6 důvodů, proč jít (znova) na pražského Fantoma Opery

1. listopadu 2015 v 16:34 | BJ |  Muzikály (ON a nejen on)
Tak jsme se, vážení fantomáci a přátelé dobrého muzikálu, s Lotte a Kerol vypravily na Fantoma. Pro mě znova. Pro Lotte a Kerol poprvně. Měli jste vidět Lottin nadšený výraz, když se na scéně objevila ikonická hrací skříňka! I mně se místy chtělo brečet dojetím: Fantom, můj milovaný Fantom, nejlepší muzikál vůbec (snad kromě Bídníků?), dojel do Prahy a NENÍ TO OSTUDA. Stojí zato ho vidět. I dvakrát. Chcete vědět proč?

(Ne, není to jenom kvůli brožurce. Ale Lotte ji musela mít. :D)


1. Protože Raoul.

Znovu jsem měla štěstí na Tomáše Vaňka a znovu jsem se do něj zamilovala. On je pravá hvězda české produkce Fantoma Opery. Je přirozený, je uvěřitelný, je dokonalý. Je to Lerouxův Raoul, který dospěl: chrání Christine, riskuje pro ni život, dýchá pro ni. Jeho Raoul je osudový muž, na kterého každá v životě čekáme.
Kdyby měl Tomáš Vaněk Twitter, už bych ho v Lottině stylu stalkovala. Bohužel nemá, tak jsem si musela vystačit s nadšeným výkřikem do Twitteru.2. Meg má konečně prostor.

Role české Meg je o dost větší, než jsme zvyklí. Podporuje Christine, je s ní v důležitých chvílích a úspěch jí přeje. Samozřejmě nebylo možné přidat Meg nějakou tu sloku, zato dostala navíc pár vteřinek, kdy zůstává na jevišti místo zmizení do zákulisí. Je s Christine na jevišti třeba při Think of Me a usmívá se jako opravdová kamarádka, která má radost, že se Christine daří.
Tahle Meg by rozhodně nemohla zmutovat v ironickou pološílenou ženštinu z původní londýnské produkce Love Never Dies.

3. Není fantom jako fantom.

A to zjistíte jen po druhé návštěvě v Goja Music Hall. Ohromně jsem se těšila na Radima Schwaba a čekala jsem, že bude jako fantom dokonalý. Asi jsem se přemotivovala, zdá se.
Příjemně mě překvapilo, že Radim nezpívá fantoma tak "butlerácky", jako když jsem ho kdysi v Kutné Hoře slyšela zpívat Music of the Night. ALE. Možná právě tím ztratil sám sebe - na samém začátku nebyl po hlase k rozeznání od Mariana Vojtka, který mě naopak minule mile překvapil. Co se jeho herectví týče, měl světlé i temné momenty. K těm slabším patřil závěr, kdy místo ďábelského "Go now and leaaaaave meeeeeeee!" několikrát bez citu zopakoval "Jděte pryč" a pak odrecitoval formulku o tom, že Christine s Raoulem nesmí nikomu prozradit tajemství anděla pekel. Škoda, tohle je silný moment, který si žádá dobrého herce za všech okolností.
Takže mě překvapivě oslnil víc Marian Vojtko než Radim Schwab.

4. Christine pěje jako anděl.

Ale občas zapomíná hrát. Michaela Gemrotová je Christine s nádherným hlasem. Je skvělá v momentech, kdy je veselá a šťastná, je kouzelný Serafimo (milenec hraběnky v opeře Il Muto), ale její chemie s fantomem prostě nefunguje. V Music of the Night to možná není její vina, protože z originální choreografie zbyly jen polostaré, polonové pohyby, které se opakují pořád dokola, a většinu času jsou od sebe Christine s fantomem asi kilometr.
Raoul to nemá s Christine jednoduché. To nebohé děvče pořád pobíhá bez hlubšího smyslu z jednoho konce jeviště na druhý a párkrát sebou praští na zem a ne úplně věrohodně pláče. Abych ale Michaele Gemrotové nekřivdila, měla i skvělé momenty. Byla roztomilá třeba po All I Ask of You nebo při prvním setkání s Raoulem.

5. Užijete si (některé) vedlejší postavy.

Posledně jsem psala, že ředitelé nestáli za moc. Tentokrát byli o dost lepší! Po vraždě Josepha Buqueta se třeba úžasně "nenápadně" domlouvají, co teď.
Super je v některých momentech i Piangi (i v té své komické paruce), zvlášť ta záležitost s nepovedeným ř! Amatéžžži! A monsieur Reyer, který se z něj může zbláznit. Když v originále pronese své "Amatéři!" a odkráčí, neděje se nic. V české produkci za ním Reyer křikne "Řřřřř!" Je to geniální!
No, madame Giry pořád děs. Když napomíná baletky a jmenuje pozice a pohyby, které jim nešly, baletky pravděpodobně nemají tušení, o čem mluví. Její francouzština není špatná - není žádná, prostě neexistuje.

6. Zamilujete se do českých kostýmů.

Všichni milujeme originální kostýmy - Christininy pláště, star dress, Raoulův kostým do Masquerade... Ale i české kostýmy stojí za to! Kostýmy baletek v Hannibalovi jsou kouzelné - jako pro vílu. A Raoul má v All I Ask of You TAK dokonalý kabát! Maquerade je nádherně barevná, Meg má moc pěkný kostým orientální princezny. A fantomův perský kostým je taky pokoukáníčko.


Kdyby bylo po mém, mohla by se česká produkce ještě trochu víc odpoutat od originální a jít si vlastní cestou. Kde to udělala, tak se často zadařilo, za mě palec nahoru. Co vy, jste spíš konzervy, nebo uvítáte cokoliv nového?

Sečteno, podtrženo: na pražského Fantoma Opery si určitě zajděte. Má své mouchy, které člověka upamatují, že jsme pořád v zemi Kleopater a muzikálů, na které se chodí kvůli jménům. Ale na české poměry je Fantom neobyčejně nádherný. Bylo by krásné, kdybychom se ubírali dál podobným směrem a kdyby se úroveň českých muzikálů postupně dostala na úroveň zahraničí. (Jinak nám nezbyde, než si předplatit autobus do Německa a ob týden jezdit na jejich Love Never Dies s naprosto úchvatným fantomem. :))

Rozsáhlejší recenzi českého Fantoma Opery najdete v mém předchozím článku - a zcela jistě brzy i u Lotte. A ta bude sakra rozsáhlá! :)
Kdo by si chtěl přečíst, jaký je Fantom Opery na Broadwayi, koukněte do tohohle článku.


Vaše
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lotte Lotte | 2. listopadu 2015 v 13:16 | Reagovat

Hehe, pravdaže ve chvíli, kdy začala hrát při Aukci opička, tak jsem tak trochu lapala po dechu a psychicky se uklidňovala. :D
Bože, to bylo tak krásné! Já naší produkci častokrát křivdila, pokorně přiznám, že jsem byla poněkud úzkoprsá. Nu co, česká produkce a naše úžasné obsazení mi to vrátilo a vytmavilo mi zrak! :)
A Tomáš Vaněk!!!!! :D

2 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 2. listopadu 2015 v 21:48 | Reagovat

Bylo to vidět - a bylo to bájo. Takové "Prokrindapána, vždyť já jsem po všech těch letech konečně na Fantomovi!" :)

Jo. Prostě Tomáš Vaněk. Netřeba říkat víc. :D

3 Vědmi Vědmi | Web | 4. listopadu 2015 v 21:16 | Reagovat

Á, jak čtu, obsazení bylo zjevně to samo, jaké jsme měli v červnu my. To se pak nedivím spokojenosti :3
Myslím, že mi během představení asi vyschly oči, jelikož jsem se bála mrknout, aby mi něco neuteklo. Bohužel, muselo to asi vypadat převelice inteligentně (ale co čekat od člověka, kterému v hlavě celou dobu běhala jediná myšlenka - "Panebožejátokonečněvidímnaživo!!") :D
A btw - s kamarádkou jsme byly v celém autobuse jediné, kdo aspoň trochu věděl, o co jde, takže těch X lidí včetně řidiče (seděly jsme hned za ním) a průvodkyně dostalo ještě po cestě tam velice podrobný výklad formou našeho žvanění :D

4 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 8. listopadu 2015 v 15:32 | Reagovat

[3]: Noné, ty ráčíš být fantomačka? Vítej mi! :) Jo, od nás s Lotte si cestou domů taky cizí lidi vyslechli svoje. Podrobný rozbor, abych byla přesná. :D

5 Romča Romča | E-mail | Web | 23. prosince 2015 v 1:54 | Reagovat

Ahoj, na Fantómovi Opery v Prahe som bola trikrát a s tou 1. máš pravdu, Tomáš Vaněk je dokonalý Raoul a čo sa týka Christine, u mňa je to Monika Sommerová (a oni dvaja v Little Lotte alebo v ktorejkoľvek inej scéne...proste ??? ♥). Ako Fantóm je u mňa ale na prvom mieste Radim Schwab :-) A tiež mám tendenciu dávať ľuďom podrobný rozbor :D

6 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 24. prosince 2015 v 0:01 | Reagovat

[5]: Na Moniku Sommerovou jsem štěstí neměla, ráda bych ji taky slyšela (a viděla :D). A Tomáš Vaněk je... prostě on. Skvělý Raoul.

7 Romča Romča | E-mail | Web | 24. prosince 2015 v 0:59 | Reagovat

[6]:No, ja som sa prispôsobila jej termínom :D Inak hej, Tomáš Vaněk je proste...on. To sa nedá opísať, jeho treba vidieť. A nielenže sú pre mňa dream team na pódiu, ale sú úžasní aj potom po predstavení. :-)

8 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 26. prosince 2015 v 13:27 | Reagovat

[7]: To mě taky překvapilo - že herci vyjdou po představení mezi lidi a jsou moc milí. Po představení, o kterém je tenhle článek, se nám to bohužel nepoštěstilo, ale poprvé jsem měla možnost poděkovat hercům za skvělý zážitek a vyfotit se s Tomášem Vaňkem, který byl raoulovsky milý.

9 Romča Romča | E-mail | 26. prosince 2015 v 18:35 | Reagovat

[8]: Áno, ja som sa mu tiež poďakovala, že ho na tretí pokus konečne vidím a bol riadne milý (+ vtedy bola vianočná party, takže Monika Sommerová bola v šatni a teraz sa naňho vrhlo asi 10 ľudí v štýle tej scény z filmu ako začínala Prima Donna (Would you please give this to Miss Daaé?). Radim Schwab si ma už pamätá :D a Monike Sommerovej som minule dala knihu Fantóma Opery :)

10 Ellanor Ellanor | Web | 23. dubna 2016 v 0:30 | Reagovat

Taky bych se na to někdy chtěla dostat.. no nevím, jstli mám šanci :)..

11 Fanta Light Fanta Light | Web | 23. srpna 2017 v 12:29 | Reagovat

Heled nenápadný dotaz - kdybych jela do Německa a zajistila to - jela bys taky? :D. Klidně i s Lotte :D. Tedy pokud ještě hrají což nějak netuším...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama