Žumova imaginární mapa nejlepších hospod

18. března 2017 v 12:38 | BarbaraJane |  Žum a já, já a žum
Žum a já máme mapu nejlepších hospod na světě. Teda převážně v Brně a okolí, ale rozšiřujeme. Je to velice praktická věc, díky mapě víme, kam se určo vrátíme. Patřit na naši mapu, to je lepší než mít michelinskou hvězdu. Naše mapa má jedinou nevýhodu: je imaginární. Ale jednoho dne, až nebudeme tak líní, ji zhmotníme. Možná zítra! (Ale spíš ne.)

Co musí hospoda/restaurace/cokoliv, co připomíná krčmu, splňovat, aby se dostala na naši mapu? Nó, to je různé. Musí být prostě jinačí.

Opravdická hospoda Šedý vlk

Jedna z nejzajímavějších hospod (do slova a do písmene) na naší seznamomapě je restaurace U Šedého vlka v Dolních Kounicích. Dolní Kounice jsou malinké městečko kousek od Brna, kde mají klášter, zámek, kostelík na kopci, synagogu a taky Šedého vlka. To je vám místo, o jakém Brňák slyšel jen vyprávět: u dvou stolů tam celý den vysedávají štamgasti a vykládají o fotbalu, paňmáma hospodská vám doporučí vrabca, protože toho si chlapi pochvalovali, a kolem dokola lítá jedna jediná otravná moucha, aby se neřeklo, když je to léto. Pivo tam stojí pětadvacet korun a při odchodu si můžete koupit ještě nanuk do ruky. Požehnané místo!


DuckBar: nefalšovaná hipsteřina

Pak je tu DuckBar v Brně na Kamence. Ten je (doopravdy) boží! Na mapu se dostal díky tomu, že tam mají nakládaný hermelín s arašídy (no vážně, měli jste ho někde jinde?) a utopence. A na zahrádce stojí jakási figurína oblečená do všeho, co tamním přišlo pod ruku. Jestli chcete opravdovou hipsteřinu, vykašlete se na Skog a podobné šílenosti a vyrazte na Kamenku.Takovéhle mozaiky najdete na Kamence rozsypané všude možné. Jestli jste z Brna, určitě se tam někdy podívejte a nezapomeňte na DuckBar.

Americký steakhouse a řecký diner

Z mimočeských a dokonce mimoevropských nesmím zapomenout na americký Texas Roadhouse. Je to síť steakhousů, kde po sobě lidi hází arašídy, a proto je na dveřích napsáno, že s alergií na arašídy byste asi vůbec neměli chodit dovnitř. Než si objednáte, dostanete vodu a sladké pečivo, něco mezi houskou a buchtou, se skořicovým máslem. K nám si po jídle dokonce přisedl týpek, který se označil za Majka, místního manažera, a ptal se, jestli nám chutnalo. Bájo! Jediný háček je v tom, že je to steakhouse, takže bych si tam teď dala jen ty houskobuchty.


Račte se pokochat: vynikající houskobuchty.

A když jsme v té Americe! S žumem rádi vzpomínáme na jeden diner u dálnice, na který jsme narazili cestou z New Yorku do našeho pensylvánského tábora. Vedli ho Řekové, kteří byli hrozně milí a úslužní, jídlo bylo boží a při odchodu postarší Řek žumovi prozradil, že má tuze pěknou manželku. (Žum sice nemá manželku, ale to je jedno. Teda aspoň myslím, že nemá manželku. Žumi?)

Indoš: kýč, ale ta bašta!

Určitě musím zmínit Indoše v brněnských Židenicích. Tahle restaurace vyniká kontrastem vzhledu a jídla. Zvenčí vypadá vcelku jako pajzl, vevnitř je poměrně nevkusně vyzdobená v rádoby indiánském stylu, ale to jídlo! To jídlo!


Trochu kýč, co? Ale jejich jídlo, to je bašta!

Slepičí gospoda Koko

V Krakově máme v mapě gospodu Koko. Dobře tam vaří, ale to nechme stranou. Celá tahle restaurace je vyzdobená různými slepičkami a kohouty: keramickými, namalovanými a tak vůbec. A k pití si tam můžete dát kompot, běžné polské pití, které doopravdy chutná jako šťáva z kompotu. Takže to asi bude šťáva z kompotu, když nad tím tak uvažuju...

Výsledek obrázku pro gospoda koko

Takhle vypadá jejich jídelní lístek. Člověku chvilku trvá, než se zorientuje, ale pak to stojí za to.

Brněnské stálice: Pivní opice a Kamenná horka

Stálé a neotřesitelné místo na mapě má Pivní opice (taktéž v Brně), kde bývá strašlivě narváno. Ale mají tam nejlepší pečená žebra v Brně (pro žuma) a geniální špagety s rajčatovou omáčkou (pro mě). Ani nevíte, jak skvělé je dát si v restauraci něco jiného než smažák.

A na závěr: občerstvení Na Kamenné horce. Najdete ho kousek pod Hády a vlastně to ani není hospoda. Je tam okýnko, kde prodávají pivo, hranolky a tyhle věci a pak spousta různorodých stolů a laviček. Nic extra, řekl by jeden. Ale tam je vám taková pohoda! S žumem se vždycky na procházku vyhrabeme až odpo, takže než tam dojdeme, už se stmívá, a tak koukáme ze stráně dolů na červené nebe, pijeme pivo, kolem pobíhají psi a nám je dobře.

Fotku nemám a nenašla jsem. Dorazte za mnou a já vás tam vezmu. :)

Co vy, máte nějaké své oblíbené místečko? Račte mi doporučit, ať je kdekoliv. Beru hospody, restaurace, pajzly, kavárny, cukrárny, výčepy, dokonce i hladová okna. :)

Blogr.cz, místo pro nejlepší blogy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lotte Lotte | Web | 19. března 2017 v 17:08 | Reagovat

Fíha, to je slušný seznam. Já tak maximálně se spolužačkami párkrát zašla na snídani do Aidy. :D
Ale nejvíc jsi mě asi prodala na to pohodové okénko pod Hády, to zní jako skvělé zakončení letního dne (během kterého pokud možno nepanovala tropická vedra). :)

2 Meduňka Meduňka | Web | 24. března 2017 v 8:22 | Reagovat

Tak z těchto znám jen Opici a Indoše. Místeček pár mám, Oranžová, Bat Bar, Áčko, Modrá růže - všechno v Brně. A srdcovka - Na Kopečku, Svitavy :-D

3 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 24. března 2017 v 20:00 | Reagovat

[1]: Aida je fajn. Ale jednou jsem byla v té za Jakubem a číšník se tvářil, jako by byl třikrát víc než já. To já nerada. Ale dorty a zmrzlinu mají geniální!
A pod Hády tě někdy vezmu, jestli tam trefím. A ty se zkusíš cestou nespálit, slibuješ? :D

[2]: Fíha, je možné, že po třech letech v Brně znám jen Modrou růži? :-O Zbytek si určo dohledám a dostuduju.
Tu Růži vlastně nemám ráda. Když jsme tam před časem byli s kamarády, byla obsluha hrozně protivná. Což je jediný nedostatek, který restauracím neodpouštím. Jinak zvládnu i otravnou mouchu nebo druhořadé jídlo. :D

4 Karol Dee Karol Dee | Web | 24. března 2017 v 21:42 | Reagovat

No jooo, Brňáci, máte tam pěkné restaurační skvosty! Ony tedy budou všude po republice, každý bychom si mohli takový seznam udělat, jen mít tu vůli zkoušet, objevovat a zjišťovat. :) Když ono je fakt snazší zajít si někde, kde vím, že nešlápnu vedle.

5 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 24. března 2017 v 21:45 | Reagovat

[4]: To máš recht, taky mám tendenci chodit jen tam, kde to mám ráda. Ale pak narazíme s žumem na něco nového nebo mě někam dotáhne někdo jiný... a na světě je nový puntík v imaginární mapě. :)

6 Meduňka Meduňka | Web | 25. března 2017 v 8:16 | Reagovat

[3]: Jsem v Modré růži slavila padesátiny a dobrý, protivní nebyli, akorát pivo bylo teplý :D
A když jsme u té růže, tak přidám Čtyři Růže a Dřevěnou růži.
Jo, a když dřevo, určitě znáš Dřevěného orla a Dřevěného vlka, tam jsem měla nejlepší žebra v Brně zas já :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama