moc nedoporučovala, to by se do filmu, kde se nezpívá, převádělo asi špatně.
Hm, hm. Ta věc s letcem mě ale skutečně překvapila. :D

6 BarbaraJane BarbaraJane | 17. listopadu 2014 v 21:33 | Reagovat

Mně ten letec připomněl Fantoma Manhattanu. Tam Erik složil operu, ve které se on ujal role vojáka, který je ve válce znetvořený a ošetřuje ho jeho milá, ale neví o tom.

7 Lotte Lotte | Web | 20. listopadu 2014 v 17:43 | Reagovat

Vážně už bych si tu knížku měla přečíst. :D

8 Fanta Light Fanta Light | Web | 29. listopadu 2015 v 15:35 | Reagovat

proboha ne... :-!  :-!  :-!

[6]: ty jo máš pravdu.. nějak mi tohle vypadlo. už je to dost dávno co jsem to četla :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama