Moji krásní pohledi

20. května 2017 v 17:32 | BarbaraJane |  Já a zase já
Lidičky, sbíráte něco?

Řekla bych, že sběratelství je dost podivná nemoc, kterou my lidi trpíme. Hromadíme věci, které k ničemu nepotřebujeme. No vážně, nejsme divní?

Každopádně jestli jo, tak jsem divná i já. Sbírám totiž pohledy. Mám jich fůru a pořád přibývají: kupuju si je všude, kam dorazím, posílají mi je známí, od kterých je vyškemrám, a pak mi taky chodí z celého světa přes Postcrossing. Pohledy z dovolených jsou pro mě ještě důležitější než fotky. Vybírám si totiž takové, které pro mě vystihují atmosféru místa, odkdud pocházejí.

Tak a konec řečí. Račte se pokochat nejhezčími z mých pohledů. A mezi kocháním třeba mrkněte na mou facebookovou stránku.

Barvičky z KyjevaTenhle pohled je jeden z nejhezčích, co mi za poslední dobu přišly. Je od Lidy z Kyjeva. Lida píše, že byli s manželem na líbánkách v Praze a hrozně si to tu zamilovali. Prý je Česko krásná země s úžasnou architekturou a chutnou kuchyní. To by asi málokterého Čecha napadlo napsat, a přitom... přitom má Lida pravdu, no ne? :)

Známky ze Sibiře


Další z mých postcrossingových oblíbenců. On totiž člověku přijde často kýč nebo pohled, který ho moc neosloví, ale o to víc mezi nimi vynikají takovéhle nádhery. Tenhle pohled doputoval z Novosibirsku, poslala mi ho Natalia.

Hvězda mezi kotěcími pohledy
Když jsme u toho kýče, stálice v téhle oblasti jsou koťátka. Ale tenhle pohled s koťátkem miluju. Je z Nanu-Nana a posílám ho každému, u koho si na postcrossingovém profilu přečtu, že má rád kočky. Podle mě je to důkaz, že i pohled s kočkou může být pěkný.

Ze začátku jsem na tomhle pohledu mohla oči nechat, jak je pěkný. A pak mě začal trochu děsit. Protože kdo má kočku, ví, že se koťata nesmějí. Takže kotě na fotce pravděpodobně mňouká, a to zřejmě zoufale. Když to zasadím do kontextu celé fotky, vychází mi z toho, že to kotě fakt chtějí uvařit se špagetami a jemu se to (překvapivě) moc nelíbí. No schválně, zkuste se na ten obrázek podívat znovu! (Asi jsem fakt mimoň...)

Vánoční pozdrav z Rakouska-Uherska


Tohle je nejstarší pohled v mé sbírce. Pochází z roku 1910 a známka na něm stála 2 krejcary. Mrkejte na jeho zadní stanu, ať víte, že vám nekecám.


Blejskavé Drážďany


Dobře, tenhle pohled možná je trochu kýč, ale mně se líbí. Asi to úplně není vidět, ale některé barvy tohohle drážďanského pohledu hází metalické odlesky. A koneckonců i můj taťka vždycky říkal, že jsme (to jest mamka, ségry a já) jako straky: co se blejská, to se nám líbí.

První máj, čest práci!


Tenhle pohled jsem si z rozmarnosti koupila na bleším trhu spolu s pohledem s Leninem. Moje děti si jednou budou myslet, že jsem se pomátla, až moje pohledy najdou.

Kreslený Milán


Kreslené a malované pohledy miluju. Tenhle je z Milána a pro mě dokonale zachycoval tamní atmosféru. Taky byl podle toho drahý...

Mimochodem, věděli jste, že podle Internetové jazykové příručky se dá (spisovně) použít jen TEN Milán? Já jsem vždycky říkala TO Miláno.

Jeden divadelní


Národní divadlo Brno má pár fakt krásných pohledů k novějším inscenacím, které jsem si samozřejmě musela koupit. Tenhle je ke Kátě Kabanové, to je mimochodem opera, která v Brně opravdu stojí za vidění. Ale to asi vidíte už z pohledu. (Ta voda na jevišti v té inscenaci vážně je, nevymysleli si ji jenom pro pohled.)

Ignis Brunensis


K brněnskému festivalu ohňostrojů vzniklo pár přenádherných pohledů. Vy to sice nevidíte, ale jsou větší než normální pohledy, jsou na tvrdém papíře a naživo jsou krásné. Kdo nevěří, ať běží do Turistického informačního censtra města Brna. Nebo ke mně domů.

Rarita nedozírné ceny


Tenhle pohled bude mít jednou óbr cenu! Je na něm Lotte, která si zapózovala (a zachechtala se) pro plakát k opeře Čert a Káče. Na druhé straně mám věnování přímo od vyobrazené. Tudíž se tenhle pohled jednou vydraží za bambilion a moje praprapravnoučata budou úchvatně bohatá. (No dobře, až tak úchvatně asi ne, no.)

Krakov jako malovaný


Další kreslený lomeno malovaný pohled, tentokrát z Krakova.

Atmosféra dovezená z Mallorky


Tenhle pohled je jeden z těch, které pro mě zachycují atmosféru navštíveného místa. Z Mallorky jsem si dovezla víc takových. Nejsou na nich památky a pamětihodnosti, ale prostě a jednoduše atmosféra.

Brněnský dlouhán


Tohle je opravdová rarita. Pohled pochází (prý) asi z roku 1930 a zachycuje panoráma Brna. A je tak dlouhý, že jsem vám ho nezvládla vyfotit jinak. Ruce jsou žumovy. A žum říkal, že je to v měřítku jedna ku kočce. Na mém Instagramu najdete video s detailním záběrem na tenhle bájo pohled.

Tak co mým oblíbeným pohledům říkáte, který se vám líbí nejvíc? A co sbíráte vy? Pochlubte se v komentářích, A jestli jste to ještě neudělali, lajkněte si mou stránku na Facebooku. Každou sobotu tam najdete nový článek a přes týden samé veselé povídání ze života mého a žumova.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alienor Alienor | Web | 20. května 2017 v 20:10 | Reagovat

Pohledy jsem sbírala jako malá, ale moc jich nemám. Nejhezčí z mé sbírky je asi takový velký a dlouhý pohled z hvězdárny v Praze se Sluneční soustavou. A pak asi pohledy z Francie, hlavně z Giverny.

Všechny zde vyobrazené jsou nádherné, ale ten první, ten se mi líbí úplně nejvíc ze všech! :-)

2 Marie Veronika Marie Veronika | Web | 20. května 2017 v 21:46 | Reagovat

Můj postoj ke sbírkám jsi dokonale vyjádřila druhou až čtvrtou větou článku :-D Pohledy máš ale velmi krásné. Lida z Kyjeva má perfektní vkus a ta Mallorka na mě úplně dýchla - jako bych se tam zrovna octla... krásné. Jen je škoda, že když chce člověk něco takového, velmi často musí opravdu dlouho vybírat. Kýč vyhrává deset ku jedné. A ne, o Milánu jsem nevěděla, díky za vzdělávací tečku :-)

3 Marie Veronika Marie Veronika | Web | 20. května 2017 v 21:47 | Reagovat

[1]: V Giverny je to nádherné, vůbec se nedivím, že máš odtamtud krásný pohled (tam musejí být krásné snad všechno) a že se tam Monetovi tak dařilo to malování (tam by musel namalovat něco pěkného snad každý) :-)

4 Kája Kája | E-mail | Web | 21. května 2017 v 6:18 | Reagovat

Pěkná sbírka. :)
Ten Milán? Hmm, Milan je přece chlap, ne město. To Miláno se mi líbí víc. Asi nemám jazykový cit. :(

5 Lotte Lotte | Web | 21. května 2017 v 15:32 | Reagovat

Ten z Kyjeva je fakt nádherný, ta obloha je skoro jak od van Gogha. :))
Ten pohled s kotětem mě fakt fascinuje. Ale převažuje děs. :D
No a ten pohled z Rakouska-Uherska je prostě poklad. :)
Ale ten prvomájový pohled je fakt pecka. A ano, až to jednou někdo najde, bude si myslet svoje. Možná bys na něj mohla nalepit lísteček se vzkazem, že nejsi komunistka. :D
Hehehe, je pro mě čest, že se tu zatoulal i můj pohled. :D
Ten poslední je fakt úžasný! Měřítko jedna ku kočce je dobrá hláška. :D
Co sbírám já, už je ti známo. :D Ale nějaké ty divadelní pohledy také mám. :)

6 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 21. května 2017 v 15:57 | Reagovat

[1]: Týjo, ten pohled z hvězdárny si asi vybavuju! Myslíš planetárium ve Stromovce, žejo? Pamatuju si, že když jsme tam jezdili se školou, měli tam takový dlouhý, co se mi hrozně líbil. Ale to už je strašlivě dávno, nebyla jsem tam od prvního stupně základky.

[2]: S tím kýčem máš naprostou pravdu. Ve většině obchodů, kde mají pohledy, převládají děsivé turistické kýče, v zemích typu Mallorky často potřpytěné a s nevkusným delfínem nebo tak něčím. O to nadšenější jsem pak z nějakého vážně pěkného. A tím víc za pohledy utratím, protože mám pocit, že musím koupit všechny pěkné. :D

[4]: Já jsem taky pro to Miláno. Milán mi přijde podobně podivný jako fakt, že ve slovenštině je Paříž mužského rodu. :/

[5]: Hehe, to je dobrý nápad. Zvlášť k Leninovi přilepím poznámku "Milé děti, tohle vaše babička nemyslela vážně, nebojte." :D

7 Zuzana Macháčová Zuzana Macháčová | Web | 21. května 2017 v 16:11 | Reagovat

Pohledy jsou teda báájo! Taky se mi takovéto originální a atmosféru zachycující moc líbí, ale já jsem spíše dopisář, proto se v dané destinaci pohledy pouze pokochám a pak napíšu jimi inspirovaný odstavec do dopisu, hehe :D A protože jsem dopisář, obyčejně mi také chodí dopisy... I když pravda, před měsícem mi dorazil jeden nádherný z Irska - vypadal jako stránka ze středověké, bohatě iluminované kroniky. A poslala mi ho víla!!!
A pohled s kotětem je dokonalý! A Rakousko-Uhersko! A vůbec všechny! <3
A musím znovu vypichovat tvůj bááájo styl psaní, plný lidské ironie, kterému vždycky se smíchem propadnu? :-D

8 Natálie Natálie | Web | 22. května 2017 v 11:21 | Reagovat

páni.. tak ty jsou naprosto nádherné!!! :) já jsem začala sbírat turitstické známky, ale tak uvidím jak mi to dlouho vydrží.. máš hodně pěkný koníček.. a ten poslední nejdelší, je fakt úžasný.. :)

9 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 22. května 2017 v 19:11 | Reagovat

[7]: Dopisy jsou taky bájo! Akorát s nimi úplně neumím naložit - mám je nacpané v jedné tašce a nevím, co s nimi. Znovu si je asi už nikdy nepřečtu, ale vyhodit je nechci. Co ty, máš na dopisy nějaký pořadník nebo tak něco?
Jsem ráda, že se ti u mně dobře čte. A dmu se pýchou jako pýchavka (lidi, věděli jste, že to je od slova pýcha?), že se ti líbí i moje pohledy :)

[8]: Turistické známky jsou bájo! Akorát teda zaberou podstatně víc místa než takový pohled. :D

10 roxanne roxanne | Web | 23. května 2017 v 18:35 | Reagovat

To máš pravdu že to je jako nemoc:D Já sbírala různé věci za život..nedá se ted říct, že něco sbírám ale rozhodně věci hromadím, třeba časopisy:D Dřív hlavně obrázky a plakáty oblíbených celebrit, pořád je mám, jen už z nich nic nemám:D

11 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 23. května 2017 v 19:55 | Reagovat

[10]: Hehe, úplně jsem si představila, jak máš byt zastavěný haldami časopisů. :D Časopisy jsou vůbec zlo, člověku se nechce je vyhazovat a pak je má všude.

12 Natálie Natálie | Web | 24. května 2017 v 10:57 | Reagovat

odpověď na tvůj komentář: občas mi přijde, že oni na to čekají :D protože máme barák, tak tam chcou někoho mít..

.. zaberou víc místa.. :D to už můj nad tím pořád špekuluje, kde to chci jako dávat.. a říkám: jsi můj muž? jsi.. tak mě máš podpořit :D .. ale co vím, tak se na to prodávají různé boxy.. a časem bych to chtěla mít třeba pověšené na chodbě... :) protože si myslím, že by to mohlo vypadat hezky :)

13 Alienor Alienor | 25. května 2017 v 14:07 | Reagovat

[3]: Giverny je nádherné město :) Monetova zahrada se mi líbila víc, než kterékoli jiné místo ve Francii, které jsem navštívila, a to včetně Paříže. Byli jsme tam na konci dubna, všechno tam kvetlo, no nádhera. Vůbec se mi odtud nechtělo pryč. A pokud bych si měla vybrat, na jaké místo ve Francii bych se chtěla někdy vrátit, tak 100% Giverny :)

[6]: Myslím, že to byla Štefánikova hvězdárna, ale řekla bych, že ty pohledy tenkrát klidně mohli mít stejné i v planetáriu ve Stromovce :)

14 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 25. května 2017 v 16:54 | Reagovat

[12]: Někde jsem četla (kdybych si tak pamatoval kde!), že si na to někdo nechal udělat takovou stěnu - velikou dřevěnou desku s pravidelně rozmístěnými hřebíčky na zavěšení. To může vypadat moc pěkně. :)

15 Reina Sun Reina Sun | Web | 25. května 2017 v 22:10 | Reagovat

Pohledů mám také bezpočet, i ze zmiňovaného postcrossu :)
Máš krásnou sbírku, můj favorit je ten známkový sibiřský nebo kyjevský s barvičkami :)

P.S. No, v originále je Milán = Milano rodu mužského, tam střední nemají :)

16 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 25. května 2017 v 23:18 | Reagovat

[15]: To jsou i moje nejoblíbenější! :)
To vím, že italština nemá střední rod. Jenže čeština nepřejímá podle toho, jaký rod to má v originále, ale podle zakončení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama