Sestav si super rozvrh - bez něj na VŠ nepřežiješ

3. prosince 2015 v 0:02 | BarbaraJane |  Já a zase já
Tak konečně na rovinu: vysoká není vždycky pohoda jahoda. Musíš tam chodit, musíš se učit a musíš ji mít rád, jinak budeš nestudent, ani se nenaděješ. Jestli ti aspoň trochu záleží na dostudování, hned zapomeň na studium čehokoliv, co tě nezajímá. Osobně si myslím, že základ úspěchu je nehrát na "záchytné přihlášky". Když na nějakou školu nechceš, prostě tam nechoď, jinak míříš jednosměrkou do pekel.

Ale o přijímačkách a oborech-neoborech dneska psát nechci. Chci zužitkovat svoje zkušenosti (zatím) úspěšného studenta a poradit ti, jak si co nejlíp poskládat rozvrh, abys přežil. Seskládat rozvrh podle obrazu svého zvráceného totiž bývá docela piplačka. (A semestr od semestru je to horší.) Táááákže:


Rozmysli si, co všechno chceš stíhat

A jestli plánuješ brigádu, v ideálním případě si k novému rozvrhu sežeň rovnou i byt.
Sesumíruj si, kolik dní v týdnu potřebuješ mít volných, ať už kvůli práci, koníčkům nebo drahé polovici. A pak upravuj, přesouvej předměty a snaž se dosáhnout aspoň poloviny volných dnů, po kterých toužíš. (Všechny se totiž povětšinou nepovede pošupačit.)
Počítej i s tím, že se situace může změnit - na začátku semestru třeba neplánuješ chodit do práce, ale v půlce se prostě přihodí zajímavá možnost a... a s hloupým rozvrhem jsi v loji.

Vážně jsi ranní ptáče?

Jestli ne, máš dvě možnosti:
a) neplánovat si přednášky na 7:30 ráno, NEBO
b) zkusit to a nakoupit zásobu energeťáků
První možnost je příjemnější, ale i ta druhá se nechá. Já tak funguju už třetím rokem. A už tři roky si každý den říkám, že zítra půjdu spát dřív.

Nedávej si na ráno přednášky

Postel je vyhřátá a přednášky nemají povinnou docházku... A tak ráno prostě nevstaneš. Nevstaneš jednou, nevstaneš dvakrát, najednou je konec semestru a ty ani nevíš, jak vypadá přednášející. Na ranní hodiny, když už to musí být, je ideální seminář s povinnou docházkou.
Jinak potřebuješ silnou vůli a pořádný energeťák. Já bývám dobrou hodinu po budíčku tak rozespalá, že mi většinou ani nestihne dojít, že bych do školy/do práce/kamkoliv nemusela chodit tak šíleně brzo.


Přemýšlej a analyzuj: Stojí ti ten předmět za to?

Nikdy-nikdy-nikdy nevynech možnost "ochutnat" předmět před ukončením změn zápisu předmětů. Může se totiž stát (a nepřála bych ti to), že se uvrtáš do předmětu, který ti víc vezme, než dá. Asi by se to na vysoké stávat nemělo, ale stává. Já jsem se takhle upsala přednášce, kvůli které jsem seděla do sedmi ve škole a poslouchala vykládání podivného pána o tom, že Hemingway měl 4 ženy a jeho (čti: přednášejícího) maminka vlastnila krásné žluté šaty. Pro pořádek: přednáška se měla týkat české literatury.
Takže: Jestli sis předmět zapsal dobrovolně a už první hodinu toho lituješ, klidně si ho odhlas. Třeba je v tu samou dobu jiný předmět, ve kterém využiješ svůj čas líp.

Vybírej a přebírej, na co budeš chodit večer

Ono to vypadá jako sranda: prostě dorazím na sedmou do školy, o půl desáté jsem doma jako na koni.
Ono to taky je sranda, ale musíš si pořádně vybrat, co si takhle navečer zapíšeš. Jestli máš silnou vůli, zvládneš poctivě chodit na cokoliv. Ale zkus si zapsat něco, co tě vážně zajímá, a budeš ještě rád, že můžeš sedět do devíti ve škole. Mně se to (zaplať pámbu) tenhle semestr povedlo, můj jediný večerní seminář (ne, ty do sedmi nepočítám) je jeden z nejlepších předmětů, co jsem doteď měla.

A hlavně do toho dej to srdíčko

Tak určitě!
Ale fakt. Když tě studium nebude bavit, můžeš rozvrh upravovat donekonečna a nepomůžeš si. Tak hodně štěstí!


Pro ostřílené vysokoškoláky: Tohle je můj rozvrh. No, nic moc. Přiznám se vám, že na to sama nejdu úplně chytře. A pak lituju. Jsem nevyspalá a lítám sem a tam - proto chci poradit ostatním, ať to dělají přesně naopak. No, aspoň se mi daří popasovat školu s prací. Jak jdete na rozvrh vy? Pochlubte se a poraďte mi nazpátek. Dá-li pámbu a já zdolám státnice, třeba se mi budou vaše rady ještě dva roky hodit.


Díkydík.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lotte Lotte | Web | 4. prosince 2015 v 8:37 | Reagovat

Co by tak osoba, která se k vysoké nejblíž dostala tak, že tam chodí na exkurze do knihoven, mohla k tomuto článku říci? :D :D
No tak snad že vysoká je úplně jiný svět, který pořád tak docela nechápu a jako takový mě tudíž lehce děsí, dále že nechápu jak se dá vůbec zvládat a dále že rada, že se má člověk věnovat tomu, co ho baví, je nad zlato, jen je problém, že ne vždy má takový obor vůbec nějaké praktické uplatnění no a problém úplně základní je, že někdy je člověk i po vychození střední stále ještě nemoudrý z toho, čemu by se jednou chtěl věnovat a to už je pak teprve katastrofické a nastává studování ve stylu pokus omyl. :D

2 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 4. prosince 2015 v 18:29 | Reagovat

[1]: Vida, se studováním pokus-omyl jsem nepočítala. Tož. K tomu mám radu: "Pokus se si z pokus-omyl vybrat ten pokus." :D
K dělání toho, co tě baví: samozřejmě jsem neřešila povinné předměty, i když u nás jsou zaplaťpámbu i ty zajímavé. Ale ať už má obor velké, nebo malé uplatnění, myslím, že by si na něm člověk měl najít něco, pro co mu stojí za to ho studovat.

3 Lotte Lotte | Web | 5. prosince 2015 v 18:20 | Reagovat

No a třetí případ je případ můj: když už si po pár nervových záchvatech vybereš obor, co by tě mohl bavit, nakonec z nouze aka nepřijetí, skončíš někde úplně jinde a musíš se se situací prostě vypořádat, protože dospělácký svět je krutý. Takže z toho vyvozuji asi to, že tvé rady jsou užitečné, ale člověk radí, život mění a někdy je to o hledání alternativ a...zmiňovaném pokusu a omylu. :D

4 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 17. prosince 2015 v 8:43 | Reagovat

U nás je bohužel malý výběr předmětů, takže musím brát, co je... Což je smutné, protože když jsem nastupovala, mnoho předmětů mě zajímalo a až dodatečně jsem se dozvěděla, že je ani neotevírají či jsou ve večerních hodinách. Jako dojíždějící s tím mám problém... S kolegy jsme to vymysleli tak, že si přednášky navzájem nahráváme. Pak můžeme doma v klidu poslouchat a nehonit se :)

5 Lucie Lucie | E-mail | 17. prosince 2015 v 15:01 | Reagovat

Teda za předpokladu, že si někdo může rozvrh vybírat, že ano, aneb povinné předměty v jedné rozvrhové akci to dost nabourávají.

6 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 17. prosince 2015 v 17:54 | Reagovat

[4]: Nojo, tak to máme hlavně v béčkových (povinně volitelných) předmětů. Jejich počet se skoro rovná počtu, kolik jich musíme splnit. To nahrávání přednášek je chytrá vychytávka!

[5]: S povinnými předměty je to vždycky těžké, jasně. Nevím, jak to máte vy, ale povětšinou je aspoň víc skupin, takže ovlivníš, kdy je budeš mít. Ale nevyhneš se jim, co se dá dělat. :D

7 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 16. ledna 2016 v 14:30 | Reagovat

Dobrý návod, jak na to, určitě tvých rad (snad) jednou využiju :-D

8 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 16. ledna 2016 v 21:55 | Reagovat

[7]: Jestli jo (věřím, že jo), nebudeš litovat. Reklamace nemožná. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama