Prodala jsem se

29. března 2015 v 23:22 | BJ |  Psaní o psaní
Mí drazí,
ne, tenhle článek není o prostituci, i když je to teď tak populární téma. Je o změnách, které mě teď potkaly a potkají, předně o tom, jak se mi podařilo prodat sama sebe a to, co umím, na trhu práce a najít si tu nejlepší možnou brigádu. Ale co si budem, "Prodala jsem se" zní o dost líp než "Dala jsem výpověď v práci a na bytě a brzo budu jinde pracovat a jinde bydlet". A asi na takový článek klikne víc lidí. To by mě koneckonců docela zajímalo - zaujal vás název mého článku, protože jste předpokládali článek s nějakým citlivějším tématem?

Ale o co jde? Jako studentku oboru, který nemá zrovna největší pracovní uplatnění, mě děsí představa, že po škole nenajdu slušnou práci. Co může dělat vystudovaný bohemista?


Ti nejlepší z nejlepších se stanou kapacitami ve svém oboru a můžou vychovávat další generace bohemistů a věnovat se vědecké činnosti. Inu, to mě nečeká, buďme realističtí.

Další část bude učit na středních a základních školách, ať už z přesvědčení, nebo z nutnosti. Nemyslím si, že by tahle dráha byla pro mě. Když doučuju (v současné době angličtinu), líbí se mi, že mám jen jednoho žáčka, kterému se můžu věnovat, můžu vypozorovat, co mu nejde, a soustředit se na to. Představa, že bych měla něco předávat třídě třiceti lidí, kde něco takového není možné, mi přijde nereálná.

Velká část nechá češtinu češtinou a dělá prostě to, co se jim naskytne. To samozřejmě je schůdná cesta, ale jelikož a protože mě studium baví a vím, že jsem se neminula oborem, bylo by skvělé dělat něco, co s ním aspoň částečně souvisí.

Poslední skupina je nejvyšší možná meta, lidé s prací snů, kteří pracují jako korektoři a editoři nebo se živí psaním. Dostat se sem, to není jen tak, předně musíte mít praxi. A tu seženete jen v případě, že už ji máte, klasika. Začarovaný kruh, ze kteréhé je skoro nemožné vybruslit. Asi nemusím vysvětlovat, že tohle je to, kam bych se chtěla dostat, a to co nejdřív. Není pro mě reálná žádná neplacená stáž, protože nemám šanci ji vedle školy a práce stíhat, takže jsem skoro nevěřila, že bych si kdy mohla do životopisu připsat cokoliv, co by souviselo s oborem, který studuju. Přesto jsem den co den projížděla internet a hledala pracovní nabídky, které by mě mohly posunout k mému snu. V jednom kuse jsem psala motivační dopisy a posílala životopisy, ale co z toho? Většinou nikdo neodpověděl, nebo mi přišel jen stručný e-mail o tom, že už je místo obsazené.

A pak se stala VĚC. Vlastně to byla ohromná náhoda. Z místa, kde v současné době pracuju, teď odchází pár kolegů, a tak se uspořádala rozlučková sešlost, na kterou přišli i lidé, kteří u nás pracovali a skončili dřív, než jsem nastoupila. Jeden z nich pracuje v Uniferu, to znamená, že má v podstatě v popisu práce pomáhat studentům rozjet kariéru. Svitla mi naděje. Že bych se přece jenom mohla přiblížit vysněné práci? Znáte to, slovo dalo slovo a po pár kliknutích jsem měla nového facebookového přítele.
Večer skončil a já jsem se na věc začala dívat trochu jinak. Přece nebudu otravovat a chtít po někom, aby mi pomohl dělat to, co chci! A tak jsem to nechala plavat. Náhoda tomu ale chtěla, že mi ten skorokolega pomohl, aniž by to věděl. Na facebooku olajkoval stránku firmy zabývající se online marketingem, prostě tvorbou a správou webů a internetovou reklamou. Facebook mi to nelenil říct a zobrazil mi zrovna příspěvek oné firmy o tom, že hledají copywritera, kreativního psavce, který se chce něco přiučit ve svém oboru i mimo něj. To je přece přesně práce pro mě!

Prostě jsem se musela ozvat, to dá rozum. Ale co s motivačním dopisem? Všude jsem rozesílala uhlazené motivační dopisy, které se bály překročit hranice formální záležitosti, aby náhodou neurazili méně kreativního zaměstnavatele. Ale to k ničemu nevedlo. A tak jsem praštila do stolu a řekla si, že to zkusím jinak. Zkusím se prodat - respektive prodat to ze mě, co ta firma od svého copywritera potřebuje. Prodávala jsem produkt, který jsem nazvala Barbora 94. Poprvé jsem se do psaní motivačního dopisu pustila se zápalem jako do článku sem na blog. Nadšeně jsem svůj výtvor přečetla muži - a ten mi řekl, že to je příliš arogantní a zní to jako telemarketing, prostě jako od Horsta Fuchse. Trochu to zchladilo moje nadšení, ale pak jsem si řekla: "No a co? Nebyl snad Horst sakra dobrý v tom, co dělal?" Byl. Každý víme, co ne WS Platinum, ne? A tak jsem svůj motivační dopis odeslala.

Za dva dny mi volala slečna z té firmy s tím, že ji můj motivační dopis zaujal, že je originální a na podobnou pozici víc než vhodný. A že mám přijít na pohovor, před kterým musím vypracovat pár úkolů, abych ukázala, jestli jsem tím, koho hledají. Pohovor už mám za sebou. Byla jsem nervózní, mektala jsem hlouposti a tak vůbec, ale díky bohu za mě tam mohly mluvit moje texty, o kterých jsem se na pohovoru dozvěděla spoustu užitečných věcí. Co je na nich dobré, co by se mohlo upravit a jak, jak mají fungovat. Říkala jsem si, že i kdyby to celé nevyšlo, stálo to za to už kvůli tomu, co mě to naučilo nového.

Za další dva dny nový telefonát. "Na pohovoru jste se nám líbila. Přijďte se seznámit se svým novým přímým nadřízeným!"
BUDU COPYWRITER!

Firma, do které budu nastupovat, na mě působí ohromně sympaticky, je svěží, mladá, kreativní a úspěšná. Těším se, až nastoupím a začnu se učit všechno to, co mě zajímá, i když mě trochu mrzí odchod ze staré práce. Asi jsem blázen, v ideálním světě bych si nechala oboje a běhala z jedné práce do druhé, jen abych nepřidělala našemu manažerovi oddělení starosti a nemusela se loučit s kolegy. Všechno, co jsem doteď dělala, mě něco naučilo, za což jsem vděčná. Teď ale přišla chvíle, kdy se začnu učit tomu, co chci dělat i v budoucnu. Přijdu si jako nejšťastnější člověk na světě!

Zároveň budu posílat články do jiné firmy, uvidím ale, jak bude spolupráce vypadat. Čekají se tam ode mě dost tuctové články na ohraná témata, uvidím, jak mi projde nějaká vlastní kreativita. Můj první článek už visí na webu, ale majitel webu do něj zasáhnul a nadělal v něm chyby, takže se k němu snad ani nechci hlásit. Ale i to je zkušenost. V budoucnu asi nikdy nebude to, co budu dělat, jen na mé libovůli, none?

No a co bude dál? To je to, co nevím, ale ohromně se na to těším. Po nové práci přijde i nové bydlení, s mužíčkem jsme dali výpověď na současném bytě a k prvnímu červenci se budeme stěhovat někam, kde budeme jen my dva a třeba jednou i někdo třetí. Kočka. Kdybyste věděli o bytě pro dva v Brně, který by se mohl stát naším budoucím hnízdem, sem s ním!

To je ode mě zatím všechno. Spousta se toho mění, jestli teď budu mít vůbec čas na psaní pro tenhle blog?

Přeju všem takové změny, jaké teď potkaly mě!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lotte Lotte | Web | 31. března 2015 v 19:26 | Reagovat

Myslím, že u mě tvůj psychologický pokus s nadpisem vyšel trochu jinak. Já to četla jako "Provdala jsem se" a Horst jako ilustrační obrázek mě velice mátl. :D
Velice ti gratuluji k tak skvělé práci. Máš můj obdiv. Doufám, že se ti bude líbit, stále z ní budeš tak nadšená a především je úžasné, že získáváš praxi v oboru! :)

2 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 2. dubna 2015 v 11:05 | Reagovat

No prosím, to by teprve byla změna v životě - provdat se, a to za samotného Horsta! :D Zkusím nad tím popřemýšlet.
Děkuji převelice. Obdiv asi není nutný, ještě ani nevím, jestli mě po týdnu nevyhoděj. :D

3 Lotte Lotte | Web | 2. dubna 2015 v 16:10 | Reagovat

Je to skvělá partie, neprohloupíš. :D
Nemluv tak černě. :D

4 ChristinaD ChristinaD | 26. dubna 2015 v 1:34 | Reagovat

Ahojky,
gratuluji k nové práci! :-) Sice s měsíčním zpožděním, ale kdo to řeší? :D Jak to tam jde? :-)

5 Van Vendy Van Vendy | Web | 5. května 2015 v 19:05 | Reagovat

Prodala ses dobře. A vůbec v tom nevidím nic hanlivýho, naopak, není tak lehké najít práci, která by byla dobrá a dobře placená. Nebo aspoň dobrá. Je spousta případů, kdy lidi dělají jak otroci a za minimální mzdu.
Takže, hodně štěstí v té nové práci a taky s hledáním bytu! :-)

6 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 17. prosince 2015 v 8:40 | Reagovat

Dnešní doba je právě o tom, zda se člověk umí či neumí prodat... A vidíš, zadařilo se ;) Hodně úspěchů v nové práci a ať se daří!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama