Brněnské druhé město

17. ledna 2015 v 16:49 | BJ |  Událo se v Brně
Velevážení a milí,
jistě si vzpomínáte, že jsem se před časem ve výběru knih z povinné četby, které mě zaujaly, zmiňovala o Druhém městě Michala Ajvaze. Nevzpomínáte? Chyba! Určitě jsem o něm pár řádků napsala. Nebo ne? Pro připomenutí: v knize Druhé město objevuje hlavní hrdina snový a vcelku děsivý svět, který ožívá ve chvíli, kdy jde matička Praha spát. Obyvatelé tohohle utajeného světa mají zvláštní zvyky: chodí na půlnoční přednášky vybaveni lasičkami, vozí se skrz byty spících Pražanů lanovkou a chovají soby (nebo losy?) v podstavcích soch na Karlově mostě. Na Druhém městu mě zaujalo, jak v něm autor využívá prostorů, které ve dne nevnímáme, ale v noci v nich tušíme něco tajemného - kousek druhého města se může schovávat třeba pod vaší postelí, stínem za skříní je docela jistě možné projít do bytu na druhé straně Prahy. Rozhodně jsem v druhém městě neviděla víc než zajímavou smyšlenku, teď jsem ale přesvědčená, že má svou druhou tvář i Brno. Kdo mi nevěří, může se zajít podívat na místa, která jsou podle mě přinejmenším podezřelá. Sami uvidíte.Předně je tu Francův byt. Říkala jsem vám o Francovi? Je to vcelku zvláštní chlápek. Bydlí kousíček od nás v přízemním bytě, do kterého je docela pěkně vidět z ulice. Franc mimo svůj byt neexistuje. Když jdu večer z práce, vždycky sedí u počítače a ani se nehne. "Ahoj Franci!" říkám mu pokaždé, ale on nic. Řekla bych, že mě aspoň párkrát musel slyšet, jenže nehnul ani brvou. Když někdy odcházím z domu brzo ráno, Franc je pořád na svém místě. Zase čučí do počítače. Říkala jsem si, že má prostě jenom spoustu práce, kterou si musí brát domů, v tom případě by se ale dalo čekat, že aspoň na Štědrý den Franc práci zahodí, a jelikož se zdá, že bydlí sám, prostě někam odjede. Ale Franc dál seděl ve svém pokoji a zíral do počítače. Asi před týdnem jsem si všimla, že za Francem leží převrácené křeslo. A dodneška se nepohnulo. Moje teorie? Franc je bytost z nám neznámého světa, která těžce nese světlo. Přes noc vysedává u počítače, protože se domnívá, že tak bude vypadat jako nenápadný padesátník, ve dne odchází do tajného sklepení, kde si užívá tmy a klidu a přemýšlí, proč že se vlastně rozhodl žít mezi lidmi.

Podobně zvláštní jako Franc a jeho přízemní doupě je International Business Center, zkráceně IBC. IBC vypadá zvenku jako kancelářský komplex, který musí být tak skrznaskrz nudný, že vás ani nenapadne do něj vlézt. Můj drahý muž si nedávno oblíbil hru, která spočívá v obíhání Brna kolem a kolem, a ta ho často zavede i na místa, kde nikdy nebyl. Tak ho jednou vzala přes lávku od Janáčkova divadla přímo do IBC. A světě div se - houby kanceláře, ale dobře schovaný nákupák. Takový, jaký najdete v každém městě a městečku, s kavárnou, malou samoobsluhou, půjčovnou nevkusných svatebních šatů, cestovkou a nějakým tím papírnictvím. Rozdíl mezi normálním obchoďákem a IBC je v tom, že IBC je vážně dobře schované, tudíž liduprázdné - je to nákupák bez zákazníků. I když tam za celý den nezavítá ani noha, žádný obchod nevypadá na to, že by měl krachovat. To mě přivádí k myšlence, že a) celé IBC je špatný nápad, který se brzo sesype, nebo b) věci nejsou tak, jak vypadají, a účel IBC je úplně jiný, než tomu bývá u normálních nákupáků. Teorii b podporuje následující:

1) IBC vypadá, že se schovává záměrně. Jinak si nedovedu vysvětlit hloupou lokaci a nezáživný kancelářský vzhled budovy.
2) Když vejdete dovnitř, máte pocit, že jste objevili ztracený svět. Vážně hodně opravdivý pocit.
3) Je tu obchod, který se specializuje na prodávání dárkových tašek a balení toho, co koupíte. V celém centru se ale nedá kolem a kolem koupit nic, co byste mohli chtít zabalit.
4) Uživí se tu obchod s nafukovacími balonky.
5) Jsou tam za sklem dvě kostry bez popisku. Absence popisku mě nutí si myslet, že nejde o lidi.
6) Muž zjistil, že má IBC na střeše heliport. Zaprvé jsme tam nikdy žádný vrtulník přistávat neviděli (a muž by si všimnul, má na letadla a vrtulníky úchylku) a zadruhé - k čemu je sakra obchoďáku heliport?


A vůbec, zajděte si tam sami. Jsem si jistá, že se vám při návštěvě IBC vybaví nějaké místo, které vám přijde podobně zvláštní - zvláštně zvláštní.


Vaše 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lotte Lotte | Web | 19. ledna 2015 v 18:23 | Reagovat

Interesant! Ta kniha i tvůj následný průzkum. Nevím, jestli mi chybí fantazie, či jen své obydlí pokládám za tak nudné, ale nikdy mě nenapadlo rozvíjet obdobné teorie.
Nicméně ten liduprázdný obchoďák zní jako místo, kde by se docela klidně mohl odehrávat nějaký horor. Věřím, že musí být zvláštní pocit být tam. A nepřestává mě udivovat, proč by se měl obchoďák před lidmi schovávat...a na střeše mít heliport? Za tím jistě něco je, máte recht, mademoiselle! :D

2 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 23. ledna 2015 v 0:22 | Reagovat

Já ti nevím. Tohle asi člověka musí trknout. A můj muž říká, že jsem pitomá, tak to možná bude tím. :D
Přijeď do Brna a ukážu ti ho, neuvěříš vlastním očím! :D

3 Lotte Lotte | Web | 25. ledna 2015 v 14:50 | Reagovat

[2]: Zní to sice creepy, ale určitě bys mě tam měla jednou vzít. :D

4 Gianni Gianni | 16. prosince 2015 v 10:26 | Reagovat

Tak jsme se tam včera konečně byli podívat. Přestože jsme to plánovali asi měsíc, nakonec jsme byli pouze čtyři :-D A fakt to stálo za to, takže moc děkujem. Přiznám se, že sám bych o takovém místě nejspíš nezvládl napsat způsobem, který by někoho přiměl k návštěvě :) A snad Ti nebude vadit, když tento článek k naší události připojím ;) Jo a BTW, Tvůj drahý muž hraje Ingress, nebo je to ještě něco jiného? :)

5 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 16. prosince 2015 v 14:08 | Reagovat

[4]: Doufám, že tam bylo tak liduprázdno jako obyčejně. Jinak bych tu byla za blázna. :D
Budu jen ráda, když se můj článek dostane k někomu dalšímu.
Jojo, žum hrál Ingress. Už nehraje, ale svého času do toho byl fakt zapálený.

6 Gianni Gianni | 16. prosince 2015 v 16:46 | Reagovat

Bylo tam naprosto liduprázdno. A vzhledem k tomu, že už jsem článek zdaleka neměl v živé paměti, tak jsem dost nepozachápal :) Doufám teda že hrál za RES, protože oslabení řad ENL o kteréhokoli hráče mě vždycky zamrzí… :-D

7 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 16. prosince 2015 v 20:34 | Reagovat

[6]: Áno, přesně za to hrál. Pro mě "za modré". Jednou byl dokonce na nějaké jejich akci. Muselo to být ohromně vtipné, sledovat tlupu lidí, jak hromadně klikají do mobilů.

8 Gianni Gianni | 17. prosince 2015 v 9:59 | Reagovat

No pozor, zelení taky hromadně klikají do mobilů :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama