Má lásko, bohemistiko

23. ledna 2015 v 0:19 | BJ
Velevážení a milí,
tříkrát uf. Uf a uf. Zkouškové už je skoro za mnou a málem s sebou odneslo moje mládí. Tenhle sesmestr byl trochu divoký, poprvé jsem narazila na předmět, před kterým mě starší a rádoby moudřejší studenti varovali správně. Chci říct: každý semestr máme nějaký "vyhazovací" předmět a ti, kdo byli vyhozeni, na to rádi upozorní a vyděsí své následovníky. Ale zatím to nebylo tak horké. A pak příšla morfologie. Morfologie je příšera, která:
1) nudí
2) je přednášena nudně
3) přináší nečekané zvraty až v testu, ve kterém se povětšinou neobjeví nic z probírané látky.

Sečteno a podtrženo: poprvé jsem nezvládla zkoušku napoprvé. Zbývá mi ještě jeden pokus, protože žádný třetí termín vypsaný není, jináč... no, jináč si ji zopáknu a prodloužím studium, protože na tenhle předmět navazuje bambilion dalších. Bájo.

Neúspěch číslo dvě: Česká literatura 1. poloviny 20. století. Zajímavé téma, špatné provedení. Chci říct: copak jsme na střední, aby seminář sestával ze studentských prezentací, které navíc vyučující vždycky zdrbe? Fór je v tom, že k ukončení předmětu je nutné přepracovat referát a dokázat, že jste přečetli, co jste přečíst měli. Referát jsem přepracovala, za týden vesele na zkoušku, kterou jsem zvládla (i když ne zrovna slavně). A pak: bum. Vážená studentko, oficiálně ještě nemáte uznaný referát, tudíž nemůžete ke zkoušce, tudíž vám známku ruším a tudíž se uvidíme na příštím termínu. O hodinu později: referát uznán. Grrr. Takže technicky vzato budu dělat dvakrát dvě zkoušky, z nichž jsem napoprvé nezvládla jen jednu.


To mě nutí se zamyslet: je úspěch u zkoušek podmíněný jenom (a vůbec) tím, co se naučíte? Taťka mi vyprávěl pár absurdních příběhů o tom, jak zvládnul zkoušku díky tomu, že se líbil psovi zkoušejícího nebo že měl kuřáž si před jiným zkoušejícím zapálit. No, já nekouřím a mí učitelé povětšinou nechávají psy doma, ale mám pocit, že na některých zkouškách prostě nejde moc o to, co se poctivě naučíte. Tak morfologií prochází ti, kdo si během testu píšou se spolužáky, kteří sedí doma nad skripty, u dalších zkoušek je potřeba narazit na lidského učitele a dobré otázky.

Morfologii se mnou dělala (a neudělala) slečna, pro kterou to byl poslední pokus. Konečná. "Přece nemůžete procházet s éčky," řekla jí vážená paní doktorka. Já jsem pak doma nevěřícně čučela na svá áčka a říkala si, co je špatně.

Nechci tvrdit, že je vysoká jen o štěstí. Když na ni nemáte, pravděpodobně se to projeví dost záhy. "Ono se to vyselektuje," říká jedna z našich vyučujících - a asi je to nutné. Koneckonců my máme být jednou odborníky na to všechno, co teď horkotěžko sepisujeme do testů. Vysoká nemá být jednoduchá a vůbec - kdybych chtěla jít jednodušší cestou, stačil by peďák. Nechci si ani stěžovat, že se vysoká "nedá zvládnout" a tak vůbec. Škola mě baví a vím, že jsem na ní správně, jen... Jen mě děsí, jak málo někdy stačí k tomu, aby vaše poctivě získané znalosti neznamenaly víc než nálada zkoušejícího a tahák kolegy.

Vaše věčná studentka

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 24. ledna 2015 v 14:20 | Reagovat

Přeji, at zkoušku dáš :)
Mně se tohle pololetí podařilo, mám jenom dvě dvojky a byla bych ráda, kdyby to tak i zůstalo (jsem v prváku...) :)

2 Lotte Lotte | Web | 25. ledna 2015 v 14:54 | Reagovat

Uf, no teda. To je síla. Děsivé. Proč já se vlastně hlásím na výšku? :D
Ale ať se daří, mademoiselle. :)

3 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 27. ledna 2015 v 1:18 | Reagovat

[1]: Děkuju pěkně - a tobě gratuluju a přeju hodně štěstí, nebo aspoň to, aby se ti ten hladký průběh nezasekl už ve druháku jako mně. :D

[2]: Abys zkusila štěstí jako my všichni, kdo doufáme, že na všechny učitele nakonec zabere, když se budeme učit a učit a učit. :D A děkuji převelice.

4 Alienor Alienor | Web | 31. ledna 2015 v 10:59 | Reagovat

U nás na oboru jsme se vždycky pochvalně poplácávali po ramenou, když se někomu podařilo udělat zkoušku aspoň na E. Napoprvé dávali zkoušky jen ti největší machři. A heslo našeho oboru zní "Kdo neprodlužuje studium, jako by nežil.". Ne, že bychom studovali nějak extra náročný obor, ale to, jak jsou zkoušky koncipované, znamenalo, že šprtání nazpaměť nám bylo absolutně k ničemu. Do prvního semestru nás nastoupilo přes 90. Bakalářské studium vloni v červnu ukončilo v řádném termínu 5 studentů. V září další 3. Teď v lednu nás státnicovalo 5 a dalších 5 to čeká v červnu (museli tedy prodlužovat o rok). Dohromady nás tedy z více než 90 zbylo v ročníku 18, ostatní buď vyhodili, nebo odešli sami.

Vypadá to, že brněnská filda obecně má v popisu práce házet studentům klacky pod nohy :D Ale neboj, nedat zkoušku napoprvé (i napodruhé či napotřetí) a prodlužovat studium není žádná ostuda. Budu držet palce, ať se zadaří ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama