Jsem anonymní (p)savec

19. září 2015 v 10:55 | BJ |  Psaní o psaní
Pamatujete článek Nový život staré BJ? Tam jsem se vám pochlubila, jak teď žiju: jako kočkomilka, královna bytu jen pro mě a žuma a jako copywriterské mládě. A o tom posledním vám něco řeknu dneska. Než začneme, jen ve zkratce: copywriter nic nekopíruje, není přepisovatel, opisovatel ani "takový horší novinář". Je to psavec.

Copywriter píše všechno, co na internetu potkáte. Napsal všechny texty na tom e-shopu s cool kabelkami, reklamu na knížku, kterou si chcete koupit, i super post na FB, co prostě nešlo nesdílet. Je všude a je neviditelný. Copywriter je anonymní psavec.

A tak je to se mnou: píšu věci, o kterých jsem si dřív myslela, že je píše "nikdo". Jsou jako nápisy na tričkách: normální člověk si představuje, že se prostě najednou objeví z alternativního vesmíru. Za ten půlrok jsem jako copywriteří mládě napsala bambiliony článků o tom, jak si vybrat garážová vrata, jak dneska doopravdy probíhá liposukce i co si obléct do divadla. K nim kopu kratičkých reklam, textů do bannerů i popisů produktů. Víte, pod kolika texty je moje jméno? Pod jedním.

A mě anonymita baví.


To jsem nepsal já

Nejsem jediná, kdo si v anonymitě copywritera libuje. Do psaní fušuje i pěkných pár studentů a maminek na mateřské, kteří se nudí a chtějí si přivydělat. Těm je často docela šumák, jak jejich texty vypadají, protože jejich jméno pod textem není. A některým majitelům webů takové texty stačí: stojí málo a web se jimi nacpe, tak co?


Jednomu takovému pánovi jsem donedávna posílala své články. Myslela jsem si, že čím víc budu mít příležitostí psát, tím víc se naučím. A pak jsem zjistila, že pán mé články upravuje po svém a s chutí do nich montuje chyby. Snažila jsem se mu vysvětlit, že hodit odkaz na portál s pracovními příležitostmi do článku o knižní novince není úplně ok, ale neuspěla jsem. Když jsem na jeho webu našla článek o tom, že copywriter je kdokoliv s počítačem a že jedna normostrana má někdy 700, někdy 800 a někdy 1900 znaků, jednoduše mi ruply nervy. Rozhodla jsem se ustoupit těm, kterým jsou jejich články tak ukradené jako samotnému panu majiteli.

Já jsem vy

Mě baví anonymita z jiného důvodu. Nechci pustit texty do světa s chybami a tvářit se, že jsem je nikdy neviděla. Chci být tím, pro koho píšu. Jen když pod textem není moje jméno, můžu být jednou student, co hledá super školu, podruhé hospodyňka vybavující byt a potřetí třeba nadšenec do architektury, který se zajímá o stylové domy z kontejnerů. Na internetu není žádné "napsala pro vás Barbora N., studentka stará 21 let". Je jen "My, vaše oblíbená značka, si tu s vámi chceme popovídat". Copywriter není spisovatel, po přečtení jeho textu neřeknete "Jasný Čapek!"
Dobrý copywriter je neviditelný. Jeho text vás zajímá, ale ani vás nenapadne zajímat se o to, kdo je doopravdy. Rádi mu věříte, že s vámi mluví ten student, hospodyňka nebo nadšenec do architektury. Prostě věříte Richardovi Wooxovi, že existuje.

Takhle se já snažím psát a tohle mě baví. Mám se ale pořád co učit.


A


Mimochodem, znáte Woox? Je to super česká značka oblečení, ze kterého si já moc nevyberu, protože je spíš pro sporťáky. Co na Wooxu miluju, je Richard. Richard Woox. Týpek, který si s vámi píše, když vám nesedí tričko nebo je nějaký problém s nákupem. A je vážně cool. Tak cool, že vás ani nenapadne, že neexistuje.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mischelle Mischelle | Web | 19. září 2015 v 17:01 | Reagovat

Hezký článek a hezký design blogu :)

2 Lotte Lotte | Web | 22. září 2015 v 9:19 | Reagovat

Velmi potřebný článek, vskutku. Hodně lidí si pod pojmem copywriter nepředstaví nic, nebo něco mylného.
Musím se přiznat, že třeba já jsem do doby, než jsi se tímto začala živit, spadala do první skupiny. :D
I co, člověk se něco nového učí každý den! :D
Pozdravuj Miu. :D

3 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 23. září 2015 v 21:53 | Reagovat

[1]: Děkuju. Zrovna design by potřeboval předělat, ale nevím o nikom šikovném.

[2]: Nojo. V bývalé práci se mě kolega ptal, jestli umím psát všemi deseti. Já na to, že ne, proč se ptá. A on: "A to chceš dělat přepisovatelku?"
Ne, nechci. Vlastně přemýšlím, k čemu je taková přepisovatelka dobrá a jestli dneska vůbec existujou. :D

4 ChristinaD ChristinaD | Web | 24. září 2015 v 11:05 | Reagovat

Tak já na tom byla do přečtení článku jako Lotte, také jsem nevěděla, co to přesně znamená. Je zajímavé něco se dozvědět. :)

5 Mischellee Mischellee | Web | 5. října 2015 v 20:48 | Reagovat

Taky dělám copywritting, baví mě to a také se vyžívám v anonymitě :-) Jen mě ale nikdy nenapadlo, že by někdo ty mé články upravoval a dělal v nich chyby, ještě, že to fakt nebude spojené s mým jménem :-D Ale teda přivýdělek je to fajn :-)

6 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 6. října 2015 v 17:23 | Reagovat

[4]: Nejsi sama, neboj. :) Jsem ráda, že jsem vám mohla říct něco nového.

[5]: Jo, to je horor. Zjistila jsem to hned u prvního článku, co majitel toho webu publikoval. Vyděšeně jsem mu psala, že tam je chyba, a on mi děkoval, že prý ji opraví. Inu, ta chyba tam straší doteď. :D (A v dalších článcích jsou hromady jiných.)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama