Když žerete býlí

9. února 2017 v 22:00 | BarbaraJane |  Já a zase já
Když žerete býlí, jste býložravec. To dá rozum.

Jenže to není všechno, co z toho plyne:
Když žerete býlí, brzo umřete. Nebo minimálně potkáte někoho, kdo vám řekne, že brzo umřete. A pak potkáte lidi, kteří vám řeknou další legrační věci.

Napadlo mě vám tyhle legrační věci ze života býložravce zprostředkovat. Ale pod jednou podmínkou: nikdo nikoho nepřesvědčujeme, nikdo nikomu nic nenutíme, jasan? Prima, pojďme na to.


Většinou to začíná: Bára nejí maso, víš?
Já to na sebe zpravidla neřeknu. Napráší mě žum, kamarádka, známý,... (Vy ještě nevíte, kdo je žum?)

A pak:

Musíš jíst maso, jinak umřeš.
Nó... ne.

A je ti dobře?
Nó... jo.

Co já bych ti tak jenom k tomu obědu...
Prosím, ať jsou to sladký knedlíky!
Mám tu jenom sladký knedlíky.
Jó!
(Tohle není legrační, ale milé: když se babička snaží vymyslet, co by mi tak dala k obědu, a já jsem nejnadšenější z jídla, které ona považuje za moc obyčejné. Je zlatá.)

Musíme jíst krávy. Když nebudeme jíst my je, snědí ony nás!

Dáš si kuře?

Já jsem taky byla vegetarián. Asi měsíc, minulý prázdniny.
Žjůva, máme toho tolik společnýho! Budem kámošky, jo?

Dáš si rybu?

A nevadí ti, že jíš jídlo mýho jídla?
Počkej, cože?

Dáš si polívku? Jo, vývar tam je, ale jenom z kostí!

Já jsem o tom taky jako přemejšlel. Ale já prostě nesnášim, když mi někdo něco nutí.
(Jenom jsem řekla, že si řízek nedám.)

Já jsem taky skoro vegetarián. Jím jenom kuře, víšco.
Príma, další kámoš!

Víš, jak je ten řízek dobrej?
Jo, vím.

To je bez masa? Tak to já si nedám, já radši něco pořádnýho.


Poznámka pod čarou (představte si čáru): Vím, že vegetarián není býložravec. Ale slovu vegetarián se vyhýbám, protože na spoustu lidí působí jako rudý lomeno zelený lomeno batikovaný šátek.

Jak to máte s jídlem vy? A neřešme jenom maso. Zajímají mě i zvláštnůstky. Mám třeba kolegyni, která nejí rajčata, třesně a spostu dalších pro mě mňam věcí, protože jí prostě přijdou nechutné. Máte něco takového?


PS: Ať už masíte, nebo nemasíte, o mých článcích se hezky zčerstva dozvíte na Twitteru. Stačí kliknout na tohohle ptáčka a sledovat mě:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lotte Lotte | Web | 10. února 2017 v 8:21 | Reagovat

Já bych asi bez masa nemohla. Ale vždycky si připadám provinile, když to před nějakým vegetariánem říkám, protože na internetu teď vládne kult šílených veganů a já se jich bojím. :D Ale ty nejsi šílená vegetariánka ani veganka, tak tobě to teda řeknu. :D
Mezi mé zvláštnosti v jídelníčku patří spousta věcí. Nemám ráda většinu sýrů, ale pak jsou výjimky jako třeba eidam nebo mozarella. Ale z Hermelínu je mi doslova špatně (nemyslím, že by za to mohl ten sýr, to jsem si spíš já sama vsugerovala, že mi tak nechutná, až je mi z něj fakt fyzicky blbě) a nějaký plísňový sýr nebo nedejbože tvarůžky, to jsem v životě ani neochutnala. Prostě se mi nelíbí, jak ty věci voní a když se mi nelíbí jak to voní, prostě to nesním, i když ani nevím, jak to chutná. Já dám na vůně hodně. :D
A nejím med. Prostě mi nechutná.
A když je něco okoralé, tak to taky prostě nesním, i když tomu vlastně nic není.
Já jsem na jídlo dost divná, já nevím. :D

2 Alienor Alienor | Web | 10. února 2017 v 9:22 | Reagovat

Páni, já neměla vůbec tušení, že jsi "býložravec". Docela ti závidím, že to tvoje tělo v pohodě zvládá, pro mě to bohužel není. Když jsem to kdysi zkoušela, málem jsem po třech měsících skončila na kapačkách, měla jsem anémii. A to jsem tenkrát vyřadila jenom maso, jiné živočišné bílkoviny jsem jedla normálně. Takže jsem se tak nějak smířila s tím, že tudy pro mě cesta nevede a zvířecí životy se snažím šetřit aspoň tím, že používám cruelty free kosmetiku.

Co se týče jídla, tak jím skoro všechno, kromě zabijačkových produktů jako jsou jitrnice, sulc atd., dále nejím dršťky, klobásy, párky, salámy a boršč. :-D

3 Dominika Dominika | Web | 10. února 2017 v 10:40 | Reagovat

Já jím vše až na mlékovou polévku. Tu nám nutili v jídelně, když jsem byla prcek a od té doby na ní mám tak velikou alergii, že jen ji vidím, zvedá se mi kufr.

4 Kája Kája | E-mail | Web | 10. února 2017 v 11:21 | Reagovat

Nejím maso (děkuji, nechci šunku). Na druhou stranu si hlídám, abych měla dost bílkovin, takže nějaká mrkev mě na oběd úplně neuspokojí.
Nejím mastné blefu věci. Odjakživa. V prváku se mi všichni divili, postupně to zase úplně obrátili, až jsem nakonec jedla podle nich jako prase já.
Nechutná mi mák a nemám ráda zelí. Smrdí mi med a nikdo do mne nedostane kapku alkoholu.
Je mi špatně z představy, že bych jedla nebo pila něco ze stánku. Přijde mi to hnusné a špinavé. :D
Podle mamky jsem strašně vybíravá. :-?
Jím olivy, banány a hořkou čokoládu. Liju do sebe hektolitry čaje.  

Tak já jdu na banán, měj se hezky. :) :D

5 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 10. února 2017 v 19:19 | Reagovat

[1]: Vegani dokážou být šílení. Oni to nemyslí špatně, ale neuvědomují si, že když na někoho budou po internetu pokřikovat: Hej ty, jseš vrah a já jsem lepší!, nikoho nepřesvědčí, jen nakrknout.
A já vždycky zapomenu a nabízím ti hermelín k obědu. Zkus na to někdy zareagovat tím "A nedáme si kuře?" - třeba mi to pak docvakne :D
A sýry nejíš ani na pizze? Já si pizzu bez mozzarely nedokážu představit. :D

[2]: Fuj, sulc. Na takové věci jsem taky nikdy nebyla. :D
To je zvláštní, že tě to tak skolilo. Za sebe (a pár známých) můžu říct, že stačí jíst trochu rozumně a pestře. Vlastně bych řekla, že mám pestřejší stravu než většina "normálních" lidí. :D Možná že pro tvoje tělo bylo těžší přijmout přechod - já jsem i předtím byla spíš na zeleninová jídla, takže to vlastně nebyla až taková změna. Ale teď si vysvětlení spíš tahám z palce, fakt by mě zajímalo, čím to, že ti to tak nesedlo. :(
Osobně si ale myslím, že není problém, že lidi jí maso, ale že ho jí zbytečně moc a nezamýšlí se na to, odkud je.

[3]: Takových smutných jídelnových příběhů jsem už pár slyšela. Ještě že jsem do jídelny nechodila, zřejmě se tam děje cosi nekalého. :D

[4]: Myslím, žes měla začít tím "co jím", je to stručnější. :D Je zvláštní, že jste se tu sešly dvě, kdo nesnášíte med. Myslela jsem, že med musí každý milovat. Jako malá jsem ho zbaštila kila, a když jsem nechtěla nosit jeden svetr, tak mi o něm babička řekla, že je upletený z medu, a rázem byl můj oblíbený. :D

6 Péťa Péťa | Web | 10. února 2017 v 22:27 | Reagovat

Já baštím víceméně vše, snad jen kromě kopru. Ten nemůžu vystát od dětství.
Záměrně se ale snažím vyhýbat sladkým tyčinkám, jako třeba milky way apod., bílému pečivu a hodně mastným jídlům. Ta mi nedělají dobře. Nemám ráda ani instantní kávu (protože chutná jako autobaterie). Všechno řečená, a možná i ten kopr, bych ale normálně snědla, kdyby mi to dal někdo třeba na návštěvě. Nejsem moc vybíravá.
Mám ráda různorodá jídla a jím to, na co mám chuť. Co se týče masa, je to většinou jen kuřecí, málokdy mě honí mlsná po nějakém tučnějším masu. Asi je to i tím, že maso moc neumím zpracovávat. Celkově mám pocit, že nejsem úplně takový ten masožravý typ člověka. Někdy nemám maso dva nebo tři týdny a nechybí mi.

7 Víla Víla | Web | 11. února 2017 v 13:39 | Reagovat

Nesnesu olej, máslo ani nic podobného mazlavého. V jakékoli formě. Nemůžu vajíčka. A nechutná mi hovězí, vepřové ani ryby. Alergická jsem na koření a bylinky.
Vlastně je to se mnou jednoduché. Jsem Milko-žravec :-D

8 Zuzana Macháčová Zuzana Macháčová | Web | 11. února 2017 v 14:09 | Reagovat

Hů, to jsem se zase nasmála! :D "Jídlo mýho jídla..." chcípám!
To mi připomíná jednu historku:
Na našich táborech se dělají dva typy jídel - pro masožravce a pro vegany a jiné vege příšerky. :D Sranda někdy je, když se veganům vydává jídlo jako první, to pak všichni kolektivně ječíme: "Vegani! Ukažme si na ně!", všechno ale v mezích vtipkování. Jednou jsem takový vtípek neudržela moc na uzdě - to zrovna měli tofu s něčím - a já prý: "jéžiš, tofu! Fujky, s tím by si můj masožroutskej žaludek neporadil!" A dotyčná, místo toho, aby mi to oplatila podobným vtípkem jako vždycky, si uraženě odsedla! :D A ještě to mělo dohru - vždycky pořádáme slavnostní poslední večeři a naše vedoucí dělává famózní a vyhlášenou čínu. A já jsem byla tak pitomá, abych se veganů zeptala, co tam mají místo masa. Změřili si mě pohrdavě vražedným pohledem a uštěpačně po mně štěkli: "Jenom hnusné tofu, Zuzko!"
No já myslela, že mě vomejou! :D

Nu a co se týče podivnůstek - ujíždím na červené řepě, olivách a rajčatovém džusu (který všem kolem připadá jako vrchol hnusu), paradoxně mám ale averzi vůči tepelně nezpracovaným rajčatům a tepelně zpracované paprice (fůj! paprika na pizze!)!  A jsem schopná vychlemtat za den litr mlíka! :D A jsem sýrový labužník, který si pochutná na Vlaskaasi, Parmezánu, atd, atd... prostě sýry, kvalitnější než Eidam, nebo Gouda, často s plísní!Ňamii! :D

9 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 12. února 2017 v 20:50 | Reagovat

[6]: V poslední době se taky snažím vyhýbat sladkému, mastnému a tak - ne že by mi z toho bylo zle, ale stárnu a tloustnu. :D Jenže... jakmile bys přede mě dala čokoládu, zpucuju ji jak nic. Takže se ti klaním, jestli zvládáš dlouhodobě nejíst moc sladkého. :)

[7]: Žjůva, na čem smažíš a čím dochucuješ? :D Na Milce ujíždím taky. Jogurtová, mmmmm... :D

[8]: Vy máte na táboře jídlo pro vegetariány a vegany? To není fér! Nedokážu ani vypovědět, jaký hlad jsem měla, když jsem byla poslední léto na táboře 14 dní o rýži s kečupem. :D

10 m. m. | E-mail | Web | 31. března 2017 v 11:15 | Reagovat

My s přítelem se snažíme nemasit (to slovo se mi líbí :D), líp nám to jde ale rozhodně v Anglii než doma v Čechách. Víc možností, levný Quorn, a hodně objednáváme veganské věci z Amazonu, kde je poštovné zdarma. Taky jsme pár let nepili mléko, ale teď jsme do toho bohužel zase trochu spadli, protože žijeme u rodiny, která si nechává dodávat čerstvé ve skle a to byl vždycky náš sen, než jsme se začali snažit. Tomu se nám hrozně těžko odolává :D Ale bereme si jen tak jednu sklínku na týden, jinak pijeme pořád hojně i nemléka.

My to nepřeháníme, on je teda lepší než já, ale já jsem hrozně líná a hlavně nemám ráda vaření a neumím to, a když neumíš vařit, tak se blbě veganí, protože to tak nějak vyžaduje, že si budeš spoustu věcí připravovat sám. Ale takhle když mám možnost si koupit spoustu veganských věcí přímo z regálu nebo Amazonu, tak to už by byl vrchol lenosti na tom nemakat.

11 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 1. dubna 2017 v 10:22 | Reagovat

[10]: To se nedivím, že jste takovému mléku "podlehli" :) My tu máme na mlíko automat, tak bereme z něj, ale taky ho spotřebujeme minimum, navíc to je mlíko z farem, aspoň ne z nějakéh obrovitého děsivého velkochovu.
Každopádně se klaním před vaší snahou "veganit", já sice moc mléka, vajíček a tak nespotřebuju, ale nedovedu si představit, že bych to vyškrtla úplně. Jak píšeš, je potřeba, aby si člověk spoustu věcí dělal sám, a já nejsem žádná velká kuchařka.

12 m. m. | E-mail | Web | 2. dubna 2017 v 15:59 | Reagovat

[11]: Čoveče já ti ani nevím, jak je na tom to naše mlíko, až tak hluboko jsme klesli, že jsme se ani nezeptali :P

Ale maso nejíme vůbec, jen výjimečně si dám já něco, když jsme někde ve městě, tak jednou do měsíce. Vajíčka občas máme, ale moc ne. Na to byl nejlepší rok, kdy jsme dělali u paní, která měla slípky, a ty se měly skvěle a nesly, co to dalo. To si to člověk fakt užíval.

No, letos jsme spíš jen vegetariáni, letos nám to úplně s tím mlíkem a vejci nejde. Vždycky je to hodně ovlivněné tím, kde jsme, a co je a není dostupné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama