Říjen 2017

7 lidí, bez kterých by dotazník k diplomce nebyl vončo

28. října 2017 v 10:31 | BarbaraJane |  Já a zase já
Jestli mě sledujete na Facebooku, víte, že jsem vás nedávno poprosila o pomoc. Potřebovala jsem respondenty pro svou diplomku, aspoň 50. Výsledek mi vyrazil dech (naštěstí ne doslova): na dotazník díky vám odpovědělo 549 lidí, 27 lidí ho sdílelo a 10 822 vidělo. Tohle se ještě nepovedlo žádnému mému příspěvku (a koneckonců u žádného to nebylo tak důležité), proto vám ještě jednou moc a moc děkuju!


Tohle byl můj druhý vysokoškolský dotazník. V prvním (k bakalářce) zajímaly přezdívky účastníků fantasy bitev. Takových těch akcí, kde se potkají lidi se špičatýma ušima a lidi ve falešném brnění a řežou do sebe zbraněmi obalenými v kusu matrace. Takhle to zní šíleně, ale ve výsledku jsou tihle lidé a jejich přezdívky vážně zajímaví. Ale to jsem odbočila.

Druhým dotazníkem zkoumám -s ve větách jako "Tys tam včera nebyl?". Ověřila jsem si, že existuje početná skupina lidí, která dotazník vyplní a nechá ho plavat (tihle jsou moc důležití), a pak je tu skupina druhá. Lidi, bez kterých by byl dotazník prostě jenom dotazník a ne šílenost, která člověka donutí topit se ve vlastních emocích. Ať už dobrých, nebo špatných. Bez nich by to prostě nebylo vončo.

Kdo jsou tihle lidé? Hned vám to povím.

Daruvar aneb Jak jsem byla v Chorvatsku a neviděla moře

21. října 2017 v 22:59 | BarbaraJane |  Pozdravy ze světa
Víte, že v Chorvatsku žije početná česká menšina? Nejvíc z nich je ve městě Daruvaru a okolních vesnicích. A právě tam jsme vyrazili se spolužáky z brněnské bohemistiky. Slyšeli jsme, jak zní čeština, která se od 19. století vyvíjí mimo domov, a viděli jsme, jak čile funguje kulturní život tamních krajanů. Taky jsme od chorvatských Čechů zjistili, že pro Chorvaty je čeština evropský jazyk. Řeknu vám, že to by měl zažít každý bohemista.

A protože je mi jasné, že do Chorvatska jezdíte akorát k moři, něco vám o Daruvaru povím, chcete? Jasně že chcete, bude to prima. Pojďme na to!


Tohle je prý jediný kostel v Chorvatsku, kde najdete vymalované české světce (sv. Václava, Vojtěcha a Ludmilu. Je v české vesnici Ivanovo Selo.

Ostrava??? (Pohlreich, tank a celý svět na dvorku)

15. října 2017 v 11:40 | BarbaraJane |  Pozdravy ze světa
Víte, co mají zajímavého v Ostravě? Žum mi donedávna trvrdil, že nic.

Já jsem tam byla jen jednou na konferenci. To jsem z Ostravy viděla jenom Gong v Dolních Vítkovicích (ten za vidění stojí), hotel (ten už tolik ne) a Stodolní (ta mě vyloženě zklamala). Nedávno jsem ale přemluvila žuma, že dáme Ostravě šanci a zajedeme se tam podívat. Žum si uvědomil, že vlastně zná jen pár ostravských obchodů, a tak svolil. Bájo!

Na začátek jen stručně. Co se obyčejně říká, že v Ostravě stojí za vidění?
 • Dolní Vítkovice
 • Radniční věž
 • Stodolní a její hospody
Co jsme viděli my?
 • Zdeňka Pohlreicha, jak natáčí Ano, šéfe! v dodávce
 • Radniční věž
 • Stodolní a její kočky
 • Svět miniatur Miniuni

Tahle fotka je z večera, proto ta šílená barva. Po pivu až dvou člověka v Ostravě napadne, že by se mohl stát součástí uměleckého díla.

A jaké to bylo? Bájo, mrkejte!

Turistkou v Kutné Hoře

7. října 2017 v 17:29 | BarbaraJane |  Pozdravy ze světa
Možná víte, že pocházím od Kutné Hory. Vlastně všem říkám, že přímo z Kutné Hory, protože:
1) Vesničku, odkud jsem, nikdo nezná.
2) Její název přijde lidem legrační.
3) Stejně bych musela říct, že leží u Kutné Hory.
4) Kutnou Horu jsem vždycky považovala za svoje město. Dnes je to pro mě spíš Brno, ale Horu mám pořád moc ráda.

Teď se mi ale poštěstilo vidět "svoje město" novýma očima. Přijela jsem do ní totiž se spolužáky - těmi brněnskými - na bohemistickou akci, která se jmenuje Literární toulky. Je o literatuře a toulání. No dobře, teď vážně: na Toulkách jde o to, že se sebere pár bohemistů a vyrazí na nějaké místo, které je spojené s literaturou. Tam i přespí, objevují to tam, čtou si z díla tamních spisovatelů... no a taky pijí, to je jasné.

Kutná Hora se na Toulky vyloženě nabízela. Víte, kolik je s ní spojených spisovatelů? Orten, Vrchlický (ten spíš symbolicky), Havlíček, Tyl, Preissová, Dačický, Bridel, Vavřinec z Březové. Ti všichni a navrch literární historik Arne Novák, který tu učil na střední. Vy ho asi neznáte, ale každý bohemista ví, o koho jde. Koneckonců v ulici po něm pojmenované stojí brněnská filda. A možná jste slyšeli o jeho paňmámě, Teréze Novákové.

A co jsem v Hoře jako "turistka" viděla? No, vlastně docela neturistické věci.

Předně: co jsou to "turistické věci"?

Věci, které byste asi chtěli vidět, kdybyste do Hory jeli. A udělali byste dobře, ony totiž stojí za vidění. Jsou to:
 • Chrám svaté Barbory. Jó, Barča je klasika, tu musíte vidět.
 • Kostnice. Děsivé místo, podle CNN jedno z nejděsivnějších na světě. Kostel vyzdobený lidskými kostmi.
 • Vlašský dvůr. Mincovna, odkud se do celé země kutálely mince, konkrétně Pražské groše.
 • České muzeum stříbra Hrádek. Prohlídla je super hlavně proto, že vás vezmou do dolu. Opravdového úzkého středověkého dolu.
 • Katedrála v Sedlci a muzeum tabáku. Ke katedrále patřil klášter, ze kterého je dneska tabačka. Nevím jak vám, ale mně to přijde děsivější než Kostnice.

A víte, co jsem místo toho viděla já?